پژوهشگران در آمريكا خاطرنشان كردند: در حالي كه مصرف ويتامين E در كاهش خطر بروز بيماريهاي قلبي – عروقي موثر است اما بايد توجه داشت كه دوز بالاي اين ويتامين مي‌تواند سبب خونريزي از بيني شود.

به گزارش دکتر سلام، مارگارت ترابر از دانشگاه ايالتي ارگون تاكيد مي‌كند كه ويتامين E به دليل قابليتي كه در كاهش خطر تشكيل لخته‌هاي خوني، حمله قلبي و در نهايت مرگ ناگهاني دارد شناخته شده است. اما اين ويتامين به دليل تداخل با ويتامين K كه وجود آن براي لخته شدن خون ضروري است، مي‌تواند باعث افزايش خونريزي شود.

در اين تحقيق ترابر، مطالعات انجام شده روي ويتامين E را مورد بازبيني قرار داده است.

وي مي‌گويد؛ يكي از مهمترين اين پژوهش‌ها در زمينه مزاياي ويتامين E در پژوهش بهداشت زنان صورت گرفته كه طي آن 40 هزار زن سالم 45 سال به بالا 600 واحد بين المللي از مكمل‌هاي ويتامين E يا يك شبه دارو را يك روز در ميان به مدت 10 سال مصرف كردند.

وي مي‌گويد؛ در زناني كه از اين مكمل‌ها مصرف كردند خطر مرگ ناشي از بيماريهاي قلبي 24 درصد كاهش يافت اما در زنان 65 سال به بالا كاهش 26 درصدي مشكلات قلبي و عروقي و نيز كاهش 49 درصدي در نرخ مرگ و مير ناشي از اين مشكلات و ناراحتي‌ها مشاهده شد.

ترابر تاكيد مي‌كند كه اين درصد بسيار مهم و قابل توجه است. اما در عين حال بسياري از زنان تحت مطالعه دچار خونريزي بيني مي‌شدند. گفتني است كه براي جلوگيري از خونريزي شوراي غذا و تغذيه آمريكا در سال 2000 دوز محدودي بعنوان واحد استاندارد بين‌المللي را براي مصرف روزانه ويتامين E مشخص كرد.