اگر تمایل دارید همراه با گربه خانگی تان به مسافرت بروید بهتر است به برخی نکات مهم در این زمینه دقت کنید گربه شما باید از لحاظ سلامتی چکاب شود تا در طول مسافرت با هواپیما دچار مشکلات و عوارض جانبی نشود .راهنمایی های دامپزشکان در این زمینه را با هم مرور می کنیم .

درست مثل انسان ها، گربه ها نیز می توانند ترس و تشویش را حین سفرها احساس کنند. جدا کردن گربه از محیطی که با آن انس دارد، می تواند باعث آزارش شود. به هر حال شما باید زمان کافی و توجه لازم را جهت آماده کردن گربه خود برای سفر هوایی اختصاص دهید. توجه کافی شما به این نکته موجبات یک سفر بدون استرس را برای هر دوی شما فراهم خواهد کرد.

بخش اول: گربه خود را به نحوی شایسته برای سفر هوایی آماده کنیم

1) گربه خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید. سفرها به خصوص سفرهای هوایی معمولا برای گربه ها آزار دهنده اند. شما باید مطمئن شوید که گربه شما برای پرواز کاملا در سلامت است یا نه. دکتر دامپزشک گربه شما را معاینه می کندو از وضعیت واکسیناسیون اش اطمینان حاصل می کند. اگر گربه شما بیمار است بهتر است از دامپزشک خود راجع به چگونگی کنترل کردن این وضعیت یا راه های درمان (اگر امکانش است) قبل از پرواز کمک بخواهید.

* دامپزشک شما باید یک گواهی سلامت درباره سلامتی کافی گربه برای سفر و همچنین وضعیت واکسن های ضروری برای گربه شما تهیه کند. گواهی سلامت مطابق ضرورت های مقصد شما در نظر گرفته می شود. پس این گواهی را قبل از هر چیز به تایید شرکت هواپیمایی خود برسانید.

* برای کامل کردن و صدور گواهی سلامت، محدودیت های زمانی خاصی وجود دارد. شرکت های هواپیمایی معمولا مدت زمان 10 روز قبل از پرواز را برای پر کردن گواهی سلامت در نظر می گیرند اما گواهی خود را قبل از زمان مقرر خاص شرکت هواپیمایی خود کامل کنید.

* از دامپزشک خود بخواهید تا برای تعیین هویت راحت تر میکروچیپی برای گربه کار بگذارد. اگر گربه شما از قبل میکروچیپ دارد از دامپزشک خود بخواهید تا میکروچیپ را برای اطمینان از سالم بودن، اسکن کند.

* اگر گربه شما در حال حاضر تحت درمان دارویی است از دامپزشک خود بپرسید که چگونه می توانید درمان را طی روزهای مسافرت ادامه بدهید.

2) از شرکت هواپیمایی که با حمل حیوانات مشکلی ندارند بلیط تهیه کنید. اگر شما تا قبل از این سفر هوایی با گربه خود نداشتید، لازم است که این بار با شرکت هایی که حیوانات را حمل می کنند پرواز کنید. با شرکت هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید و یا توسط وب سایت اینترنتی شرکت درباره شرایط حمل حیوانات با کابین و جابجایی به صورت محموله باری جستجو کنید.

عموما یک جعبه حمل گربه باید از موادی با جنس بادوام مثل پلاستیک ساخته شده باشند. همچنین باید قابلیت تهویه هوا را به صورت یک راس زیپ دار و یا یک در جانبی داشته باشند. شرکت هواپیمایی شما ممکن است ملزم به حمل با یک کابین با لایه زیرین قابل جابجایی و نرم باشد.

* یک جعبه جابجایی خوب باید از مواد محکم و پلاستیک های بادوام ساخته شده باشد و یک درب ضامن دار مطمئن داشته باشد.

* مطمئن شوید که کابین حمل به اندازه کافی برای حرکت های جزیی و راحتی گربه شما بزرگ باشد.

3) گربه خود را برای سپری کردن وقت در جعبه حمل اش تشویق کنید. گربه شما حداقل به یک ماه زمان برای آماده شدن برای سفر احتیاج دارد. در طی این مدت از گربه خود بخواهید که زمان بیشتری را در جعبه حمل خود سپری کند. با گذاشتن چیزهایی مثل اسباب بازی های مورد علاقه اش و یا رختخواب راحتی، او را ترغیب کنید تا وارد جعبه اش شود.

