dogdeses

از آنجانیکه انسان برای مشغول کردن بچه های خود درخانه  حیوانات خانگی نگهداری می کنند آگاهی از خطرات  این حیوانات بسیار اهمیت دارد  توجه داشته باشید که پشه، موش، گوزن و خوک راش بوجود می آورند و باعث ابتلا به بیماری می شوند اما حیوانات نزدیک به ما می تواند فقط ما را بیمار کنند خوک های آلوده سبب آنفولانزای خوکی می شوند. اما این چیز جدیدی نیست طاعون، تب زرد و وبا در سنین مختلف وجود داشته اند و همچنین به عنوان یک میزبان از بیماری های حیوانات دیگر و یا باعث بیماری هایی می شوند که می تواند از حیوانات به انسان منتقل می شود.

بیماری هایی که از سگ به انسان گسترش یافته در دو گروه اصلی انگلی و عفونت های باکتریایی یا ویروسی می باشد. در اکثر موارد بیماری از حیوانات خانگی در اثر گزش، خراش، تماس مستقیم با حیوان و یا مدفوع به مردم منتقل می شود اگر سگ تا یک فرد شما را گاز گرفته، تمیز کردن فوری منطقه مجروح با مواد ضد عفونی کننده ( آب و صابون ) می تواند خطر ابتلا به عفونت را به حداقل برساند اما اگر تورم و التهاب رخ دهد به دکتر مراجعه کنید.
بیماری هایی مانند ( هاری، سالمونلا، کمپیلوباکتر، ژیاردیا، انگل، انواع کرم های گرد و عفونت قارچی ) از سگ به انسان منتقل می شود.
حداقل 39 بیماری مهم که مردم به طور مستقیم از حیوانات می گیرند 42 بیماری مهم که مردم با خوردن یا لمس کردن مواد غذایی و یا آب آلوده به مدفوع حیوانات می گیرند و حداقل 48 بیماری مهم که انسان از نیش حشرات که روی حیوانات آلوده نشسته اند می گیرند.
حیوانات خانگی محبوب شما ممکن است یک لیست طولانی از بیماری ها و انگل ها که به راحتی قابل انتقال به انسان می باشد را شامل شوند که در این مقاله تعدادی از بیماریهایی که از حیوانات خانگی به انسان منتقل می شود بیان می شود.

1 –  بیماری لایم

کسانی که به جنگل و تپه های شنی می روند به محض بازگشت باید خود را از نظر بیماری چک کنند اما اگر حیوانات خانگی شما به خارج از منزل می روند آنها می توانند کنه های آلوده را برای شما به ارمغان بیاورد بیماری لایم معمولا با یک دانه پوستی قرمز رنگ نسبتا بزرگ ایجاد می شود و اگر درمان نشود چند هفته بعد باکتری‌ها به مفاصل یا اندام‌های دیگر ( مخصوصا دستگاه عصبی مرکزی ) وارد شود.

2 – تب طوطی ( Psittacosis  )

علت بیماری تب طوطی عفونت ناشی از کلامیدیا پسیتاسی، یک نوع از باکتری های موجود در مدفوع پرندگان است پرندگان اغلب علائمی را نشان نمی دهد علائم بیماری در انسان عبارت از خلط آغشته به خون، سرفه خشک، خستگی، تب و لرز، سردرد، درد مفاصل، درد عضلانی و تنگی نفس می باشد.

3 – تب خراش گربه

معمولا به عنوان بیماری خراش گربه شناخته می شود باکتری ( بارتونلا هنسله )عامل بیماری تب خراش گربه، توسط Ted Nugent شناخته شده است بیماری خراش گربه معمولا به دنبال یک گاز و یا خراش از یک گربه دارای عفونت خفیف با زخم ایجاد می شود علائم این بیماری شامل گره های لنفاوی متورم، تب، سردرد، خستگی و کاهش اشتها می باشد.

4 – طاعون

اگر چه طاعون باعث همه گیری بیماری های عظیمی که سبب از بین بردن بخش زیادی از جمعیت شده است و هنوز هم وجود دارد این بیماری نادر است که در ایالات متحده در بخش هایی از کالیفرنیا، آریزونا، کلرادو و نیومکزیکو رخ می دهد به طور متوسط 10 مورد طاعون انسانی در هر سال در ایالات متحده گزارش شده است عوامل خطر ابتلا به طاعون عبارتند از نیش اخیر کک، قرار گرفتن در معرض جوندگان به خصوص ( خرگوش، سنجاب، سگ بیابان، خراش یا نیش ناشی از گربه های آلوده ) می باشد طاعون در گربه ها اغلب طاعون خیارکی است گربه با طاعون به طور معمول با تب، بی اشتهایی، بی حالی، گره های لنفاوی بزرگ شده که ممکن است  سبب آبسه و یا آبسه در حال تخلیه باشد.

