به گفته محققان، کنترل فشار خون از دوران ميانسالي به بعد ممکن است احتمال تحليل قواي فکر (در اصطلاح پزشکي، دمانس) را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد.
نتايج دو مطالعه مجزا، از ارتباط بين فشار خون بالا و خطر ابتلا به تحليل قواي فکر حکايت دارد.

نتايج يکي از اين بررسي ها که توسط تيمي از کالج سلطنتي لندن انجام شده، نشان مي‌دهد که با درمان مناسب مي توان جلوي اين روند را گرفت.

نتايج اين مطالعه، که در نشريه عصب شناسي لانست منتشر شده، نشان مي دهد که داروهاي کنترل فشار خون، احتمال تحليل قواي فکر را تا 13 درصد کاهش مي دهند.

به گفته انجمن آلزايمر، با کنترل بهتر فشار خون مي توان سالانه جان پانزده هزار نفر را نجات داد.

از هر چهار نفر، يک نفر مبتلا به فشار خون است که در بسياري از موارد تشخيص داده نمي شود يا تحت درمان قرار نمي‌گيرد.

دلايل دقيق اين که چرا فشار خون بالا مي‌تواند احتمال ابتلا به تحليل قواي فکر را افزايش دهد، روشن نيست. هرچند گروهي از دانشمندان معتقدند که فشار بالاي خون مي‌تواند بر روي جريان خون در مغز و ميزان اکسيژني که به آن مي رسد، تاثير منفي بگذارد.

حدود يک چهارم از مبتلايان به تحليل قواي فکر را بيماراني تشکيل مي دهند که به علت اختلالات عروقي دچار مشکل خون‌رساني به مغز هستند.

هنوز ارتباط روشني بين فشار خون و انواع ديگر تحليل قواي فکر مثل بيماري آلزايمر ديده نشده است؛ اما برخي از متخصصان فکر مي کنند که فشار خون ممکن است در گونه‌هايي از اين بيماري، نقش داشته باشد.

تحقيق عصب شناسي لانست، روي افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا متمرکز شده بود. در اين تحقيق، افرادي که براي کنترل فشار خون تحت درمان بودند، با کساني که دارويي دريافت نمي‌کردند، از نظر احتمال ابتلا به تحليل قواي فکر مقايسه شدند.

نتايج اين بررسي‌ها در کنار نتايج تحقيقات مشابه در گروه هاي سني متفاوت نشان داد که شيوع تحليل قواي فکر در ميان افرادي که از داروهاي کنترل فشار خون استفاده مي کردند، 13 درصد کمتر بود.

دکتر اينگمار اسکوگ از موسسه علوم عصبي دانشگاه گوتبورگ سوئد معتقد است که نياز به درمان فشار خون براي کاهش خطر حملات قبلي و سکته، حتي بدون دست يافتن به نتايج مشخص در مورد تحليل قواي فکر، به اندازه کافي مهم و روشن است.

ربکا وود از موسسه خيريه تحقيقات آلزايمر نيز مي گويد؛ نتايج به دست آمده، «پيشرفتي چشمگير» است که در صورت استمرار، مي تواند اميد را در دل 700 هزار بيمار در بريتانيا، زنده کند.

با اين وجود، انجمن آلزايمر بر نياز به تلاش براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري تاکيد مي کند.

تحقيقات منتشرنشده اين انجمن نشان داد: احتمال ابتلا به تحليل قواي فکر در اثر اختلالات عروقي در ميان افرادي که در دهه‌هاي چهارم و پنجم عمر خود مبتلا به فشار خون بوده اند، شش برابر بيشتر است.

بر اساس اين تحقيقات، اگر براي مردم بريتانيا، درمان فشار خون با «بهترين کيفيت» صورت گيرد، به اين معني که همه موارد شناسايي و درمان شوند، سالانه جان پانزده هزار نفر حفظ خواهد شد.

دكتر کلايو بالارد، مدير تحقيقات اين موسسه مي گويد: تنها نيمي از جمعيت بالاي 65 سال، تحت درمان موثر قرار مي‌گيرند.

نيل هانت، مديرعامل اين موسسه خيريه، همه مردم، حتي افراد ميانسال را به کنترل منظم فشار خون و کلسترول تشويق مي‌کند.