گاهی بین دو ابروی‌تان عین هندی‌ها یک گردی درمی‌آید که از قضا مثل آنها رنگ نیست بلکه یک جوش گنده است؟ شاید هم زیرچانه‌تان یهو سر و کله‌اش پیدا می‌شود. حتی ممکن است همیشه در یک نقطه از صورت‌تان جوش بزنید. براساس مطالعات طب چینی هر نقطه‌ای از صورت که آکنه بروز می‌کند، می‌تواند علت زمینه‌ای خاصی داشته باشد که باید به آن توجه کرد. پوست شما معمولا منعکس‌کننده سلامت داخلی شماست بنابراین با در دست داشتن نقشه جایی که جوش از صورت‌تان بیرون می‌زند، می‌توانید متوجه شوید که چرا جوش می‌زنید و خب طبیعی است که با پیدا کردن علت این مشکل می‌توانید تا حدود زیادی از شکل‌گیری آنها جلوگیری کنید. حالا با هم علت بروز جوش در بخش‌های مختلف صورت و البته درمان‌های پیشنهادی مناسب با آن را مرور می‌کنیم.

 درمان جوش پیشانی
اگر می‌خواهید جوش پیشانی‌تان زود درمان شود، باید زود به تختخواب بروید (حدود ساعت 10شب) و زود بیدار شوید (حدود 6صبح). حتی اگر نمی‌توانید به خواب بروید این مسئله مهم است که آرامش خودتان را حفظ کنید. به این ترتیب کبد شما هم استراحت خواهد کرد و برای کار در روز بعد آماده است. در ضمن مقدار زیادی آب بنوشید، این کار به دفع سموم کمک زیادی می‌کند. تا جایی که می‌توانید از نوشیدن نوشابه‌های گازدار و پرکربوهیدرات پرهیز کنید. همچنین 20 تا 30دقیقه ورزش سبک روزانه آن‌هم بیرون از خانه و در فضای باز بسیار مفید است.  تکنیک‌های تمدد اعصاب را حتما تمرین کنید تا کمتر دچار استرس شوید. به این موضوع توجه کنید که اگر به اندازه کافی بخوابید و یک برنامه منظم خواب داشته باشید، غذاهای سالم بخورید و تا جایی که می‌توانید غذای‌تان را بجوید تا به بهبود هضم غذا کمک کند و میزان استفاده از قند تصفیه شده را در رژیم غذایی‌تان کاهش دهید، می‌توانید به درمان  جوش‌های این قسمت از صورت امیدوار باشید.
جوش روی بینی درمان دارد
از خوردن غذاهای تند مانند ادویه‌جات، سیر و ترشی خودداری کنید. کمتر گوشت بخورید و نمک کمتری استفاده کنید. همین‌طور بهتر است سعی کنید غذای گرم بخورید نه خیلی سرد یا داغ. در ضمن از هوای تازه استفاده کنید و یک ورزش روزانه مانند پیاده‌روی داشته باشید. اطراف بینی و روی آن را ماساژ دهید تا خون بهتری روی این منطقه در جریان باشد و اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی ویتامین B به بدن‌تان می‌رسد.

بین ابرو را درمان کنید
به هیچ عنوان ورزش را فراموش نکنید، البته مراقب باشید در این مورد زیاده‌روی نکنید و از ورزش‌های سنگین اجتناب کنید. بیشتر بخوابید و از مصرف دخانیات بپرهیزید. غذاهای سبک‌تر و مواد غذایی نه چندان غنی مانند کره و پنیر بخورید و از خوردن تنقلات در ساعات پایانی شب خودداری کنید.

 درمان جوش اطراف ابرو 
بهتر است از مواد غذایی فرآوری شده، تنقلات و فست‌فود کمتر استفاده کنید و میزان چربی‌های مضر را در رژیم غذایی‌تان کاهش دهید و از چربی‌های سالم مانند آووکادو و ماهی استفاده کنید. همین‌طور می‌توانید از میوه‌های  خنک‌کننده مانند خیار استفاده کنید. بهتر است بهداشت را به‌خصوص در فصل تابستان که تعریق زیادی اتفاق می‌افتد، رعایت کنید و از لوازم آرایشی استاندارد استفاده کنید.

 درمان گونه سمت چپ
از مصرف فست‌فودها و هله‌هوله خودداری کنید و در عین حال از استفاده از انبه و غذاهای دریای یا سایر غذاهای حساسیت‌زا خودداری کنید. قند کمتری استفاده کنید و تا می‌توانید هوای تازه بخورید. ریه‌ها ساعت 7 تا 9صبح قوی هستند، این بهترین زمان برای انجام ورزش‌های هوازی است. اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید، بهتر است در رعایت بهداشت سختگیر باشید. مواد شوینده‌تان را بررسی کنید تا مواد تحریک‌کننده نداشته باشید.‌ اگر به این سمت صورت‌تان زیاد می‌خوابید، روبالشی‌تان را مرتب عوض کنید و با الکل، تلفن همراه‌تان را تمیز کنید. آکنه در قسمت پایینی گونه می‌تواند نشانه عدم رعایت بهداشت دندان باشد، بنابراین با نخ دندان و مسواک تلاش کنید لثه‌ها و دندان‌تان را به‌طور منظم تمیز نگهدارید.

درمان جوش ناحیه چانه و فک
عادت غذاخوردن قبل از خواب را ترک کنید. میوه و سبزی‌های تازه را بیشتر میل کنید و استراحت کافی داشته باشید. از بابت عدم تعادل هورمون‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهید. هر روز 20دقیقه ورزش کنید و زود بخوابید و زود بیدار شوید. حدود 7 تا 8ساعت خواب شبانه لازم است. هرچه استرس‌تان را کم کنید، بهتر است. یوگا، مدیتیشین، گوش دادن به موسیقی یا نوشتن می‌تواند کمک‌تان کند. بدن‌تان به‌خصوص شکم‌تان را برای آرامش بیشتر ماساژ دهید. یادتان باشد بهداشت را رعایت کنید و خمیر دندان، دهان‌شویه و رژلب‌تان را بررسی کنید. چای نعناع بنوشید و برای تنظیم هورمون حتما امگا 3 به بدن‌تان برسانید.

درمان جوش اطراف لب
فیبر بیشتری استفاده کنید و میوه‌های تازه و سبزی‌ها را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید و از غذاهای سرخ شده و تند بپرهیزید. ناحیه شکم‌تان را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید و در ضمن خمیردندان یا رژلب‌تان را عوض کنید.

 درمان جوش گونه راست
یک برنامه و روال عادی روزانه برای خودتان مشخص کنید و سعی کنید خلق‌وخوی مثبت و شادی داشته باشید. غذاهای خنک مانند خربزه زمستانی و لوبیا سبز بیشتر بخورید و از پرخوری به‌ویژه هله‌هوله خوری بپرهیزید. سعی کنید استرس نداشته باشید و آرامش خودتان را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید کبد بین ساعت‌های یک تا 3 صبح بسیار قوی است، بهتر است در این ساعات خواب باشید. از سوی دیگر کبد بین ساعت‌های یک تا 5 بعدازظهر ضعیف است بنابراین سعی کنید کارهای سخت را صبح انجام دهید. اگر مجبورید بعدازظهر کار کنید هر یک ساعت به مدت 5دقیقه چشم‌های‌تان را ببندید. در صورتی که  در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید حتما بهداشت مناسب را رعایت کنید و مواد شوینده‌ای را که استفاده می‌کنید حتما بررسی کنید تا مواد تحریک‌کننده پوست نداشته باشند.

منبع: مجله ی سیب سبز