564187_394

در سراسر جهان مرسوم است اعضای بدن هنرمندان و ورزشکاران محبوب و مشهور توسط خود آن ها یا شرکت های اسپانسر بیمه شود که در صورت حادثه بخشی از خسارت های ناشی جبران شود در ایران برای اولین بار حنجره سالار عقیلی با قیمت یک میلیارد تومان بیمه شده است.«حنجره آقای سالار عقیلی بیمه شد» این خبری بود که روز شنبه منتشر شد. در نگاه اول تعجب سراغ مخاطب می‌آمد و در لایه‌های زیرین افتخار بابت این اهتمام و در لایه‌های زیرین‌تر مقایسه با هنرمندان سراسر جهان.
البته پیش از این و در تیرماه سال 93 نیز شرکت تعاونی هنرمندان پارس قرار بود اعضای مهم بدن هنرمندان را بیمه کند اما پس از گذشت 2 سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.
قرار بود اعضای بدن هنرمندان بیمه شود. این بخشی از برنامه‌ای بود که توسط شرکت تعاونی هنرمندان و بانک و بیمه کارآفرین قرار بود اجرایی شود. بیمه اعضای بدن هنرمندان یکی از مهم‌ترین بیمه‌هایی است که در سراسر دنیا نیز معمول است و براساس آن عضوی از بدن هنرمند که در خلق اثر هنری‌اش دخالت دارد مانند حنجره خوانندگان و دستان نقاشان را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند.
لبخند جولیا رابرترز 30 میلیون دلار بیمه شد، خانم آمریکا فرارای بازیگر، لبخندش را 10 میلیون دلار بیمه کرده است یا پاهای دیوید بکهام در زمان بازی‌اش 70 میلیون دلار بیمه شده بود. نمونه‌های متعددی از چهره‌های معروف در جهان هنر و ورزش بیمه شده‌اند اما در ایران نمونه مشابهی از بیمه اعضای هنرمندان سراغ نداریم.
این بیمه، تضمینی برای هنرمند است که در صورت وقوع بیماری و حادثه می‌تواند هزینه‌هایش را تأمین کند؛ اما این بیمه در ایران مختص ورزشکاران و به ویژه ساق پای فوتبالیست‌ها بود که ارزش زیادی داشت.
حالا به نظر می‌رسد با بیمه شدن حنجره سالار عقیلی این پدیده وارد مرحله جدیدی بشود.
هدیه «ایران» به خواننده «ایران جوان»
همزمان با هشتادویکمین سالروز تأسیس بیمه ایران برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت بیمه حنجره سالار عقیلی از سوی شرکت سهامی بیمه ایران تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفت. این مراسم بعدازظهر شنبه 15آبان 1395 در مرکز همایش‌های بیمه ایران و با حضور مسوولان این شرکت برگزار شد. سالار عقیلی که برای دریافت بیمه‌نامه‌اش به این مراسم آمده بود، در سخنانی گفت: بابت این لطف و محبت نهایت تشکر وقدردانی را دارم. امیدوارم این حرکت آغازی باشد تا دیگر هنرمندان نیز از چنین امکاناتی استفاده کنند و فقط به من محدود نشود. هریک از هنرمندان شریف این مرزوبوم لیاقت این را دارند که چنین حرکت‌هایی برایشان انجام شود.
در ادامه این مراسم، عقیلی دقایقی درباره خودش برای حاضران سخن گفت. وی اظهار کرد: یک ماه دیگر وارد 40 سالگی می‌شوم و اکنون 32 سال است که می‌خوانم. در هنرستان موسیقی دیپلم گرفتم و در دانشکده هنر ومعماری لیسانس بازیگری تئاتر را اخذ کردم.
این خواننده درباره ویژگی‌های یک اثر خوب گفت: گذشته از آهنگساز و شاعر که باید کارشان را به بهترین شکل انجام دهند، خواننده نیز در ماندگاری یک اثر نقش مهمی دارد. من عاشق ایران و مملکتم هستم و شاید به همین دلیل است که آثار میهنی که خوانده‌ام برجان و دل مردم می‌نشیند.
عقیلی درباره نقش پارتی در هنر گفت: هنر تا لب صحنه پارتی می‌پذیرد اما از آنجا به بعد پارتی هنرمند فقط خودش است. وقتی کسی روی صحنه می‌رود مردم هنر او را می‌بینند و می‌شنوند و آن را نقد می‌کنند. اگر کارش خوب باشد، می‌پذیرند واگر‌نه او را رد می‌کنند.
حنجره 500 میلیونی آقای دکتر
سالار عقیلی در گفت‌وگو با «صبح نو» با بیان اینکه این اتفاق برای نخستین بار در ایران افتاده است گفت: در مقیاس جهانی شنیده‌ام که حنجره پاوارتی، خواننده اپرا بیمه شده است. در ایران نمونه مشابهی نداشتیم اما امیدوارم چنین اتفاق خجسته‌ای برای سایر هنرمندان و بطور خاص خوانندگان نیز بیفتد زیرا هنرمندان قشر زحمتکشی‌اند و بسیاری از این عزیزان به‌جز هنرشان سرمایه دیگری برای آینده ندارند و نگران دوران بازنشستگی یا بیماری‌شان هستند. خدایی نکرده اگر برای دست یک نوازنده یا نقاش، یا حنجره یک خواننده عارضه‌ای پیش بیاید ممکن است تمام زندگی‌اش از دست برود.
عقیلی درباره رقم این بیمه ادامه می‌دهد: مبلغ این بیمه فعلاً 500 میلیون تومان است اما قرار است که این رقم در آینده به یک میلیارد تومان برسد.
وی درباره فعالیت‌های موسیقی‌اش نیز گفت: حدوداً 20 روز است که آلبوم «از جان و از دل» به آهنگسازی آقای نوید دهقان و به تهیه‌کنندگی آقای صدرالدین حسین‌خانی منتشر شده است. یکی دو اثر دیگر هم آماده است که یکی از آنها را با آقای مسعود شعاری، تعدادی از تصانیف قدیمی ایران را بازسازی می‌کنیم. یک اثر هم با همکاری استاد جلیل عندلیبی انجام می‌دهیم که به امید خدا آن هم در آینده منتشر می‌شود و در دسترس مردم قرار می‌گیرد. فعلاً برنامه‌ای برای برگزاری کنسرت ندارم اما احتمال دارد اسفند ماه در برج میلاد برنامه‌ای را برگزار کنیم اما هنوز جزئیاتش مشخص نیست.
عقیلی در پایان با اشاره به دریافت مدرک دکترای افتخاری موسیقی ادامه داد: با وجود این مدرک می‌توانم در دانشگاه‌های آزاد و علمی- کاربردی هم تدریس کنم. هنگامی که آثار یک هنرمند به تعداد قابل توجهی می‌رسد این مدرک به وی تعلق می‌گیرد.

منبع/صبح نو