vegetarian-omega-3

امگا3 ها اسیدهای چربی هستند که استفاده از آن ها برای بدن ضروری می باشد.ماهی ها به عنوان یکی از غنی ترین منابع امگا 3 برای بدن می باشند که استفاده از آن ها تا حد زیادی این مبنع غنی را برای بدن فراهم می نماید.با وجود اهمیت بالای امگا ٣ برای بدن اکثر مردم، یک چهارم از مقدار توصیه شده روزانه امگا 3 را از طریق تغذیه معمولشان دریافت می کنند.سه نوع اصلی از امگا۳ها عبارتند از آلفالینولنیک اسید (ALA)، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA).در این مطلب قصد داریم شما را با فواید امگا ٣ بیشتر آشنا نماییم.

۱- امگا۳ ها شما را باهوش نگه می دارند

دلیلی دارد که چرا ماهی بعنوان “غذای مغز” در نظر گرفته می شود. تقریبا ۶۰ درصد از ماده خاکستری مغز شما از چربیها تشکیل شده است و ثابت شده که افزایش مصرف امگا۳ها، سلامت مغز را از دوران کودکی تا پیری بهبود می بخشد. با توجه به مطالعه ای که در ژوئن ۲۰۱۳ در Cerebral Cortex منتشر شد، هنگامیکه به افراد بزرگسال در روز ۲٫۲ گرم امگا۳ (EPA/DHA) داده شد، عملکرد شناختی و اندازه های تفکر پیچیده آنها بهتر شد. امگا۳ ها با کمک به حفظ گردش خون سالم (جریان خون به مغز) و فراهم کردن ساختار و یکپارچگی برای غشاهای سلولها در مغز شما، سلامت مغز را بهبود می بخشند.

۲- امگا۳ ها ممکن است به شما کمک کنند لاغرتر بمانید

مطالعات جمعیتی، ارتباطی بین چاقی و سطوح پایین امگا ۳ نشان می دهند. در یک مطالعه روی ۱۲۴ بزرگسال، آنهایی که سطوح خونی امگا۳ پایین تری داشتند، در مقایسه با بزرگسالانی با سطوح بالاتر امگا۳، دارای BMI بالاتر و سایز بیشتر دور کمر و باسن بودند.

امگا۳ ها همچنین مزایای متابولیکی نیز دارند و هورمون هایی را تحریک میکنند که به شما کمک می کنند کنترل کنید چه مقدار غذا می خورید و بدن را قادر می سازند که چربی را بعنوان سوخت بسوزاند. امگا۳ ها، هورمون های گرسنگی را نیز کاهش داده و به افزایش هورمونهای مربوط به احساس سیری کمک می کنند.

۳- امگا۳ ها ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطانها را کاهش دهند

در حالیکه تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی شان قرار دارند و نتایج متناقض هستند، مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهند امگا۳ها ممکن است به جلوگیری از برخی سرطانها کمک کنند از جمله سرطان سینه و روده بزرگ. امگا۳ها در مطالعات مختلف، رشد رده هایی از سلولهای توموری را سرکوب کردند. یک آنالیز جدید از مطالعات انجام شده با اسیدهای چرب امگا۳ و سرطان سینه، مشخص کرد که ریسک ابتلا به سرطان سینه در خانمهایی با مقادیر مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا۳ در رژیم غذایی شان، ۱۴% کمتر بود.

۴- امگا۳ ها می توانند به شما کمک کنند بیشتر عمر کنید

سکته مغزی، چهارمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است و ۸۰% از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. علاوه بر صدها مطالعه ای که نشان می دهند امگا۳هابرای قلب مفیدند، تعدادی از مطالعات دیگر نشان می دهند که آنها ممکن است در جلوگیری از سکته مغزی نیز نقش داشته باشند. سکته مغزی، یک «حمله مغزی» در نظر گرفته می شود، به این معنی که یک رگ خونی به مغز، مسدود شده یا پاره می شود که هر دوی آنها به آسیب مغزی منجر می شوند. امگا ۳ها به کاهش عوامل خطر قابل کنترل، سکته مغزی کمک می کنند که عبارتند از کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و تصلب شرایین. با توجه به یک مطالعه از Harvard Public Health، احتمال مرگ ناشی از یک عارضه کرونر مانند یک حمله قلبی یا سکته مغزی در افراد مسن با بالاترین سطوح خونی امگا۳، پایین تر بود.

