رژیم لاغری چرخشی

شما هم تصمیم گرفته اید وزن خود را کاهش دهید؟آیا هنگامی که تصمیم بر کاهش وزن خود میگیرید فکر کردن به غذاهای مورد علاقه تان شما را ول نمیکنند و فراموشی شان برایتان سخت است؟اگر شما هم اینگونه هستید،پس چرا رژیم لاغری چرخشی را برای خود انتخاب نمیکنید؟شاید این رژیم لاغری کارآمد باشد.

برنامه های معمول رژیمی، پس از مدتی خسته کننده می شوند. علاوه بر این، با توجه به کاهش مصرف غذا، علائمی مانند تهوع، سردرد و یبوست ظاهر می شود. بنابراین آیا کاهش سایز کمرتان بدون مداخله کردن در میزان سوخت و ساز بدنتان، فوق العاده نخواهد بود؟

رازی است که در پشت رژیم چرخشی قرار دارد. این مفهوم توسط مارتین کاتان، روانشناس و کارشناس چاقی به وجود آمد. با سه هفته محدودیت کالری در یک ماه، هفته چهارم به عنوان هفته مرخصی این رژیم در نظر گرفته می شود. بدون هیچ گونه محدودیت در چیزی که می خورید. نظریه کاتان، شامل این واقعیت علمی است که سوخت و ساز بدن انسان، بعد از سه هفته رژیم، کند می شود زیرا بدن خودش را با تغییرات رژیم غذایی وفق می دهد. این، هدف واقعی رژیم چرخشی است. یک هفته مرخصی از رژیم، مجاز است تا فرد را وادار کند که به مدت طولانی به این برنامه رژیمی پایبند بماند.

اگر برنامه رژیم چرخشی را به دقت دنبال کنید، به احتمال زیاد با وجود چنین محدودیت کالری در طول سه هفته، وزن کم می کنید. علاوه بر این، محروم نبودن ازغذاهای مورد علاقه تان به شما قدرت مضاف می دهد تا به قوانین رژیم تان پایبند بمانید. حالا اجازه دهید که ببینیم یک برنامه رژیم چرخشی، دقیقا شامل چه چیزهایی است.

برنامه رژیم چرخشی

یک رژیم چرخشی معمولی بر محتوای کالری کم در ۳ روز اول و پس از آن یک رژیم غذایی با کالری متوسط برای ۴ روز آینده تمرکز می کند. درهفته آینده، میزان کمی کنترل کالری در رژیم غذایی رعایت می شود. این چرخه رژیمی باید برای هفته سوم تکرار شود. علاوه بر این، حداقل سی دقیقه ورزش برای حفظ یک بدن سالم توصیه می شود. از آنجا که مردان و زنان دارای نیازهای کالری متفاوت هستند، این برنامه غذایی بر این اساس تنظیم می شود. سه هفته اول، هفته های کم کالری هستند و فرد باید از مصرف غذاهای پرکالری با چربی و کربوهیدرات بالا اجتناب کند. اگر می خواهید در یک ماه به نتایج موثر دست یابید، پرهیز کامل از کربوهیدرات ها در ۳ تا ۴ روز اول، استراتژی کلیدی است.

مقدار کمی کربوهیدرات در روز چهارم و سپس قطع آن برای ۳ تا ۴ روز آینده به فرد کمک می کند که به سرعت لاغر شود. یک برنامه غذایی چرخشی، روشی موثر برای کنترل آلرژی نسبت به مواد غذایی خاص است. علاوه بر پیشگیری از آلرژی های جدید، این رژیم به فرد کمک می کند تا مواد غذایی که باعث آلرژی می شوند را نیز شناسایی کند. برنامه رژیم چرخشی آلرژی شامل مصرف مواد غذایی است که ازنظر بیولوژیکی با آلرژی مرتبط اند، مانند تخم مرغ، میگو، گوشت گاو، ۲ تا ۳ روز و سپس منتظر ماندن به مدت ۳ تا ۴ روز برای دیدن نتایج. فرد در طول این فرایند، مواد آلرژی زا را می شناسد و از این رو می تواند با پرهیز از انواع خاص مواد غذایی، تشدید بیشتر آلرژی را کنترل کند.

