چرا مراقبت از دهان و دندان اینقدر اهمیت دارد؟

در حال حاضر پوسيدگي دندان از مشکلات شايع سلامتي است. برخورداری از دهان ودندان سالم، يکي از عوامل مهم در سلامت جسمی به شمار مي رود.

در پژوهشی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد کودکان 12 ساله ایرانی صورت گرفت، مشخص شد که حدود 62 درصد آنها دارای پوسیدگی دندان و 18 درصد به بيماريهاي لثه مبتلا هستند.

بر اساس اين تحقيقات با توجه به شیوع پوسیدگی دندانها و بیماری لثه، راهکار درمان به تنهایی کافی نيست و باید اقداماتی نظیر ( خود مراقبتی) در بین آحاد جامعه تقویت شود تا با رعایت مسائل بهداشتی، در ارتقاء و حفظ سلامت دهان ودندان موفق شويم .

استفاده از مواد غذایی مناسب و غیر پوسیدگی زا بویژه لبنیات و سبزی و میوه های تازه که حاوی ویتامین های A,C,D و کلسیم و فسفر را از جمله عوامل موثر در رشد مناسب و تقويت دندانها برشمرد.

پس از 5 دقيقه از مصرف مواد قندی محیط دهان اسیدی شده و تا یک ساعت ادامه دارد و چنانچه این روند به صورت مکرر ایجاد شود منجر به تخریب مینای دندان و شروع روند پوسیدگی خواهد شد.

پس از مصرف هر نوع ماده قندی، لازم است بلافاصله دندانها را مسواک کنیم و در صورت عدم دسترسی، حتماً چند مرتبه دهان ودندان را با آب شستشو دهیم ولی باید توجه داشت که روزی دو بار مسواک زدن با خمیردندان و حداقل یکبار استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامتی ضروری است.

بمنظور پیشگیری از بیماریهای دهان ودندان حداقل هر 6 ماه یکبار براي انجام معاینات دهان ودندان به دندانپزشک مراجعه شود البته در افرادی که دارای ریسک بالایی از پوسیدگی می باشند این زمان به سه ماه کاهش مي يابد.