5 – تب Q

مقصر تب Q  باکتری Coxiella burnetii  است که هدف اصلی آن گاو، گوسفند و بز می باشد باکتری در شیر، ادرار و مدفوع حیوانات آلوده وجود دارد و در برابر حرارت و بسیاری از ضد عفونی کننده های معمول بسیار مقاوم است و قادراست برای مدت طولانی در محیط زنده بماند عفونت در انسان معمولا در اثر استنشاق از این موجودات و همچنین از طریق گزش کنه یا مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه رخ می دهد.

 6 – بیماری هاری

هاری یک بیماری ویروسی پستانداران است که معمولا از طریق گزش یک حیوان آلوده ( با دهان کف دار ) منتقل می شود. ویروس هاری به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و در نهایت عامل بیماری در مغز، پس از مرگ مشخص شده است. علائم اولیه بیماری هاری در افراد شبیه به بسیاری از بیماری های دیگر از جمله تب، سردرد و ضعف عمومی و ناراحتی می باشد. با پیشرفت بیماری، علائم مشخص تر به نظر می رسد و ممکن است شامل بی خوابی، اضطراب، گیجی، فلج خفیف یا جزئی، تحریک، توهم، اضطراب، بزاق بیش از حد، اشکال در بلع و آب ریزی از دهان شود. انجام واکسیناسیون به روز حیوانات خانگی خود در برابر هاری، راه حل ساده است.

7 – کامپیلوباکتریوزیس

Campylobacteriosis ناشی از باکتری کامپیلوباکتراست و اغلب موارد با خوردن مرغ و گوشت خام یا پخته و یا آلودگی با غذاهای دیگر در ارتباط است این یکی از شایع ترین علل اسهال در ایالات متحده است حیوانات خانگی نیز می توانند آلوده شوند و مردم می توانند از تماس با مدفوع سگ بیمار یا گربه مریض، آلوده شوند بیشتر مردم به سرعت بهبود می یابند اما عفونت شدید نیز می تواند رخ دهد.

8 – لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک بیماری باکتریایی است که شما در تماس با باکتری ها در محیط زیست ( آشامیدن، شنا کردن و یا راه رفتن در آب آلوده ) و یا زمانی که در معرض حیوانات آلوده باشید مبتلا می شوید در انسان، ممکن است هیچ علامتی نباشد و یا ممکن است با بسیاری علائم از جمله ( تب بالا، سردرد، لرز، درد، استفراغ، زردی، درد شکم، اسهال و بثورات جلدی ) همراه باشد.
بدون درمان این بیماری، لپتوسپیروزیس می تواند منجر به آسیب کلیه، مننژیت، نارسایی کبد، ناراحتی های تنفسی و مرگ شود.

9 – سالمونلوز

این بیماری معمولا در اثر باکتری با نام سالمونلا  که از مواد غذایی آلوده و خوردن تخم مرغ خام شیوع پیدا می کند شناخته می شود. اکثر افراد آلوده به سالمونلا ( اسهال، تب و درد شکمی ) در عرض 12 تا 72 ساعت پس از عفونت دارند. اما مردم می توانند این بیماری را از حیوانات خانگی و معمولا از طریق تماس با مدفوع حیوان خانگی دریافت کنند. خزندگان از جمله سوسمارها، مارها، لاک پشت، جوجه و مرغابی منابع به احتمال زیاد از این عفونت هستند سگ، گربه، پرندگان و اسب نیز ممکن است آن را حمل کنند.
10 – توکسوپلاسموزیس
توکسوپلاسما گوندی انگلی که اغلب در گربه آلوده است اما در سایر حیوانات خونگرم نیز وجود دارد. انسانها می توانند در اثر تماس با مدفوع گربه، خوردن گوشت نپخته یا سبزیجات نشسته آلوده شود. مصرف توکسوپلاسما گوندی می تواند به مغز و بافت های عضلانی حمله و در آنجا اقامت  کنند کیست در برابر حمله سیستم دفاعی میزبان مقاوم هستند. عفونت ممکن است از طریق جفت از مادر آلوده به نوزاد منتقل شود و ایجاد عوارض جدی کند.

