600x450px-ll-1c3f5a39_casseye2

دید گربه شبیه هیچ چیز در دنیای حیوانات نیست. تعداد کمی از حیوانات می توانند مانند گربه مکان طعمه متحرک خود را مشخص کنند و به دنبال آن باشند. به همین دلیل چشمان گربه از مهم ترین ویژگی های جسمی او است و حفظ سلامت چشم گربه برای کیفیت زندگی او بسیار حیاتی است.

چشم های گربه ها هم مانند همه حیوانات ممکن است دچار آسیب و بیماری شود. در این مقاله چند مورد از رایج ترین بیماری های چشمی در گربه و آنچه که شما باید بدانید، آورده شده است:

حساسیت چشمی گربه

از رایج ترین عارضه های چشمی این حیوانات می توانیم به حساسیت چشمی آن ها اشاره کنیم که غالبا با قرمز شدن چشم خود را نمایان می سازند، برای درمان این بیماری چشمی می توانید از داروی ضد حساسیت زیر نظر دامپزشک، کمک بگیرید یا گربه را حمام کنید.

حساسیت چشم ممکن است باعث خارش و سوزش چشم ها شود. چشم های یک گربه سالم روشن و براق است و ناحیه  اطراف آن باید سفید باشد. هرگونه تغییر بدین معناست که یک آلرژی دهنده بر روی گربه تاثیر گذاشته و او از حساسیت رنج می برد. اگر گربه شما علائم حساسیت چشمی را دارد با دامپزشک خود تماس بگیرید.با اینکه حالت های این نشانه ها دلالت بر در معرض خطر گرفتن گربه ندارد اما به احتمال زیاد می تواند مزمن شود.

علائم حساسیت چشمی

علائم حساسیت در گربه ها شبیه به علائم حساسیت در انسان ها است.

  • آبریزش چشم ها از شایعترین علائم حساسیت است و در این حالت گربه به گونه ای به نظر می رسد که انگار تمام مدت گریه کرده است. اگر گربه شما آبریزش فصلی چشمی دارد احتمالا دلیل آن حساسیت فصلی است.
  • قرمز شدن چشم ها
  • کثیف بودن ناحیه اطراف چشم به خاطر ترشحات
  • تیره بودن تخم چشم ها
  • هنگامی که گربه ها از حساسیت چشمی در رنج میباشند مدام در حال خاراندن چشم ها است.

دلایل رایج نشانه های حساسیت چشمی

علائم شبیه به حساسیت چشمی می توانند به دلیل یک دسته از آلرژی دهنده ها که در خانه یا محیط زندگی گربه قرار دارند باشند.
گرد و غبار دلایل رایجی برای حساسیت هستند، با جارو کردن و تمیز کردن محیطی که گربه در آن زندگی می کند شما می توانید گرد و غبارها را از بین ببرید. همچنین حمام کردن گربه باعث از بین رفتن گرد و غبار از روی موهای او می شود.
مواد شیمیایی خانگی می توانند باعث آبریزش چشم های گربه شوند اگر این علامت خودش را نشان داد مواد شیمیایی را از محیط زندگی گربه بردارید.

الکل , روغن و عطری که شما استفاده می کنید میتوانند باعث ایجاد حساسیت در گربه ها شوند. اگر در محیطی شما از عطر استفاده کردید و گربه تان در آن اطراف بود و پس از آن آبریزش چشم گربه بیشتر شد بدانید که عطر شما باعث ایجاد این مشکل شده است و دیگر از آن عطر استفاده نکنید و از دامپزشک خود بخواهید داروی ضد حساسیت برای گربه تجویز کند.

عفونت چشم در گربه ها

یکی از شایع ترین بیماری هایی که چشم های گربه را تحت تاثیر قرار می دهد، عفونت است. گربه ها وقتی در معرض باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و حتی انگل ها قرار می گیرند، ممکن است دچار عفونت چشمی شوند.

شایع ترین علائم عفونت چشم در گربه ها:

  • تورم
  • قرمزی
  • ترشح
  • خارش چشم

توجه داشته باشید همه عفونت های چشم درمان یکسانی ندارند و نوع درمان بستگی به نوع عفونت چشم  گربه دارد.

