995

فواید و خواص میوه و سبزیجات بسیار زیاد بوده و نمی توان همه ی این خواص را در این مطلب گنجاند ، یکی از مسائلی که شما را به خوردن میوه وا میدارد ، ظاهر و رنگ میوه است. در این مطلب قصد داریم فواید هر میوه را بر حسب رنگ آن شرح دهیم.

اولین چیزی که در هنگام انتخاب یک میوه برای خوردن شما را جذب کرده رنگ و جلوه خاص آن میوه است، آیا می دانید میوه های مختلف با رنگ های متفاوت چه خواصی دارند؟

در اولین قدم این رنگ اشیا است که شما را به طرف آن شیء جذب یا از آن دور می کند. درواقع احساس آرامش، لذت، ناراحتی، تنش، صلح و دوستی و… همه و همه در پرتو رنگ ها است. رنگ ها تمامی محیط ما و حتی خود ما را نیز تسخیر کرده اند و در تمام جسم و جان و روح ما تاثیرگذارند، مثلا در مورد رنگ سیب سرخ و زیبا علاوه بر لذتی که از رنگ آن در هنگام خوردن می بریم و در ما احساس شادابی و نشاط ایجاد می کند، در خواصش نیز تاثیر فراوانی دارد. تمامی سبزیجات و میوه هایی که روزانه مصرف می کنید با توجه به نوع رنگشان منافع خاصی برای شما دارند. شاید تعجب کنید، اما فراموش نکنید که رنگ ها بر همه وجود ما و در تمامی جوانب زندگی نفوذ دارند و این هم یک روش نفوذی آنها است.

 

رنگ سبز

رنگی است آرامش بخش و با دیدن این رنگ شما احساس آرامش می کنید و از وجودش لذت می برید و جالب اینجا است که همین رنگ زیبا و آرامش بخش علاوه بر اینکه شما را در ظاهر جذب می کند و شما از آن لذت می برید، خواص درمانی بسیاری نیز دارد و برای جسمتان مفید است. در واقع هر چیز سبزی که شما می بینید این خاصیت را دارا است و این در مورد میوه ها و سبزیجات سبز رنگ نیز صادق است.

این رنگ برای افراد عصبی و نا آرام بسیار مفید است. رنگ سبز خاصیت ضدعفونی کننده دارد و مناسب برای بیماری های قلبی عروقی و بیماری های روده ای (یبوست) ، معده (سوء هاضمه، زخم معده و…)، کلیه (سنگ کلیه و ناراحتی های مجاری ادراری) ، ریه (مشکلات تنفسی، آسم و…)

و رحم می باشد.

این رنگ برای درمان زخم های عمیق سوختگی های شدید نیز موثر است. این خواص در میوه ها و سبزیجاتی که سبز رنگ هستند به وفور یافت می شود. تحقیقات نشان داده میوه ها و سبزیجات سبز رنگ خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند و در هضم غذا و جذب آن موثرند.

میوه ها و سبزیجات سبز رنگ برای افرادی که از بیماری های عصبی رنج می برند توصیه شده است. سبزیجات سبز رنگ همچنین در درمان زخم های عمیق و سوختگی ها و بیماری های ریوی و کلیوی بسیار موثر است و در بهبود بیماری های قلبی مصرف فراوان دارد، مثلا جعفری دارای خواص ضدعفونی کننده خون و دستگاه گوارش می باشد. جعفری موجب تحریک عضلات روده و رحم می شود و مناسب برای معده و هضم غذا است. برگ این گیاه مناسب برای زخم های عمیق و جوشانده آن مناسب برای بیماری های کلیوی و مجاری ادرار است.

انگور سبز:

این میوه مناسب برای بیماری های اعصاب است. مواد غذایی موجود در انگور به هضم غذا و جذب آن در معده کمک فراوانی می کند و در درمان بیماری های سوءهاضمه، سل ریوی، مشکلات کلیوی (سنگ کلیه) و یبوست کمک فراوانی می کند. همچنین باعث دفع سموم و مواد زائد از بدن می شود. آب انگور مغذی عضله قلب است. انگور اختلالات قلبی حاصل از ازدیاد فشارخون را از بین می برد و دارای اثر تقویت کننده قلب است. انگور موجب ازدیاد ترشح صفرا می شود و عمل هضم را تحریک می کند و تسریع می بخشد و تخمیرهای روده ای را کاهش می دهد.

کاهو :

کاهو در درمان تپش قلب و سرفه و مشکلات ریوی موثر است. همچنین آرام کننده اعصاب است. کاهو برای دفع مواد زاید در روده ها و جلوگیری از یبوست مناسب است. از جوشانده کاهو می توان برای درمان سوختگی ها و زخم ها استفاده کرد.

لوبیا سبز:

از لوبیا سبز برای درمان کسالت های شدید کلیوی استفاده می شود. این سبزی همچنین در درمان بیماری های قلبی نیز موثر است. وجود فسفر در لوبیا برای اعصاب مفید است. خرده شده یا پوره شده دانه لوبیا به عنوان ضماد برای مواضع سوختگی و دیگر التهابات پوستی و زخم ها موثر است.

ترخون:

ترخون به دلیل داشتن اسانس های معطر در خود مجاری دستگاه گوارشی را ضدعفونی می کند و محرک مناسبی برای معده به شمار می رود. این سبزی برای بیماری های رحم و تسهیل جریان خون قاعدگی بسیار موثر است.

رنگ قرمز

رنگی است محرک و اشتهاآور. رنگی پر انرژی که همین خصوصیات در مواد غذایی قرمز رنگ هم دیده می شود. معمولا ما برای خوردن خوراکی هایی با رنگ قرمز بسیار راغب هستیم.

این رنگ و در واقع میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ علاوه بر اینکه افزایش دهنده اشتها هستند، برای افراد کم خون و افرادی که کمبود آهن دارند بسیار مناسب است.

همچنین در درمان عفونت ها و سوختگی های شدید بسیار موثر است و معمولا اینگونه میوه ها و سبزیجات در درمان بیماری های ریوی، مشکلات روده (یبوست) و رحم به کار برده می شود. مواد غذایی قرمز رنگ بسیار پر انرژی بوده و در تقویت قلب و افزایش فشار خون و غلظت خون بسیار مفید و تقویت کننده روده و کبد است.

گیلاس :

تقویت کننده و انرژی زا. تنظیم کننده کبد و مناسب برای رفع یبوست و اشتها آور، دفع کننده مواد زائد و سموم از بدن.

توت فرنگی :

در درمان سل ریوی بسیار سودمند است و همچنین در درمان عفونت های روده.

انار:

جلوگیری از تنگی نفس. مناسب برای روده و تصفیه کننده خون.

انگور فرنگی :

موثر در درمان تب های عفونی، محرک اشتها و رفع یبوست.

شاه توت :

تصفیه کننده خون، مناسب برای بیماری های کم خونی و مشکلات ریوی.

فلفل قرمز:

تحریک قوای هاضمه، مناسب برای خونریزی های رحم، رفع فلج، رفع یبوست و بیماری های روده.