rejim-nadorost-ghazai

رژیم های غذایی باید طوری نوشته و تنظیم شوند که نتیجه ی مناسبی داشته باشند ، در غیر این صورت شاید چیری که مد نظر شما است با چیزی که نتیجه می گیرید بسیار متفاوت باشد. یکی از مهم ترین فاکتور های یک رژیم غذایی مناسب این است که بعد از رسیدن به نتیجه ، دوباره به حالت اول خود بازنگردد.

 

اول از هر چیزی باید بدانید مناسب ترین رژیم، رژیمی است که بعد از لاغری دوباره چاق نشوید و به خانه اول برنگردید و این مساله فقط زمانی اتفاق می افتد که علاوه بر رژیم یک تغییر اساسی در سبک زندگی تان ایجاد کنید. شاید این حرف ها به نظرتان کلیشه ای و تکراری بیاید اما برای تغییر سبک زندگی تان باید حواستان به میزان غذایی که می خورید باشد، مواد غذایی سالم انتخاب کنید و گرسنگی احساسی را بشناسید. بسیاری از این رژیم هایی که مد شده است به این چند اصل اساسی و اصول دیگر توجه نمی کنند. اگر می خواهید بدانید رژیم تان مناسب و درست است باید این چند اصل را در نظر داشته باشید. با ما همراه باشید تا بگوییم کدام رژیم ها مناسب نیستند و نتیجه کوتاه مدتی دارند.

 

اگر به عنوان مثال نمی توانید از کباب آخر هفته بگذرید به سختی می توانید رژیم های مخصوص گیاهخواری یا خام خواری را دنبال کنید. اگر عادت دارید برای تهیه شام تان فقط ۱۵ دقیقه وقت بگذارید اما رژیم تان شما را وادار می کند زمان زیادی را برای تهیه غذا صرف کنید چند روز بیشتر دوام نمی آورید. اگر رژیم جدیدتان با عادت ها و برنامه زندگی تان منطبق نباشد رژیم مناسبی برای شما نخواهد بود و محکوم به شکست است.

 

بیشتر متخصصان و محققان حوزه تغذیه بر این اعتقاد هستند که فقط چیزهایی مانند «اورانگوتان کبابی» نباید وارد برنامه غذایی شود! بدون شک چنین غذایی هم اصلا پیدا نمی شود که بتوان مصرف آن را قدغن کرد. در حالت عادی شما باید از همه گروه های غذایی بهره مند شوید. بدانید رژیم هایی که شما را از مصرف برخی مواد غذایی به خصوص کربوهیدارت ها منع می کنند معمولا دوام زیادی ندارند. کربوهیدارت ها منبع اصلی تامین انرژی بدن هستند و نمی شود از آن ها صرف نظر کرد. بدون شک می توانید یک یا دو هفته از مصرف برخی از خوردنی ها صرف نظر کنید و به چشم تان هم نیاید اما اگر بخواهید تغییری در سبک زندگی، میزان کالری دریافتی، یا میزان غذایی که می خورید ایجاد نکنید و فقط با حذف این گروه غذایی بخواهید به وزن ایده آل تان برسید بدون شک خیلی زود کم می آورید و دوباره به وزن قبلی و بلکه بیشتر بر می گردید.

 

مسائل روانی در موفقیت و ادامه دادن یک رژیم از اهمیت بالایی برخوردار است. همه ما دوست داریم بعد از رژیم گرفتن زمانی که روی وزنه می رویم وزنمان را کمتر ببینیم یا این که خیلی زود لباس هایمان برایمان گشادتر شود. اما زمانی که این اتفاق نیفتد انگیزه ای برای ادامه نمی ماند و دلسرد می شویم. نتایج بررسی ها نشان می دهد خانم هایی که خیلی زود از رژیمی که گرفته اند نتیجه می گیرند وزن بیشتری هم کم می کنند و امکان بازگشت به وزن اولیه در این خانم ها نیز کمتر است. البته منظورمان این نیست که سر یک هفته باید پنج کیلو کم کنید تا بشود گفت رژیم تان مناسب است. اما حتی از بین رفتن آب اضافی بدن نیز می تواند انگیزه ای برای ادامه رژیم باشد و شما را تا زمانی که نوبت به سوختن چربی ها برسد همراه کند.

 

ورزش به تنهایی می تواند ۳ درصد توده بدنی را کاهش دهد. برای همین اگر رژیمی برایتان تجویز شد که اهمیتی به ورزش نمی دهد رژیم مناسبی نیست و باید بی خیال آن شوید. ورزش علاوه بر لاغری فواید دیگری هم برای بدن تان دارد. اینکه حالت مقاومت سلول ها به انسولین را بهبود می دهد، با بی خوابی مقابله می کند، برای سلامت ریه ها، استخوان ها مفید است، بدنتان را تقویت می کند. پس لازم است که در کنار رژیم غذایی یک برنامه ورزشی یا پیاده روی ساده هم داشته باشید وگرنه به نتایج دلخواهتان نمی رسید.

 

با وجود اینکه لاغر شدن کار چندان ساده ای هم نیست اما با این حال این کار نباید شکنجه آور شود. اگر زیاد گرسنه تان می شود معنی اش این است که با کمبود کالری مواجه شده اید یا اینکه آنچه خورده اید به درستی معده تان را پر نکرده است. اگر می بینید که عصبی و کج خلق شده اید احتمالا کربوهیدرات های دریافتی تان ناکافی بوده است یا اینکه محرومیت بیشتری برایتان ایجاد کرده است. به عقیده بیشتر متخصصان مصرف کمی شکلات سیاه یک روش خوب است که این گونه کج خلقی ها را از شما دور می کند.

 

اگر شما مجبور به کاهش وزن شده باشید احتمال دارد دچار مشکلاتی مانند میزان کلسترول یا قند خون بالا، فشار خون بالا یا دردهای مزمن باشید. اگر بعد از چند ماه متوجه شدید با رژیمی که گرفته اید هیچ تغییری در مشکل تان ایجاد نشده است احتمالا رژیم مناسبی انتخاب نکرده اید. به احتمال زیاد به مصرف غذاهای سریع و آماده و جذب فقط ۱۶۰۰ کالری بسنده کرده اید اما به این توجه نداشته اید که میزان سدیم(نمک) بالای این رژیم غذایی برای قلب نازنین تان خوب نیست و هیچ چیز در یک رژیم سالم نمی تواند جای میوه و سبزیجات یا نان کامل و پروتئین های کم چرب را بگیرد.