خ

اشخاص مبتلا به سرطان که مرحله  شيمي‌درماني را انجام می دهند، با بعضی از مسائل تغذيه‌اي روبرو مي‌شوند که بايد هم مریض و هم کسانی که از او مراقبت می کنند براي از بین بردن اين مشکلات این توصیه های تغذيه‌اي را بدانند

متاسفانه، افرادي که شيمي‌درماني مي‌شوند تا اندازه‌اي از بي‌اشتهايي و حالت تهوع رنج مي‌برند. به‌همين دليل هم بايد غذاهاي خوشمزه و زودهضمي را براي اين افراد تهيه کرد و به بهانه ديدوبازديدهاي نوروزي، تهيه يک غذاي سالم و خوشمزه را براي اين بيماران عزيز، پشت گوش نينداخت. مثلا غذاي نرم و گرمي مانند حليم اگر با کمي عسل مخلوط شود، مي‌تواند يک غذاي خوشمزه، زودهضم و مغذي براي افراد مبتلا به سرطان باشد.

 

خ
آبميوه‌هاي طبيعي و غليظ نيز مي‌توانند بهترين نوشيدني در ايام تعطيل، مسافرت‌ها و تمام طول سال براي بيماراني که شيمي‌درماني مي‌شوند، باشند؛ البته به شرطي كه بيماري ديابت نداشته باشد. بهترين انواع آبميوه براي اين عزيزان، آبميوه‌هايي است که از ميوه‌هايي با رنگ‌هاي تيره قرمز و نارنجي تهيه شده‌اند؛ به‌طور مثال، آبميوه‌هايي مانند انار، انگور سياه، هويج، پرتقال قرمز يا آلوي سياه که سرشار از انواع آنتي‌اکسيدان‌ها هستند، براي افراد مبتلا به سرطان بسيار مناسبند و مصرف آنها مي‌تواند تاحدي باعث افزايش قدرت سيستم دفاعي بدن اين بيماران شود. از طرف ديگر،‌ هم شيمي‌درماني باعث کاهش اشتهاي اين افراد مي‌شود و هم خود سرطان مي‌تواند کاهش وزن را براي آنها در پي داشته باشد، بنابراين مصرف غذاهاي کم‌حجم و پرکالري مانند آبميوه‌ها يا دوغ کفير که باعث تحريک اشتها مي‌شود، بايد در برنامه غذايي‌شان جاي داشته باشد.

منبع:‌ هفته نامه سلامت