994

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی بدن ، آب است. نیاز بدن به آب نیز یکی از اصلی ترین نیاز ها است. در صورتی که آب مورد نیاز بدن در طول روز تامین نشود فرد دچار مشکلات جسمی و اختلالات گوناگون خواهد شد.

بدن ما برای ادامه حیات به آب نیاز دارد. برای همین همیشه باید به اندازه کافی آب بنوشیم. حالا هم که هوا گرم شده است به آب بیشتری نیاز داریم تا بدن مان از خطر دهیدراته شدن یا از دست دادن آب در امان باشد. اما آیا همه مایعات برای تأمین آب بدن مناسب است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

 

تأمین آب بدن یک امر حیاتی

 

بدن ما برای ادامه عملکرد خود نیاز به آب کافی دارد. آب ترکیب اصلی خون، لنف و عرق محسوب می شود. در واقع بیش از نصف حجم بدن ما از آب تشکیل شده است. به عقیده متخصصان آب به شما انرژی می دهد و اگر به اندازه کافی از این مایه حیات ننوشید احساس خستگی و سردرد رهایتان نمی کند. همچنین کمبود آب، یبوست یا عفونت ادراری به همراه خواهد داشت. احتمالاً شما هم زیاد شنیده اید که باید روزانه هشت لیوان آب بنوشید. اما باید بدانید که نیاز بدن افراد بر حسب سن، وزن، میزان فعالیت بدنی و همچنین دمای هوا متفاوت است. البته مهم است که میزان آبی را که از طریق مصرف مواد غذایی کسب می کنید نیز به حساب بیاورید. میوه ها، سبزیجات، انواع سوپ ها و دسرها در ذخیره مایعات بدن تاثیر دارند. اما اینکه چگونه آب بدنتان را تأمین کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مطلب مناسب ترین و نامناسب ترین شیوه های تأمین آب بدن را عنوان می کنیم.

 

نوشیدنی های شیرین

 

اگر برای رفع تشنگی و تأمین آب بدن خود لیوان لیوان نوشیدنی های گازدار و شیرین صنعتی را سر می کشید باید بدانید که کالری زیادی نیز به بدنتان تحمیل می کنید. باید بدانید که هر لیوان (۳۵۵ میلی لیتر) از این نوشیدنی ها حاوی حدود ۱۰ تا ۱۳ قاشق چایخوری شکر است. زمانی که یک بطری نیم لیتری را سر می کشید بیشتر از اینها شکر و کالری بیهوده نصیبتان می شود. علاوه بر این باید بدانید که نوشابه ها و کلاً نوشیدنی های گازدار صنعتی به سلامتیتان و به خصوص به سلامت استخوان هایتان آسیب می رساند.

 

بهترین انتخاب

 

آب بهترین نوشیدنی است اما اگر طعم آب خالی را دوست ندارید خودتان چند قطره آب لیمو و مقدار کمی شکر به آبتان اضافه کرده و میل کنید.

 

آب میوه ها

 

با وجود این که این نوشیدنی ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و انتخاب مناسبی محسوب می شوند اما باید بدانید که این آب میوه ها سرشار از قند و کالری هستند. نوشیدن این قبیل نوشیدنی ها همچنین مشکلات دهان و دندان را نیز افزایش می دهد. بهتر است روزانه بیشتر از یک فنجان آب میوه یا آب سبزیجات مصرف نشود. زمانی که خودتان آب میوه می گیرید به آن شکر اضافه نکنید.

 

 

 

به جای آب میوه و آب سبزیجات از خود میوه و سبزیجات استفاده کنید. گوجه فرنگی، هندوانه، پرتقال و غیره حاوی میزان زیادی آب بوده و همچنین سرشار از فیبرهای ضروری هستند.

 

نوشیدنی های انرژی زا

 

این نوشیدنی ها حاوی میزان زیادی کافئین، قند و گیاهان دارویی هستند. متأسفانه این نوشیدنی ها مشکلاتی برای سلامتی نوجوانان، زنان باردار و شیرده ایجاد می کنند. زمانی که تشنه هستید این نوشیدنی ها گزینه های مناسبی برای تأمین آب بدن محسوب نمی شوند.

 

 

 

شیر بهترین نوشیدنی انرژی زای طبیعی است. شیر از ۸۰ درصد آب تشکیل شده و یکی از مایعات مناسب محسوب می شود. با خوردن این نوشیدنی علاوه بر تأمین آب بدن پروتئین، گلوسید، کمی چربی و مقدار زیادی مواد مغذی نصیبتان می شود.

 

نوشیدنی هایی که دوست ندارید

 

با اینکه متخصصان توصیه می کنند در طول روز آب زیادی مصرف شود اما نمی توان همه را مجبور به مصرف آب یا هر ماده غذایی دیگر کرد. باید دنبال نوشیدنی مناسبی باشید که دوست دارید. بعضی ها آب خالی یا آب خنک دوست ندارند. بعضی دیگر آب داخل بطری های پلاستیکی را نمی پسندند و غیره. در این صورت مصرف نوشیدنی که دوست ندارید خیر چندانی به بدنتان نمی رساند.

 

 

 

اگر طعم آب خالی را دوست ندارید می توانید آن را همان طور که می پسندید (ترجیحاً به سالم ترین شکل) مصرف کنید. اگر دوست دارید نوشیدنی تان را در فنجان سرامیکی یا شیشه ای مصرف کنید همین کار را انجام دهید. در هر حال هر طور که خودتان دوست دارید عمل کنید. توجه داشته باشید که با افزایش سن احساس تشنگی هم کمرنگ تر می شود. برای همین هم لازم است خودتان را به نوشیدن آب و نوشیدنی های سالم دیگر عادت دهید.

 

میزان آب مورد نیاز

 

در حالت کلی میزان روزانه مورد نیاز آب برای هر کیلو گرم وزن برابر ۳۰ میلی لیتر است. اگر بیش از نیاز روزانه تان آب بنوشید احساس سیری دائمی خواهید کرد و این مساله باعث می شود نتوانید به اندازه کافی غذا بخورید.