86

گاهی اوقات مجبوریم از بین بد و بدتر ، بد را انتخاب کنیم. اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد به علت مشغله های کاری فراوان وقت غذا درست کردن را ندارید و مجبور به سفارش غذا از بیرون هستید ، بهتر است با فاکتور های یک غذای آماده مناسب آشنا شوید.

خیلی کیف دارد که رستوران بروید، غذا سفارش بدهید و با خیال راحت بنشینید تا بشقاب غذایتان را روی میز بگذارند. در واقع بدون زحمت و بدون اینکه بوی پیاز داغ بگیرید غذای مورد علاقه تان را نوش جان کنید و از آن لذت ببرید. البته این یک روی سکه است! غذای رستوران سنگین، پرچرب و سرشار از ترکیباتی است که می تواند رژیم سالمتان را به هم بزند و اگر جزو مشتری های دائم باشید چیزی نمی گذرد که چند کیلو اضافه وزن روی دستتان می ماند. اگر می خواهید بدانید رستوران دارها چه مواد غذایی را بیشتر استفاده می کنند که به تناسب اندام و سلامتی شما آسیب می زند با ما همراه باشید.

 

غذاهای رستورانی پر از کره

 

سرآشپز محترم داخل سوپ کره می ریزد، به سس ها کره اضافه می کند، روی گوشت و سبزیجات کره می ریزد، روی برنج کره می ریزد و کلا همه غذاها را کره باران می کند. همه این کارها را هم از روی عمد می کند به خاطر اینکه باید دست پختش خوشمزه باشد و شما را راضی نگه دارد. استفاده از کره یکی از روش های سریع و بی دردسر برای خوش طعم کردن غذاهاست. البته بیشتر سرآشپزها هم نامردی نکرده و با دست و دلبازی این کار را می کنند. یعنی اصلاً به این فکر نمی کنند که کره سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده است و مقدار زیاد آن به سلامت قلب و عروق رحم نمی کند.

 

سرآشپزها عاشق خامه اند

 

یک نگاهی به دور کمر آشپزها و سرآشپزها بیندازید. اگر نگوییم همه شان به جرات می توان گفت اکثرشان چاق هستند. به خاطر اینکه عاشق کره و خامه اند. شیوه استفاده سرآشپزها از خامه نیز مانند کره است. یعنی اینکه خامه هم پای ثابت ترکیبات سوپ و سس و دسرهای رستورانی است. در واقع اگر خامه و کره را از آشپزها بگیرند از سوپ و دسر خوشمزه خبری نیست!

 

روغن بخوریم یا غذا!

 

یکی دیگر از روش های لذیذ کردن غذاها استفاده زیاد از روغن است. یعنی هر چه غذا چرب تر خوشمزه تر. بعضی وقت ها روغن زیتون است، گاهی وقت ها روغن های دیگر مانند روغن گردو و غیره تا غذای مورد نظر، سفارشِ سرآشپز باشد. در رستوران های معمولی هم از همین روغن نباتی های معمولی استفاده می شود آن هم به میزان فراوان! برای همین است که غذاهای سرخ کردنی طعم خوش آیندی دارند. باید بدانید که این قبیل غذاها مانند اسفنج، روغن را به خود می گیرند. درست است که بدن ما برای جذب مواد مغذی موجود در مواد غذایی به روغن نیاز دارد اما میزان این روغن باید کم باشد. به خاطر اینکه روغن یک ماده چرب و پرکالری است که میزان زیاد آن به سلامتی آسیب می زند.

 

طعم خوش کباب های آبدار

 

بیشتر ما کباب، استیک یا همبرگر خشک را دوست نداریم و به اصطلاح دنبال کباب آبدار می گردیم که تردتر و خوشمزه تر است. دفعه بعد که چنین کبابی دیدید یادتان باشد که به اصطلاح «آب» کباب همان چربی آب شده گوشت است. واقعیت این است که برای خیلی از ما چربی های حیوانی بسیار لذیذ است. پوست مرغ یا اردک سوخاری، استیک و کباب، طعم محشر خود را مدیون چربی های حیوانی خود هستند. اما بدانید که این چربی ها اشباع شده اند و میزان زیاد آن به سلامتی آسیب می زنند.

 

دست سرآشپزها نمی لرزد

 

وقتی در منزل آشپزی می کنید بر حسب ذائقه خودتان نمک به غذا اضافه می کنید. اما سرآشپزها مثل خودتان دست به عصا راه نمی روند بلکه برای خوش طعم شدن غذا در مصرف نمک حسابی دست و دل باز هستند. البته فقط غذا نیست. سالادها و حتی دسرهای رستورانی هم نمک دارند.

 

رستوران ها پر از کیسه های شکر

 

احتمالاً برای شما هم پیش آمده یک بشقاب سالاد یا غذای حاوی سبزیجات میل می کنید و متوجه می شوید به اندازه دسر شیرین است! اشتباه نمی کنید. سرآشپزها برای اینکه غذاهایشان خوشمزه تر باشد در مصرف قند و شکر هم صرفه جویی نمی کنند.