۵- امگا۳ها، سلامت پوست را بهبود می بخشند

تحقیقات نشان می دهند که یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند با محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید، علائم photo-aging و آسیب دیدگی پوست را کم کند و امگا۳ها نیز برخی از این مزایای مشابه را ارائه می دهند. آسیب پوستی، اغلب از قرارگیری در معرض نور خورشید و واکنشی که در سطح سلولی بوجود می آید، رخ می دهد. اسیدهای چرب امگا ۳ به محافظت از پوست در برابر آسیب UV ناشی از قرارگیری در معرض نور خورشید کمک می کنند. پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ در Experimental Dermatology منتشر شد، گزارش داد که امگا۳ ها در کاهش حساسیت به نور، کاهش پاسخ ایمنی پس از قرارگیری در معرض نور خورشید و همچنین کاهش photo-aging و استرس اکسیداتیو که از قرارگرفتن در معرض نور خورشید منتج می شوند، مفید هستند. امگا۳ها ممکن است در کمک به پیشگیری از سرطان پوست نیز نقش داشته باشند.

۶- امگا۳ ها، کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش می دهند

رژیم های غذایی حاوی امگا۳ های بیشتر و چربی اشباع کمتر به بالا نگه داشتن سطوح کلسترول خوب (HDL) و پایین نگه داشتن سطوح کلسترول بد (LDL) کمک می کنند. به همین دلیل است که انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که بزرگسالان سالم برای دریافت حدود ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم امگا۳ در روز، حداقل ۲ وعده ماهی (ترجیحا ماهی روغنی از آبهای سرد) در هفته مصرف کنند. یک راه بسیار خوب برای عمل به این توصیه، لذت بردن از منابع وحشی و پایدار سالمون یا کاد است. بعنوان مثال یک وعده ۱۰۰ گرمی سالمون وحشی آلاسکا حدود ۱٫۷ – ۱٫۵ گرم EPA/DHA فراهم می کند. EPA و DHA ماهی ممکن است قابل جذب تر از امگا۳ های مکملها باشند. امگا۳ های ناشی از خوردن سالمون، سطوح خونی DHA/EPA را نسبت به مکملهای روغن ماهی، بطور موثرتری بالا می برند.

۷- امگا۳ ها، خلق و خوی شما را بهبود می بخشند

شواهد نشان می دهند که امگا۳ها ممکن است به کاهش افسردگی و سایر اختلالات سلامت روانی نیز کمک کنند. مطالعات مبتنی بر جمعیت نشان می دهند افرادی که ماهی و غذاهای دریایی بیشتری می خورند و امگا۳ های رژیم غذایی شان بالاتر است، ریسک کمتری برای ابتلا به افسردگی و افسردگی پس از زایمان دارند. آزمایشات کلینیکی انسانی دریافته اند که مصرف مکمل امگا۳ می تواند به کاهش خطر برخی عارضه های روانی در میان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند. مطالعه سال ۲۰۱۳ که در فارماکولوژی انسانی منتشر شد، نشان می دهد که DHA، اثری مثبت بر رفتارها و اعمال تهاجمی دارد و به بهبود و تثبیت خلق و خو در هنگامیکه افرادتحت فشار هستند، کمک می کند.

۸- امگا۳ ها، فشار خون را کاهش می دهند

جامعه علمی معتقد است که امگا۳ ها به کاهش فشار خون شما کمک خواهند کرد. تحقیقات نشان می دهند افرادی که ماهی یبیشتری می خورند، در مقایسه با آنهایی که ماهی نمی خورند، فشار خون پایین تری دارند. امگا۳ها، رگهای خونی را سالم تر و انعطاف پذیرتر کرده و به کنترل فشار خون کمک می کنند. نتایج کارآزمایی بالینی تصادفی، مدارک غیر قابل انکاری را برای اثر کاهنده فشار خون امگا ۳ ها نشان داده اند. این تغییر در افرادی که از قبل بیماری فشار خون داشتند، موثرتر و آشکار تر بود، اگرچه افراد بدون فشار خون بالا نیز همچنان از امگا۳ها سود خواهند برد. همچنین در یک مطالعه دریافتند، افرادی که از دوزهای بالای مکملهای روغن ماهی استفاده می کردند، به حافظت از قلبشان در برابر استرس ناشی از کار کمک کردند.

منبع: خبرپو