mid section view of a man sitting on a bench in a park

شاید شما نیز از آن دسته افراد باشید که مدت طولانی مراقب خورد و خوراک خود هستید ، رژیم های غذایی گوناگون گرفته و یا ورزش می کند اما باز هم به نتیجه ی ایده آل در کاهش وزن خود نمی رسید. حال باید به دنبال علل های پنهان بروز چاقی در خود باشید.

بیش از اندازه سالادخور شده اید

 

اصلاً دچار تناقض نشوید. ما همیشه می گوییم که برای لاغری و خوش اندامی سالادخور شوید اما باید بدانید که مصرف بیش از اندازه سالاد نیز می تواند یکی از عواملی باشد که نمی گذارد لاغر شوید. می پرسید چگونه؟ بدون شک خوردن مثلاً سالاد کاهو بدون سس و چاشنی سخت است. اگر سالادخور هستید و سالادتان را هم با سس یا روغن زیتون و روغن کلزا می خورید باید کمی مراقب باشید. تکلیف سس که مشخص است. یک چاشنی سرشار از چربی که به تناسب اندام رحم نمی کند. روغن زیتون و روغن کلزا با وجود مفید بودن اگر به میزان زیاد مصرف شود باعث چاقی خواهند شد. اگر برای لاغر شدن به سالادخوری روی آورده اید و می بینید به هدفتان نمی رسید شاید دلیلش این باشد که حواستان به چاشنی های آن نیست و در مصرف آن ها هم زیاده روی می کنید.دلیل دوم نبود پروتئین های موجود در تخم مرغ، ماهی یا گوشت است که برای تناسب اندام خوب نیست. در واقع عدم مصرف پروتئین باعث خستگی و از بین رفتن عضلات می شود. برای همین بهتر است به سالادهای سبزیجاتتان، پروتئین نیز اضافه کرده و در مصرف چاشنی ها زیاده روی نکنید.

 

 

 

مشکل تیروئیدی دارید

 

اگر تیروئیدتان کم کار باشد بدنتان کالری کمی می سوزاند. برای همین هم چاقتر می شوید یا اینکه اگر قصد لاغری داشته باشید به هدفتان نمی رسید. اگر دچار مشکلاتی از قبیل یبوست، حساسیت زیاد به سرما، فراموشی، مشکلات تمرکزی هستید بهتر است تیروئیدتان را بررسی کنید. به پزشک مراجعه کنید تا با یک آزمایش ساده مشخص شود تیروئیدتان کم کار شده است یا خیر.

 

 

 

کم غذا می خورید

 

زمانی که به اندازه کافی غذا نخورید و گرسنه از سر سفره بلند شوید احتمال اینکه در طول روز ریزه خواری کنید بیشتر می شود. یادتان باشد که کلید لاغری در گرسنگی کشیدن نیست. معمولاً افرادی هم که عادت به ریزه خواری دارند به سراغ سوسیس، کالباس، پنیر، بیسکویت های شور یا شیرین، هله هوله ها و غیره می روند. بالاخره باید به نحوی صدای شکمشان را بخوابانند. و این می شود که همیشه شکایت می کنند ما پرخوری هم نمی کنیم اما لاغر هم نمی شویم. چاره کارتان این است که به اندازه ای که سیر می شوید غذا بخورید. زمانی هم که ته دلتان ضعف می رود میوه میل کنید نه هر چیزی که دم دستتان می آید.

 

 

 

یائسه شده اید

 

متأسفانه این یک واقعیت است که یائسگی اغلب باعث چاقی شده و کاهش وزن را با مشکل روبه رو می کند. خانم ها دو سال قبل و دو سال بعد از یائسگی بی نظمی های هورمونی زیادی تجربه می کنند. همین مساله هم باعث افزایش اشتها یا احتباس آب در بافت های بدن می شود و تناسب اندام را مختل می کند. توصیه می کنیم صبور باشید. تلاش کنید وزنتان را ثابت نگه داشته و بیش از این چاق نشوید.

 

 

 

ترس از سرخوردگی

 

اگر چه رژیم های سخت در ابتدای کار موثر و کارآمد هستند اما تمام محدودیت ها و محرومیت هایی که این رژیم ها اعمال می کنند فرد را به ترس از شکست می کشانند. میل شدید به مصرف مواد غذایی ممنوعه خیلی زیاد می شود و برای همین هم فرد را متزلزل می کند. برای همین هر چه رژیم سخت تر باشد میل شدید به مصرف مواد غذایی ممنوعه بیشتر شده و لاغری هم کمتر حاصل می شود. راه حل مناسب این است که رژیم های ساده و متعادل تری انتخاب کنید که با توانایی ها و سبک زندگی تان تناسب بیشتری داشته باشد. درست است که این روش ها خیلی زود به نتیجه نمی رسند اما در طولانی مدت نتایج پایدارتر و بهتری دارند.

 

آب میوه زیادی مصرف می کنید

 

درست است که آب میوه ها سرشار از ویتامین هستند اما این نوشیدنی ها چندان رفیق تناسب اندام شما نخواهند بود. به خاطر اینکه این آب میوه ها به اندازه نوشابه ها کالری دارند حتی اگر ادعا شود بدون قند هستند. توجه داشته باشید که کالری موجود در آب میوه ها همانند همه نوشیدنی های دیگر احساس سیری ایجاد نمی کنند و برای همین هم جلوی پرخوری و اشتها را نمی گیرند. توصیه می کنیم به جای آب میوه از خود میوه ها استفاده کنید چون احساس سیری طولانی تری ایجاد می کنند.

 

 

 

نوشیدنی های رژیمی می نوشید

 

دوستی را می شناسم که در رستوران انواع غذاهای پرکالری را سفارش می دهد به نوشیدنی که می رسد دنبال انواع رژیمی آن است! باور بفرمایید این نوشیدنی های رژیمی رفیق تناسب اندام شما نیستند. توجه داشته باشید مصرف بیش از دو لیوان نوشیدنی لایت یا همان رژیمی در طول روز باعث می شود که پانکراس انسولین بیشتری تولید کند. این هورمون هم باعث ذخیره چربی ها شده و سرعت سوخت و ساز آن ها را کند می کند. همه این نوشیدنی ها را کنار بگذارید و به جایش آب را دریابید.

 

 

 

اهداف افراطی دارید

 

اگر اضافه وزن ندارید یا اینکه سال هاست وزنتان ثابت بوده است احتمالاً بدنتان همین وزن فعلی تان را بیشتر تایید می کند و نمی خواهد شما لاغرتر باشید. اگر بدنتان موافق کاهش چند کیلو نباشد لاغری هم حاصل نمی شود. در این صورت بهتر است کمی منطقی باشید و اهداف افراطی لاغری تان را کنار بگذارید. ببینید واقعاً کاهش چند کیلو شما را خوشحال تر از این که هستید می کند؟ بهتر نیست وزن فعلی تان را بپذیرید؟ توصیه می کنیم وزن ایده آل خود را محاسبه کنید و اگر واقعاً نیازی به کاهش وزن ندارید خودتان را برای لاغرتر بودن عذاب ندهید.

 

 

 

پشت میزنشین شده اید

 

وزن ما از تعادل بین غذاهایی که می خوریم و تحرک بدنی مان حاصل می شود. اگر این تعادل به هم بخورد وزن نیز تناسب خود را از دست می دهد. اگر عادت دارید مدام بخورید و انرژی دریافت کنید اما در عوض بدنتان فرصتی برای سوزاندن این انرژی نداشته باشد چاق می شوید.