a-glance-at-traditional-medicine-in-myanmar

امروزه تمام کشور های دنیا از اهمیت طب سنتی با خبر هستند.اما در کشور ما تا چه میزان توانسته ایم این طب را رواج دهیم و از آن استفاده کنیم؟متاسفانه در حال حاضر اکثر مردم کشورمان خدمات طب سنتی را دریافت نمی کنند.فارغ‌التحصیلان طب سنتی تعداد محدودی دارند و اکثر دانش آموختگان طب سنتی در دانشگاه هستند.

جمعی از فعالان حوزه طب سنتی با ارسال نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت ضمن بازخوانی برخی برخوردهای قهرآمیز و نامناسب اداره‌کل طب سنتی وزارت بهداشت با مراکز و مطبهای شناخته شده طب سنتی در کشور و فعالان این حوزه، پیشنهاداتی را برای توسعه و ترویج طب سنتی ارائه کردند؛ در ادامه متن کامل این نامه آمده است:«همان طور که استحضار دارید سال جاری شاهد تصمیم‏ها و بعضا برخوردهایی از جانب وزارت بهداشت و درمان با مراکز طب سنتی بوده‌ایم؛ حذف معاونت طب سنتی از ساختار وزارت‏ خانه، پلمب کردن مراکز و مطبهای شناخته شده طب سنتی (حتی مطب متخصصین مورد تایید آن وزارت ‏خانه)، برخورد با عطاری‏ها و تعطیل و بدنام کردن آنها (در خبرها به دفعات اعلام می‌شود که در عطاری‏ها مواد مخدر و شراب به فروش می‏‌رسد) همه از مصادیق این نوع عملکرد است.ممکن است عده‌ای ساده‌اندیشانه بگویند این برخوردها منطبق با قوانین است یا وجود برخی کاستیها یا تخلفات را در این مراکز توجیه کننده‏ این برخورد‏ها بدانند؛ در پاسخ می‏‌گوییم ما منکر وجود نقاط ضعف یا تخلف در بعضی از مراکز طب سنتی نیستیم و از نظارت بر آنها استقبال می‏‌کنیم ولی آنچه سوال‌برانگیز است، برخورد دوگانه‏ وزارت بهداشت با آنها در مقایسه با مراکز دیگری است که مرتکب تخلف‏هایی به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر می‌شوند ولی نه تنها پلمب نمی‌شوند بلکه با آنها حتی برخورد هم نمی‌شود.

خبر ذیل که در رسانه‌ها منتشر شد تنها یک نمونه و مشتی از خروار است (کد خبر 358339 – تاریخ انتشار 26 آبان 92): “معاون بهداشتی وزیر بهداشت از خطرناک بودن پودر و قرصهای لاغری «اکسی الیت» خبر داد و از مردم خواست از خرید و مصرف آن خودداری کنند؛ دکتر علی‌اکبر سیاری از مرگ‌آور بودن این دارو که ساخت آمریکاست و در برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود خبر داد و گفت: این دارو به عنوان داروی انرژی‌زا و لاغری تبلیغ می‌شود و تاکنون موجب گزارش 52 مورد نارسایی کبد شده است. وی افزود: سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی فروش این دارو را ممنوع اعلام کرده و سازمان غذا و داروی ایران نیز از داروخانه‌ها خواسته است که «اکسی الیت» را جمع‌آوری و از فروش آن خودداری کند. سیاری با بیان اینکه «اکسی الیت» دارویی ضروری نیست و مصرف آن فقط لاغری و انرژی‏زایی دارد از رسانه‏‌ها خواست درباره خطرآفرین بودن این دارو به مردم اطلاع‌رسانی کنند.”

یعنی در برابر وجود یک داروی قاچاق در داروخانه‏‌ها که 52 مورد نارسایی کبد از آن گزارش شده، معاون بهداشت وزارت ‏خانه صرفاً از مردم می‏‌خواهد که آن را نخرند و سازمان غذا و دارو از داروخانه‏‌ها خواهش می‏‌کند آن را نفروشند؛ این برخورد دوگانه در شرایطی است که مقام معظم رهبری در سیاست‏های ابلاغی خود، توسعه هرچه بیشتر طب سنتی را مطالبه فرموده‏‌اند و اقبال مردم به مراکز طب سنتی نیز با همه اشکالات‏‌شان، روزافزون است.

طبیعتا در چنین شرایطی اقدام منطقی، نظارت و رفع کاستی‏ها و نه برخوردهای چکشی و به تعطیل کشاندن مراکز است؛ تعطیلی مراکز زمانی توجیه عقلی پیدا می‌کند که ما مراکزی بهتر، آن هم به تعداد کافی، برای پاسخ به مطالبه‏ عمومی راه‏‌اندازی کرده باشیم و اگر گفته شود برخوردهای انجام شده قانونی بوده، به صراحت اعلام می‌کنیم که قوانین وزارت بهداشت، اشکال دارند و باید اصلاح شوند.

به خاطر داریم که در سال‏های گذشته بخشنامه ‏منع حجامت توسط پزشکان هم از دل وزارت بهداشت بیرون آمده بود که در نهایت توسط دیوان عدالت اداری ملغی شد؛ این چه قوانینی است که بیشتر در جهت تحدید و تهدید طب سنتی و برخلاف فرمایشات رهبری و خواسته‏ عموم مردم اقدام می‏‌کند و دست سودجویان دارو و درمان را در سیستم پزشکی مملکت باز می‌گذارد؟

به حمدالله جنابعالی خود از پزشکان فرهیخته‏ هستید و نسبت به ضرورت احیای طب سنتی آگاه هستید و بارها از کندی روند توسعه‏ی آن اظهار نارضایتی کرده‏‌اید؛ اطمینان داریم که برخوردهای صورت گرفته برخلاف دغدغه‏‌های شما است؛ حیف است سرکوب طب سنتی و خدمت‏گذاران صدیق آن به نام شما که خود به این خانواده تعلق دارید، ثبت شود و نام نیکی از شما در تاریخ این رشته ثبت نشود.

