images

بوتاکس Botox یا سم بوتولینوم، گونه ای سم است که بواسطه  میکروب کلستریدیوم بوتولینوم بوجود می آید. یکی از علتهای مسمومیتهای زیاد مواد غذایی (مقلا در اثر استفاده از کنسروهایخراب) این سم است که حتی قادر است از راه فلج کردن عضلات تنفسی سبب مرگ شخص شود.

موارد استفاده بوتاکس:

با توجه به اینکه این سم عضلات را فلج می کند، پزشکان از ان بعنوان درمان در مواردی از قبیل اسپاسم عضلات کره چشم، یا اسپاسم پلک استفاده می کنند.بوتاکس در درمان میگرن و افزایش تعریق دست و پاها نیز کاربرد دارد. اما بیشترین مورد مصرف آن برای قلج کردن عضلات زیر پوستی صورت به منظور از بین بردن یا کمتر کردن چین و چروکهای صورت است.

بوتاکسهای تقلبی:

با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از بوتاکس به مقاصد زیبایی و کاهش چروک پوست، انواع کم کیفیت و تقلبی آن نیز به بازار عرضه شده اند. دکتر یحیی دولتی رییس انجمن پوست ایران اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرد که بوتاکسهای با نامهای تجاری NovototoxVLTRA، Lienium ، Canitox و Amazing  تقلبی و فاقد کیفیت و بعضا داراری عوارضی از قبیل فلج حاد هستند.

کدام مارک بوتاکس مورد تایید است؟

دکتر دولتی اعلام کرد که در حال حاضر از میان داروهای بوتاکس موجود در بازار ایران تنها بوتکاس با نام تجاری Dysport (ساخت کشور انگلستان) مورد تایید وزارت بهداشت است و به غیر از دیس پورت هیچکدام از انواع دیگر بوتاکس که در بازار ایران وجود دارند به تایید وزارت بهداشت نرسیده اند.

منبع-http://www.medapple.com