* درب جعبه را همیشه باز بگذارید. در محل هایی که گربه بیشترین رفت و آمد را دارد مثل رختخواب یا محل مورد علاقه اش برای چنگ انداختن، جعبه را قرار دهید. این کار به گربه شما اجازه می دهد تا جعبه خود را در وقت کافی شناسایی کند و بدون هیچ ترسی به شما اجازه دهد تا هنگامی که در جعبه است، در جعبه را ببندید.

* اسپری شدن فرمون های گربه در داخل جعبه باعث راحتی و آرامش بیشتر او می شود.

* در داخل جعبه به گربه خود غذا بدهید تا جعبه برای او تداعی گر یک نکته مثبت باشد.

* بستن در را هنگامی که گربه داخلش است با او تمرین کنید. البته بعد از اینکه به او زمان کافی برای اکتشاف را دادید. این کار را با بستن درب جعبه برای چند لحظه شروع کنید و سپس بلافاصله در را باز کنید و عکس العمل گربه خود را بررسی کنید. به آرامی زمان بسته بودن در را افزایش دهید و به رفتار گربه خود توجه کنید.

4) گربه خود را به ماشین سواری ببرید.

وقتی گربه شما در جعبه خود راحت است او را همراه جعبه داخل ماشین قرار دهید. ابتدا ماشین سواری را با مدت زمان کم شروع کنید. فقط به اندازه گشتن اطراف محوطه و برگشتن. اگر گربه شما به جابجایی با ماشین عادت کرد و با این قضیه کنار آمد، حال می توانید او را به مسافت های بیشتری با ماشین ببرید.

* وضعیت جعبه را در ماشین با بستن کمربند ایمنی ایمن کنید.

* گربه خود را به محل خوشایندی مثل پارک ببرید نه جایی مثل کلینیک دامپزشکی. در پایان سواری به رفتارش توجه کنید که آیا رفتارش خوب و خوشایند است؟ (یعنی رفتارهایی مثل چنگ زدن یا ناله های ممتد نداشته باشد.)

* بیشتر نگه داشتن گربه در جعبه هنگامی که ماشین در حرکت است، ممکن است در ابتدا کمی موجب گیج شدن گربه شما شود اما باعث آمادگی بیشتر او در دفعات بعدی خواهد شد.

* سعی کنید ماشین سواری را حداقل چند هفته قبل از پرواز شروع کنید.

5) گربه شما باید به صداهای بلند و عجیب و غریب محیط جدید عادت کند.

نه تنها صدای خود هواپیما بلکه فرودگاه نیز می تواند صداهای زیادی داشته باشد. وقتی که گربه شما به ماشین سواری عادت کرد، او را به فرودگاه ببرید. در حالی که او در جعبه است در بیرون فرودگاه مدتی توقف کنید. صداهای بلند و دلهره آور ممکن است در ابتدا باعث وحشت گربه شما شود. در این صورت بهتر است چند مرتبه گربه خود را به فرودگاه ببرید تا بتواند به این صداها عادت کند.

* شما همچنین می توانید او را به داخل فرودگاه و نزدیک منطقه خطوط پروازی ببرید.

* به گربه خود در برابر رفتارهای خوبش جایزه بدهید تا تشویق شود.

* چند هفته ای به گربه خود فرصت دهید تا به صداهای فرودگاه عادت کند.

6) ناخن های گربه خود را بگیرید.

اگر ناخن های گربه شما بلند باشد می تواند از آنها برای چنگ انداختن به دیوارهای داخل جعبه هنگام پرواز استفاده کند. اگر قرار است در محموله باری هواپیما قرار بگیرد، می تواند با ناخن هایش به میله های جعبه حمل اش چنگ بیندازد که منجر به آسیب دیدن خودش می شود. اگر شما دوست ندارید که خودتان ناخن هایش را بگیرید، می توانید از دامپزشک خود بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

ناخن های گربه باید هر 10 روز یا 2 هفته یک بار کوتاه شود. پس قبل از پرواز نباید خیلی از آخرین زمان گرفتن ناخن ها گذشته باشد. اگر مدت زیادی قرار است در سفر باشید بهتر است همراه خود ناخن گیر هم ببرید.