ورم ملتحمه

التهاب ملتحمه زمانی رخ می دهد که غشای صورتی چشم گربه متورم و ملتهب شود. همچنین یکی دیگر از علائم ابتلا به التهاب ملتحمه پلک زدن مداوم گربه است، علاوه بر این موارد بافت اطراف چشم قرمز می شود و ترشحات چشم گربه افرایش پیدا می کند.

شایع ترین علت ورم ملتحمه در گربه ها ویروس تبخال است، اما سایر عفونت های ویروسی و باکتریایی نیز می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

درمان ورم ملتحمه در گربه ها معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و نوع درمان بستگی به علت ایجاد بیماری دارد.

کراتیت اولسراتیو (زخم های قرنیه)

کراتیت اولسراتیو نوعی زخم باز در قرنیه گربه است، در حقیقت یعنی ایجاد زخم در لایه شفافی که نور از طریق آن وارد چشم می شود. وقتی چشم گربه دچار زخم قرنیه شود، چشم های او کدر به نظر می رسد، همچنین قرمزی، درد و ترشحات گاه و بی گاه از دیگر علائم زخم قرنیه است.

برای درمان زخم های قرنیه حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید.

گلوکوم

گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم) یکی از شایع ترین علت های نابینایی در گربه ها است. که به دلیل عفونت، ضربه، اختلال التهابی، تومور یا تغییر وضعیت غیرعادی در عدسی چشم ایجاد می شود. درد، قرمزی، کدر شدن چشم از علائم این بیماری است؛ علاوه بر موارد گفته شده، در موارد بسیار شدید چشم آسیب دیده بزرگتر از چشم سالم به نظر می آید.

به عبارت دیگر گلوکوم در گربه ها یک وضعیت اضطراری به حساب می آید، زیرا اگر درمان سریع انجام نشود، گربه بینایی خود را از دست می دهد.

آب مروارید

به مات شدن لنز داخل چشم، آب مروارید می گویند. لنز چشم یک ساختار كاملا شفاف است كه در پشت عنبیه (قسمت رنگی چشم) و مردمک قرار گرفته و كار آن متمركز نمودن نور وارد شده از مردمک بر روی شبكیه در پشت چشم است.

شدت آب مروارید مختلف است، بعضی وقت ها تنها قسمتی از لنز مات و یا سفید می شود. اگر یک سوم لنز یا بیشتر كدر یا مات بشود آن وقت می تواند بر روی دید گربه تاثیر گذاشته و باعث اختلال در بینایی او شود، اگر تنها یک چشم مبتلا به آب مروارید شود اثر زیادی بر روی دید حیوان ندارد اما اگر دو چشم مبتلا شوند می تواند بر روی دید تاثیر گذاشته و حتی گاهی باعث كوری حیوان شود. درمان آب مروارید جراجی است.

اگزوفتالموس

Exophthalmos بیماری است که در آن کره چشم از مدار چشم بیرون زده یا برآمده است. بیشتر اوقات ، این وضعیت در اثر رشد توده ای در پشت کره چشم ایجاد می شود. به غیر از تورم چشم، رایج ترین علائم اگزوفتالموس شامل تب ، ترشح عفونی داخل یا اطراف چشم، بی حالی، ناتوانی در بستن چشم، التهاب قرنیه، ترشح و درد هنگام باز کردن دهان است.

اگر گربه اگزوفتالموس داشته باش ، درمان به علت ایجاد این بیماری بستگی خواهد داشت. اگر علت آن توده سرطانی باشد، معمولاً جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی توصیه می شود.

آنوفتالموس

در حالی که اگزوفتالموس باعث بیرون زدگی چشم می شود، enophthalmos بیماری است که در آن محل کره چشم تغییر می کند، یعنی به سمت داخل فرو می رود،. این بیماری معمولاً نتیجه از دست دادن حجم کره چشم است که باعث کوچک شدن آن می شود. نژادهایی با سر باریک و بلند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.

درمان آنوفتالموس به علت ایجاد این بیماری بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر کم آبی بدن علت ایجاد این بیماری باشد، تزریق وریدی می تواند کمک کند، در حالی که اگر در اثر توده سرطانی ایجاد شده باشد، جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی درمان معمول این بیماری است.