راهنمایی های مهم در استفاده از رژیم چرخشی برای لاغر شدن

1 – دنبال کردن یک برنامه رژیمی، حتی اگر به اندازه رژیم چرخشی قابل انعطاف باشد، اغلب شما را گرسنه می سازد. مصرف سبزیجاتی مانند: خیار، اسفناج، کاهو، مارچوبه و میوه هایی مانند: سیب، آناناس، پرتقال و انگور می تواند شما را در کنار کنترل کالری مصرفی تان، سیر نگه دارد.

2 – برای موفقیت آمیز کردن یک رژیم چرخشی، ضروری است که به شخص مربوطه در مورد پذیرش رژیم غذایی، اشتها و نحوه مقابله با گرسنگی، آموزش های لازم داده شود. بنابراین مشاوره مناسب پیرامون مدیریت رفتاری، نقش مهمی در عملکرد درست رژیم چرخشی ایفا می کند.

3 – این برنامه رژیمی برای دستیابی به اثرات گسترده، ورزش ملایم و متوسط را به صورت روزانه توصیه می کند.

4 – شخص باید در هنگام پیروی از این برنامه رژیمی خاص، میزان مصرف آب را نیز افزایش دهد.

5 – شیرین کننده های مصنوعی برای افرادی که از برنامه رژیم چرخشی پیروی می کنند، اکیدا ممنوع می باشد.

مزایای رژیم لاغری چرخشی

یکی از مزایای اولیه رژیم چرخشی این است که برخلاف سایر برنامه های رژیمی، مصرف کالری شما را در تمام طول رژیم، محدود نمی کند و از این رو، یک تعادل خوب به وجود می آورد.
یک افزایش تدریجی در مقدار کالری مصرف شده در هر هفته وجود دارد. این امر به سوخت و ساز بدن کمک می کند که یک الگوی خاص برای خودش به وجود بیاورد.
شما می توانید مطابق با الویت های بدنتان، در مورد هفته مرخصی تصمیم بگیرید. بدون آنکه مجبور باشید حتی هنگامی که احساس می کنید بدنتان به استراحت نیاز دارد، هرگونه رویکرد محدود سازنده ای را دنبال کنید.
از آنجا که هر هفته، مصرف کالری همراه با یک دوره مرخصی افزایش می یابد، فعالیت های متابولیکی بدنتان تحت تاثیر رژیم غذایی قرار نمی گیرد.

یک نمونه از منوی برنامه رژیم لاغری چرخشی

صبحانه : 28 گرم غلات با 226 گرم شیر بدون چربی
در طول سه روز اول از میوه های مرکبات استفاده کنید.

ناهار : 1 فنجان ماست با یک قاشق چایخوری جوانه گندم به همراه نصف یک موز

شام : سالاد سبز صفر کالری با سبزیجاتی مانند بروکلی، هویج، لوبیا و بادمجان.
نصف فنجان برنج با ماهی بریان یا کبابی

 

برنامه رژیم لاغری چرخشی برای مردان

1200کالری در روز برای 3 روز اول

1500کالری در روز برای 4 روز آینده

1800 کالری در روز برای 7 روز آینده

در طول هفته مرخصی

1800 کالری در روز برای 3 روز اول

2000 کالری در روز برای 4 روز آینده

برنامه رژیم لاغری چرخشی برای خانم ها

600 کالری در روز برای 3 روز اول

900 کالری در روز برای 4 روز آینده

1200 کالری در روز برای 7 روز آینده

در طول هفته مرخصی

1200 کالری در روز برای 3 روز اول

1500  کالری در روز برای 4 روز آینده

منبع : الو دکتر