بخش دوم: آماده سازی های دیگر برای سفر

1) پرواز خود را قبل از سفر رزرو کنید. معمولا شرکت های هواپیمایی برای جابجایی حیوانات با کابین محدودیت هایی دارند. به همین خاطر برای بالا بردن شانس اینکه گربه شما همراه تان در کابین باشد، باید در بهترین حالت پرواز خود را از یک ماه قبل رزرو کنید. وقتی شما برای رزرو پرواز تماس می گیرید، بپرسید که آیا شرکت هوایی اجازه حمل حیوان خانگی را به شما می دهد؟ و اینکه آیا می توانید گربه خود را در کابین همراه خود ببرید یا خیر به خاطر سایز کوچک گربه ها شاید بتواند به جای محموله باری همراه شما در کابین پرواز کند.

* منتظر پرداخت هزینه اضافی برای گربه خود که احتمالا بالای 100 دلار می شود، باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قرار است گربه شما همراه تان در کابین سفر کند، هزینه سفر او به اندازه یک فرد دیگر مثل خود شماست.

* وقتی که پرواز خود را رزرو کردید از داشتن یک شماره پیگیری برای گربه خود اطمینان حاصل کنید. با این کار شما به محل گربه خود دسترسی خواهید داشت.

* سعی کنید پروازی مستقیم و بدون توقف را رزرو کنید. همچنین از رزرو پروازی که در ظهر روزهای گرم تابستان انجام می گیرد، خودداری کنید.

2) اطلاعات روی قلاده گربه خود را چک کنید.

این اطلاعات شامل چند برچسب است. یکی برای اطلاعات شخصی شما (اسم، آدرس، شماره تلفن) و برچسب دیگر که مربوط به اطلاعات واکسیناسیون هاری و جواز پرواز گربه شماست. سایر وسایل جانبی دیگر مثل چیزهای بی ارزش و تزئینی را بردارید زیرا می تواند به راحتی باعث ایجاد صدمه به قسمتی از جعبه حمل شود. از بابت اختصاصی بودن اطلاعات روی قلاده برای پرواز خود از 10 روز قبل پرواز مطمئن شوید.

3) برای جعبه حمل گربه خود برچسب تهیه کنید.

این موضوع خیلی مهم است مخصوصا اگر قرار است گربه شما با محموله باری حمل شود ولی اگر با کابین هم حمل می شود ایده خوبی است. اطلاعات روی برچسب باید شامل اطلاعات ارتباطی کامل شما باشد. به علاوه اطلاعات ارتباطی با شما در مقصدتان. برای مثال اگر قرار است در یک هتل اقامت داشته باشید، اسم و آدرس و شماره تماس هتل را روی برچسب بنویسید.

* یک برچسب در داخل و یکی در خارج از جعبه قرار دهید زیرا برچسب خارجی ممکن است طی مسیر و جابجایی کنده شود. همچنین اگر گربه شما همراه محموله های باری سفر می کند، یک برچسب نسبتا بزرگ «حیوان زنده» روی سطح خارجی جعبه بچسبانید.

* این برچسب ها را حداقل چند روز قبل از سفر خود آماده کنید چون احتمالا روز سفر به اندازه کافی روز پر مشغله ای خواهد بود.

4) بسته های حاوی غذای خشک برای گربه خود آماده کنید.

برای پیشگیری از تهوع یا جلوگیری از هر گونه حادثه ای در جعبه حمل، گربه ها باید با معده خالی سفر کنند. به هر حال اگر پرواز شما برای چندین ساعت یا بیشتر تاخیر دارد، غذا دادن در حد چند لقمه کوچک برای جلوگیری از گرسنگی حین سفر ایده خوبی به نظر می رسد. اگر گربه شما برای مدت زیادی در قسمت محموله باری خواهد بود، یک بسته غذا به همراه نکاتی درباره آموزش غذا دادن را داخل جعبه اش قرار دهید.

بخش سوم: گربه خود را در روز سفر آماده کنید.

