دبير انجمن آسيب شناسي ايران گفت: با مثبت شدن آزمايش نمي‌توان بلافاصله انگ اعتياد به فرد زد، زيرا عوامل متعددي از جمله مصرف برخي داروها مانند آسپرين كدئين و استامينوفن كدئين مي‌تواند باعث نتيجه مثبت كاذب در آزمايش شود.

به گزارش دکتر سلام، دكتر محمدرضا جلالي ندوشن كه به مناسبت برپايي «دهمين همايش سالانه آسيب شناسي ايران» كه اول تا سوم آبان ماه امسال در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: هرچند مي‌توان با آزمايش‌هاي پيشرفته و تخصصي كدئين را از ساير مواد مخدر افتراق داد اما توصيه مي‌شود چند روز پيش از آزمايش قبل ازدواج و حتي آزمايش‌هاي استخدامي كه به منظور سلامت فرد از نظر ابتلا به اعتياد از افراد دريافت مي‌شود از خوردن داروهاي مسكن از جمله آسپرين كدئين و آستامينوفن كدئين خودداري شود.

وي ادامه داد: براي كسب اطمينان از سلامت زوج‌ها انجام آزمايش‌هاي غربالگري سيفليس (VDRL)، تالاسمي و اعتياد، قبل از ازدواج در ايران ضروري و الزامي است.

دكتر جلالي تصريح كرد: منظور از آزمايش هاي غربالگري اين است كه اين آزمايش‌ها با اطمينان قريب به يقين مي‌توانند بيماري را تشخيص دهند، ولي در مواردي هم ممكن است با وجود سالم بودن فرد پاسخ به صورت كاذب مثبت باشد.

وي با اشاره به اين كه در چنين مواقعي از آزمايش‌هاي تكميلي تخصي‌تر كه به طور طبيعي هزينه بالاتري نيز دارند، استفاده مي شود، يادآور شد: بيماريهاي مقاربتي را كه در زمان تماس جنسي از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود. مي‌توان پيش از ازدواج و يا قبل از بارداري به وسيله معاينات و آزمايش‌هاي اختصاصي تشخيص داد.

دبير انجمن آسيب شناسي ايران ادامه داد: سوزاك، سيفليس، كلاميديا، ايدز و زگيل تناسلي از شايعترين اين بيماريهاست كه با تشخيص اين گونه بيماريها مي‌توان از ابتلا فرد ديگر (همسر) و در برخي موارد از ابتلاي جنين داخل رحم پيشگيري كرد.

وي اظهار داشت: در صورت آنكه زن و مرد به صورت پنهان به تالاسمي دچار باشند، حتي بدون اينكه خود علامتي داشته يا از آن مطلع باشند، خطر جدي براي ابتلاي فرزندانشان وجود دارد كه با آزمايش ساده خون و با راهنمايي پزشكان مي توان از بروز آن براي فرزندان جلوگيري كرد.

وي در پايان از برپايي دهمين همايش سالانه آسيب شناسي ايران كه از سوي انجمن آسيب شناسي ايران برگزار مي‌شود، خبر داد و گفت: در اين كنگره پيشرفت‌ها و تازه‌هاي تشخيصي در پاتولوژي، روش‌هاي تشخيصي مولكولي و تازه‌هاي ژنتيك و مشكلات شايع و تشخيص‌هاي دشوار در پاتولوژي ارايه خواهد شد.