11 – عفونت قارچی

این عفونت قارچی که به شکل یک راش حلقه مانند بر روی پوست و یا سبب لکه ی طاسی در پوست سر می شود به راحتی از تماس مستقیم با حیوانات خانگی به افراد و از مردم به مردم دیگر منتقل می شود.

12 – انواع کرم های گرد

تقریبا عدم درمان تمام توله سگ ها و بچه گربه ها، سبب دریافت انواع کرم های گرد می شود و در مدفوع حیوانات خانگی، به شکل تخم (oocyst  ) که می تواند برای سال ها در خاک زنده بماند و انسان به طور تصادفی با خوردن oocyst و یا تخم در روده ی کرم های کوچک موقع حرکت روی بدن آلوده می شود لاروها همچنین می توانید به طور مستقیم از طریق پوست وارد بدن شوند علائم این بیماری شامل ( تب، سرفه، آسم یا پنومونی ) می باشد متاسفانه، کرم ها می تواند در چشم نیز وارد شده و باعث بیماری چشمی Ocular toxocariasis شوند هر چند این بیماری چشمی نادر است ولی موجب کوری در 7 تا از هر 10 نفر مبتلا می شود.

13 – کرم

بیشتر عامل عفونت در انسان کرم ها هستند و در اثر خوردن گوشت خام و یا پخته حیوانات آلوده به خصوص ( گوشت خوک و گوشت گاو رخ ) می دهد اما بچه ها به طور اتفاقی می تواند انگل ناشی از کرم سگ ها و گربه ها را ناخواسته با بلع یک کک آلوده به لارو کرمها دریافت کنند در روده انسان، لارو به کرم بالغ تبدیل می شود و  یک کرم می تواند به بیش از 12 فوت رشد کند و برای سال ها زندگی کنند.

14 – کرم قلابدار Hookworm

انگل های روده ایمعمولا در سگ و گربه (مخصوصاً سگ و گربه جوان ) یافت می شود تخم و یا لارو کرم ها از طریق مدفوع حیوانات خانگی یا خاک آلوده منتقل می شود افراد از طریق تماس مستقیم یا زمانی که آنها پابرهنه بر روی خاک آلوده راه بروند مبتلا می شوند کودکان همچنین ممکن است به طور تصادفی با خوردن تخم کرم، آلوده شوند عفونت کرم قلابدار می تواند سبب عفونت های پوستی دردناک، خارش و یا علائم شکمی شود.

15 – بروسلوز

بروسلوز سگها که اغلب از طریق جنسی منتقل می شود و می تواند باعث سقط جنین، مرده زایی، التهاب در دستگاه تناسلی، ناهنجاری های منی، مشکلات چشم و درد پشت در سگ شود مردم اگر در معرض مایع هنگام تولد سگ، بزاق، مدفوع و یا مایع عفونی بینی، ادرار و یا چشم سگ قرار گیرند مبتلا می شوند
افراد مبتلا به تب مالت ممکن است تب، بدن درد، سردرد، تعریق و خستگی را تجربه کنند تب مالت در انسان نیز به عنوان تب مواج یا تب مدیترانه شناخته شده است.

راه های پیشگیری از انتقال بیماری حیوانات خانگی به انسان

پس از دست زدن به مدفوع دستان خود را با آب و صابون بشویید.
حیوان خانگی خود را به صورت منظم به نزد دامپزشک برده و واکسینه کنید.
صاحبان سگ ها باید مطمئن شوند سگ بروسلوز ندارد.
از بازی خشن با گربه اجتناب کنید.
اگر گربه یا سگ شما را گاز گرفت محل را با آب و صابون بشوئید.
به خصوص قبل از خوردن غذا، دستان خود را پس از دست زدن به حیوان خانگی خود بشویید.
افراد با سیستم ایمنی ضعیف شده، هرگز به مدفوع حیوانات یا مدفوع حیوان دارای اسهال دست نزنند و اجازه ندهند حیوانات خانگی روی صورت آنها و یا بر روی زخم باز لیس بزنند.
اجازه ندهید حیوان خانگی از کاسه توالت و مدفوع بخورد.

منبع-http://www.foodregime.com