947

فصل بهار است و میوه های بهاری کم کم وارد بازار می شوند ، یکی از پرطرفدار ترین و خوشمزه ترین میوه هایی که در این فصل وارد بازار می شود ، گوجه سبز و چغاله بادام است. این دو میوه طرفداران بسیاری دارد و همچنین قیمت بالایی نیز دارد.

چند روز پیش از کنار یک میوه فروشی می گذشتم که چشمم به سینی چغاله بادام و بسته های گوجه سبز افتاد اما قیمت های آنها (هر کیلو ۱۸ تا ۲۵ هزار تومان) آنقدر بالا بود که از خرید منصرف شدم. همان لحظه به این فکر افتادم که آیا این میوه های نوبرانه با توجه به قیمتشان، ارزش غذایی هم دارند؟ هنگام خریدشان باید به چه نکته هایی توجه کرد؟ «پوستر سلامت» این هفته، پاسخی به همین پرسش هاست…

 

۲ نوع میوه نوبرانه داریم؛ نوبرانه های رسیده مانند زردآلو، توت فرنگی، آلبالو و گیلاس و نوبرانه های کال مانند گوجه سبز و چغاله بادام.

 

معمولا آبی که برای تازه نشان دادن چغاله بادام و گوجه سبز روی آنها ریخته می شود، بهداشتی نیست بنابراین امکان وجود آلودگی های میکروبی در نوبرانه هایی که دستفروش ها می فروشند، بالاست پس حتما پیش از مصرف، آنها را با آب بهداشتی بشویید تا به اسهال و استفراغ مبتلا نشوید.

 

مصرف یک وعده نوبرانه در طول روز می تواند مانند یک وعده میوه و سبزی محسوب شود اما این موضوع در مورد نوبرانه های کال صدق نمی کند.

 

ترش و اسیدی بودن گوجه سبز باعث ساییده شدن موقتی مینای دندان و احساس درد خاصی در دندان ها می شود.

 

گوجه سبز طبع سردی دارد و بهتر است آن را با گلپر مصرف کنید.

 

مقدار فیبر غذایی گوجه سبز و چغاله بادام از میوه رسیده آنها کمتر است.

 

معمولا در ایران انواع میوه ها برای مصون ماندن از آفت های گیاهی، سمپاشی می شوند و در بیشتر موارد این سم تا زمان رسیدن و چیدن میوه تجزیه می شود و از بین می رود اما در میوه هایی مانند گوجه سبز، چغاله بادام و زردآلوی کال که نارس چیده می شوند، امکان نفوذ سم و باقی ماندن آن در بافت میوه وجود دارد و این سم با شستن هم از بین نمی رود. به همین دلیل می گوییم اصلا در مصرف نوبرانه ها افراط نکنید و بچه ها را به خوردن آنها عادت ندهید. مصرف چنین میوه های نارسی به خانم های باردار هم توصیه نمی شود.

 

نوبرانه های رسیده مانند همه میوه ها، ارزش تغذیه ای خوبی دارند و حاوی ویتامین ها، املاح، آنتی اکسیدان ها و فیبرها هستند اما میوه های کالی مانند گوجه سبز یا چغاله بادام، پیش از تبدیل شدن به میوه کامل و رسیده از درخت چیده می شوند بنابراین زمان کافی برای ایجاد قندهای ساده، املاح و ویتامین ها در بافت آنها وجود ندارد.

 

مصرف میوه های نوبرانه باید فقط در حد رفع هوس باشد.

 

بالا بودن میزان اسید در گوجه سبز باعث ایجاد معده درد، سوزش معده یا حتی ریفلاکس در افراد مبتلا به ناراحتی های معده می شود.

 

گران بودن نوبرانه ها علت دارد؛ هم نوبرانه های رسیده و هم نوبرانه های کال با حجم اندکی وارد بازار می شوند و به دلیل بالاتر بودن تقاضا نسبت به عرضه، قیمت بیشتری دارند. به طور مثال شاید قیمت ۲۰۰ گرم زردآلو که از اواسط اردیبهشت به عنوان نوبرانه وارد بازار می شود، حدود ۴ ۳ برابر یک کیلو زردآلو اواخر خرداد تا پایان تابستان که فصل برداشت آن است، باشد.

 

هسته گوجه سبز و زردآلوی کال، دارای ترکیب های سمی خطرناکی است و هرگز نباید آنها را خورد.

 

هضم پوست سبز و سفت چغاله بادام برای دستگاه گوارش بسیار سخت است بنابراین احتمال دچار شدن به نفخ و دل درد با مصرف آن زیاد است.

 

گوجه سبز حاوی حجم بالایی از اسیدهای میوه است. این اسیدها در اثر گذشت زمان و فرایند رسیدن میوه به قندهای ساده تبدیل می شوند. به همین دلیل هضم یک آلو (که گوجه سبز بعد از رسیدن به آن تبدیل می شود) برای دستگاه گوارش بسیار ساده تر از هضم یک گوجه سبز است.