1) کارهای روزمره خود را ادامه بدهید. تا حد ممکن خونسرد باشید و کارهای معمول خود را در روز سفر انجام دهید. گربه ها معمولا پاسخ مناسبی به تغییرات نمی دهند. پس یک تغییر ناگهانی در روال عادی می تواند باعث افزایش تشویش و بالا رفتن میزان استرس در گربه شود. همچنین ممکن است باعث شود تا گربه از جعبه حمل خود خارج شود. خونسردی خود را حین آماده سازی حفظ کنید و سعی کنید که او را با برنامه غذایی روال خود در حالت طبیعی ادامه دهید تا گربه شما از جعبه حمل خود همانگونه که انتظار داریم استفاده کند.

* گربه خود را داخل جعبه حمل اش قرار دهید. مسلما تا هنگامی که به مقصد خود نرسیدید گربه شما نمی تواند از جعبه اش خارج شود. همه چیز را آرام و طبیعی نگه دارید. این کار به گربه شما کمک می کند تا قبل از اینکه او را داخل جعبه قرار دهید، بتواند ادرار و مدفوع بکند و به این ترتیب روده و مثانه اش را خالی کنید.

2) 4 تا 6 ساعت قبل از پرواز به گربه خود غذا بدهید. ادامه دادن یک برنامه غذایی طبیعی ممکن است مخاطره آمیز باشد. اگر پرواز شما کمتر از 4 تا 6 ساعت قبل از موقع صرف غذای معمول گربه باشد. در طول یک ماهی که برای آماده سازی گربه خود صرف می کنید، به این نکته توجه کنید که به تدریج زمان غذا دهی گربه خود را تنظیم کنید زیرا ممکن است با 4 تا 6 ساعت مشخص شده قبل از پرواز منطبق باشد.

* هر چند می توانید با جستجوی بیشتر پروازی را پیدا کنید که دقیقا در همان بازه 4 تا 6 ساعت منع مصرف غذایی گربه شما صورت گیرد.

* شما باید قبل از پرواز به گربه خود غذا بدهید و هرگز قبل از رسیدن به مقصد نباید دوباره غذایی داده شود. شاید شما یا کارکنان پرواز مجبور شوید که به گربه غذا دهید. اگر شما یک پرواز بین المللی یا پروازهای با توقف های زیاد دارید، شاید شما یا کارکنان پرواز مجبور شوید که به گربه غذا دهید.

* گربه شما می تواند تا یک ساعت قبل از پرواز آب بنوشد.

3) اگر گربه شما تحت درمان دارویی است، داروی گربه خود را بدهید. قبل از پرواز به گربه خود مسکن ندهید. آرامبخش ها می توانند روی توانایی تنظیم دمای بدن گربه تاثیر بگذارد که می تواند اثرات جدی در پی داشته باشد مخصوصا اگر گربه شما با محموله باری مسافرت می کند.

4) وضعیت گربه خود را در جعبه حمل ایمن کنید. قبل از ترک خانه مطمئن شوید که گربه در جعبه جایش امن است.

فرودگاه می تواند برای گربه ها محل ترس آوری باشد و شما نمی خواهید هیچ فرصتی برای گربه خود فراهم کنید تا از جعبه حمل خود به بیرون بپرد. برای اینکه جعبه حمل را برای او راحت تر کنید، یک بوی آشنا در جعبه تولید کنید مثلا فرمون های گربه، رختخوابش، لباس یا عطر خودتان.

* اگر شما مجبورید که به علت کارهای امنیتی فرودگاه او را از جعبه حملش خارج کنید، خیلی دوستانه او را در آغوش بگیرید.

* از کارکنان امنیتی فرودگاه درخواست کنید تا اگر می توانید از بازرسی دیگری استفاده کنید؛ جایی که گربه شما بتواند در جعبه اش باقی بماند.

5) گربه خود را آرام نگه دارید. چند راه ارتباطی زبانی یا غیرزبانی را تمرین کنید تا او را قبل از پرواز آرام نگه دارید. چه اینکه گربه شما همراه تان در کابین یا در محموله باری باشد.

برای مثال او را در داخل جعبه اش نگاه کنید و به آرامی چشمک بزنید. این یکی از راه های ارتباطی مثبت با گربه هاست. در حقیقت شما می توانید با صحبت کردن با او قبل از پرواز به او قوت قلب دهید.

ماهنامه دنیای حیوانات