929

همانطور که در مطالب گذشته نیز گفتیم ، تغذیه در دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از مادران نگران این موضوع هستند که چه چیزی برای کودکشان خطر دارد و چه چیزی برای کودک مفید است. در این مطلب میوه های بهاری مفید را به شما معرفی می کنیم.

 

مادران باردار نگران این هستند که چه میوه هایی را در این دوران بخورند که برای خودشان و جنین مفید باشد و از چه میوه هایی پرهیز کنند. اگر دوران بارداری مقارن با فصل بهار باشد که میوه های متنوعی در آن وجود دارد ممکن است خوردن شان در خانم باردار حساسیت ایجاد کند. دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه در مورد مصرف میوه های بهاری در دوران بارداری توضیح می دهد.

 

 

 

به توت فرنگی حساسیت دارم؟

 

در فصل بهار خانم های باردار اگر میوه ای را قبلا مصرف کرده اند و نسبت به آن میوه حساسیت و آلرژی خاصی ندارند، می توانند آن میوه رامصرف کنند. خوردن میوه خاصی ممکن است برای فرد باردار حساسیت ایجاد شود. واکنش حساسیت موضوعی است که با توجه به تجربه هر فرد مشخص می شود. اگر فردی علائم حساسیت دارد باید در خوردن میوه ملاحظات خاصی را در نظر بگیرد. میوه هایی مانند توت فرنگی و کیوی احتمال آلرژن بودن بیشتری دارند. اگر شخص آن ها را قبلا مصرف کرده و آلرژی ندارد درابتدا مقدار کمی از آن میوه را مصرف کند تا مطمئن شود به آن آلرژی ندارد. اگر فرد باردار با مصرف میوه ای متوجه شد حساسیت دارد باید مصرف آن میوه را کاهش دهد. میوه هایی مانند توت فرنگی که با خاک تماس دارند احتمال آلودگی میکروبی و انگلی بیشتری دارند. شستن این میوه ها سخت است و ممکن است به خوبی شسته نشود، در نتیجه احتمال آلودگی میکروبی و انگلی بیشتر است و چون خانم های بارداردر دروان بارداری آسیب پذیر تر هستند باید تمام این نکات را در نظر بگیرند و اگر حساسیت خاصی به این میوه ها دارند آن ها را مصرف نکنند. میوه های فصل بهار مانند گوجه سبز، سیب، گیلاس و آلبالو همه از یک خانواده هستند و مشکل آلرژی ایجاد نمی کنند.

 

هر فصل خواص خودش را دارد

 

خداوند ترتیب فصول و میوه های هر فصل را آنچنان پشت سرهم قرار داده است که هر فصل خوراک مورد نیاز همان فصل را با خودش می آورد. میوه های هر فصل می تواند کمبود فصل قبل را جبران کند. برای مثال ما در فصل سرما با انواع بیماری های ویروسی روبه رو هستیم که برای ایمنی برابر آن ها نیاز داریم ویتامینc زیادی مصرف کنیم و تمام میوه های این فصل مثل پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین و… سرشار از این ویتامین هستند. همچنین فصل تابستان که بدن به آب بیشتری نیاز دارد، پر است از میوه های آب دار. در فصل بهار به دلیل آن که میزان سبزی ها و میوه های تازه در اواخر زمستان کم است، مصرف نوبرانه ها و میوه های فصل بهار توصیه شده است.

 

تعادل را رعایت کنید، مواظب سردی باشید

 

درمورد مصرف میوه و این که کدام میوه آلرژی زا است نمی توان به طور مشخص نظری داد. این موضوع به خود فرد بستگی دارد. ممکن است میوه ای در فرد خاصی حساسیت ایجاد کند و در فرد دیگر هیچ حساسیتی ایجاد نکند. همان طورکه درمصرف صیفی و میوه ها هم به این صورت است. اگر فرد به صورت خاصی تجربه خاصی ازخوردن میوه ای دارد باید حتما آن را در نظر بگیرد و محافظه کار باشد به عنوان مثال آلبالو و گیلاس چون طبع شان سرد است ممکن است مصرف آن ها در فرد مشکلات گوارشی ایجاد کند. به خصوص فرد باردار به دلیل آسیب پذیری بیشتر ممکن است به مشکلات گوارشی شدیدی مبتلا شود. در ۳ ماهه اول بارداری خانم های باردار با ویار مواجه هستند و معمولا در این ۳ ماهه تمایل خاصی به خوردن میوه خاصی دارند. این مشکلی است که به دلیل متابولیسم بدن و تغییراتی که در فرد باردار به وجود می آید ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است میوه خاصی را بیش ار حد طبیعی مصرف کنند و این مصرف بیش از حد مشکلاتی در دستگاه گوارش و سیستم متابولیک فرد به وجود می آورد. توصیه ما به خانم های باردار این است از خوردن یک میوه خاص به شکل زیاد خودداری کنند و همانطور که گفتیم از تمام میوه ها ۵ تا ۷ نوبت طی روز در تمام وعده های صبحانه، ناهار و شام مصرف کنند.

 

 

 

اینجا همه چی در هم است

 

مصرف میوه در دوران بارداری بسیار مهم است. مصرف میوه ها و سبزی ها منبع ویتامین های B و C است و املاحی مانند آهن، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و…. را که بدن به آن ها نیاز دارد، تامین می کند. اگر این گروه اصلی خوراکی از وعده غذایی حذف شود احتمال کمبود این ویتامین ها و املاح در جنین وجود دارد. همان طور که علم تغذیه علم تعادل است در مورد میوه ها نمی توان گفت کدام میوه برتری خاصی نسبت به دیگری دارد. توصیه می شود یک خانم باردار به صورت متنوع از تمام میوه های فصل استفاده کند. در طول روز ۵ تا ۷ نوبت میوه ، سبزی تازه و صیفی به صورت متنوع استفاده شود. درفصل بهار و تابستان تنوع میوه ها زیاد است و این بهترین فرصت برای مادر باردار است.

 

کی بخوریم؟

 

توصیه ما در مورد مصرف میوه ها چه درفصل بهار و چه فصل های دیگر این است که به صورت مکرر در وعده های غذایی خود میوه مصرف کنند و تعادل را در مصرف آن ها رعایت کنند. خوردن میوه مثل دیگر وعده های غذایی آداب خودش را دارد که نخستین آن زمان مصرف آن است. بهترین ساعتی که برای خوردن میوه پیشنهاد می شود در ساعات میان وعده است یعنی در فاصله صبحانه تا ناهار، بین فاصله ناهار تا شام و بعد از شام و قبل از ساعت خواب. خوردن میوه به همراه صبحانه و شب ها قبل از خواب بهترین زمان مصرف میوه است که علاوه بر خواص غذایی مطلوب بر بدن، طراوت و شادابی ویژه ای به همراه می آورد.