نکته مهم دیگر این که ما با دانشگاهی شدن طب سنتی کاملا موافقیم ولی اشتباه است تصور شود که طب سنتی در کشور مساوی با تعدادی محدود دانشکده‏، چند عدد سلامتکده و حدود 100 نفر پزشک فارغ‌التحصیل دوره PHD است.

به دفعات اعلام کرده‌ایم که بازتولد طب سنتی در کشور ناقص و بدون استفاده از همه ظرفیتهای موجود بوده است؛ برخی از ما پزشکان امضاء‌کننده‏ این نامه، حداقل 10 سال قبل از تاسیس دانشکده‏‌های طب سنتی، در این حوزه فعالیت داشته‏‌ایم و دارای پایان‏‏‌نامه، مقالات علمی و تالیفات و تجربه‏ی عملی در این حوزه هستیم؛ بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره‏ی PHD شاگردان ما در سال‏های قبل از تاسیس دانشکده‏‌ها بوده‏‌اند لیکن عمدا یا سهوا تلاش‏هایی شده که پتانسیل طب سنتی در کشور، از نظر زمانی، همان سال تاسیس دانشکده‌های طب سنتی و از حیث افراد، دانش‏‌آموختگان آن معرفی شود و متاسفانه قوانین هم بر همین پایه طراحی شده که طب سنتی مورد تایید، صرفا تعدادی سلامتکده و مسئول فنی آن هم فقط PHD طب سنتی باشد و سایر مراکز و مطب‏ها هم بدون مجوز و شایسته تعطیلی قلمداد شوند.

لازم به ذکر است که وضعیت موجود، موجب نارضایتی همه، از متخصصین طب سنتی گرفته تا مردم شده است چون وزارت بهداشت شرایطی را تعریف کرده که تقریبا هیچ‏کس در کشور اجازه‏ فعالیت را در طب سنتی ندارد؛ پزشک عمومی ما، 4 سال از عمر خود را صرف گرفتن مدرک PHD می‏‌کند ولی او هم طبق قوانین فعلی اجازه‏ طبابت ندارد و مطبش پلمب می‏‌شود و به این واقعیت توجهی نمی‏‌شود که مورد مراجعه‏ تعداد زیادی از مردم است و خدمات او در این شرایط مورد نیاز جامعه است از آن طرف، سوابق و فعالیت سایر پزشکان فعال در این رشته مورد تائید وزارت‏خانه نیست و افراد غیر پزشک ولی خبره که سال‏ها در طب سنتی فعالیت کرده‏‌اند و بعضا تجربیات خوبی دارند هم هیچ جایگاهی ندارند.

آیا این‏گونه قرار است طب سنتی را احیاء کنیم؟ و آیا به این شیوه می‏‌خواهیم پاسخگوی مطالبه‏ رهبر انقلاب و مردم باشیم؟

مسئله‏ فعلی این است که در حال حاضر مردم عملا خدمات طب سنتی را دریافت نمی‏‌کنند؛ فارغ‌التحصیلان این رشته تعدادشان محدود است و همین تعداد هم یا توانایی درمان ندارند (به دلیل فقدان سابقه‏ مطالعاتی و تجربه‏ عملی) یا محصور در دانشگاه هستند و اجازه داشتن مطب ندارند یا صرفا در چند سلامتکده با تعداد پذیرش 15-10 نفر در روز و خدمات درمانی محدود سرگرم هستند.

ما پزشکان و تشکل‏هایی که از سال‏ها قبل در طب سنتی فعالیت داریم، به نمایندگی از سایر همکاران دلسوز و صاحب دغدغه از جنابعالی تقاضا داریم اگر به واقع وزارت بهداشت خواستار تحقق منویات مقام معظم رهبری و توسعه علمی و منطقی این رشته است، به وظیفه شرعی و اخلاقی خود در این شرایط حساس کشور عمل کنید و در این راستا پیشنهاد می‏‌کنیم:

1. نسبت به رفع برخوردهای قهری و حذفی با پزشکان فعال در طب سنتی از خود واکنش نشان دهید.

2. دستور فرمایید سوابق علمی پژوهشی همه پزشکان و فعالان طب سنتی بررسی شده و طبق معیارهایی که برای این ارزیابی تعیین می‏‌شود، اجازه‏ فعالیت قانونی به آنان داده شود.

3. نظارت بر فعالیت مراکز طب سنتی به پزشکان دارای سوابق علمی و تحقیقاتی در این رشته سپرده شود نه به ناظرین وزارت بهداشت که هیچ شناختی نسبت به طب سنتی ندارند و برای این منظور کمیته‏‌ای با حضور این افراد در وزارت‏خانه تشکیل شود.

4. طی جلسه‌ای با حضور اینجانبان نقطه‌نظرات ما برای برون‌رفت از شرایط موجود و توسعه طب سنتی با استفاده از همه ظرفیتها و کمک همه پزشکان باسابقه شنیده شود؛ یقینا مماشات و تغافل و فرصت‌سوزی در شرایط موجود، موجب جری‌تر شدن مخالفان طب سنتی که به نظر می‌رسد در بدنه‏ وزارت بهداشت هم حضور دارند، خواهد شد.»

منبع:سلامت نیوز