6

آب مهم ترین نوشیدنی است که در طول روز باید مصرف شود. این نوشیدنی از ضرورت ها و نیاز های روزانه ی بدن است. باید توجه داشته باشید که استفاده نکردن از آب می تواند باعث مرگ فرد شود و استفاده از آب سالم نیز باعث سلامت جسمی و روحی می شود.

اگر حقیقتا به دنبال کسب سلامت جسم و جان خود هستید، کافی است تا از نوشیدنی های صنعتی ـ انواع آبمیوه ها و نوشابه های رنگارنگ داخلی و خارجی ـ دل کنده و به آب، این مایع دوست داشتنی همه تاریخ روی آورید. همانا که آب منبعی حیات بخش برای همه موجودات بخصوص ما انسان هاست. به اعتقاد کارشناسان تغذیه، سلامت فرد ارتباط مستقیمی با میزان آب مصرفی وی در روز دارد و بدرستی که خداوند در آیه ۳۰ از سوره انبیا می فرمایند: «و همه چیز را از آب زنده ساختیم.» برای آن که به اهمیت این هدیه الهی بیشتر پی ببرید ده مورد از معجزات نوشیدن آب را با هم مرور می کنیم؛ باشد که همیشه سلامت و بهروز باشید!

 

۱ ـ آب و کاهش وزن: جالب است بدانید که نه تنها مصرف آب موجب شست وشوی اضافات و ضایعات ناشی از سلول های چربی می شود، بلکه این روند به کاهش وزن فرد نیز کمک زیادی می کند.

 

۲ ـ آب و شادابی پوست: مصرف مقادیر مناسبی از آب در طول شبانه روز موجب حفظ شادابی پوست شده و به جوان ماندن سلول های آن کمک می کند. پس از مصرف، آب به بافت های پوست وارد شده و عمل آبرسانی و حفظ رطوبت این بخش کلیدی بدن را به عهده می گیرد؛ به این ترتیب حالت ارتجاعی پوست حفظ شده و جوان تر به نظر می رسد.

 

۳ ـ آب مرهمی برای سردرد: نوشیدن آب تاثیر معجزه آسایی بر دردهای پشت و سردرد دارد. به گونه ای که پس از آبرسانی و تغذیه سلول های این اندام ها، دردها تخفیف قابل ملاحظه ای پیدا می کنند. از سوی دیگر، از آنجا که دلیل بروز دردهای میگرنی کمبود آب در بدن است، مصرف این مایع می تواند موجب کاهش چشمگیر دردهایی از این قبیل باشد.

 

۴ ـ آب و تاثیرات مثبت ذهنی: می دانیم که بیش از ۹۰ درصد حجم مغز انسان را آب در برگرفته است؛ پس قاعدتا نوشیدن این ماده گوارای طبیعی به افزایش خلاقیت ذهنی منتج می شود. مصرف آب می تواند برای افزایش قدرت تفکر و حفظ هوشیاری فرد مفید بوده و تمرکز مورد نیاز او را در انجام امور مهم و فکری تامین کند.

 

۵ ـ آب و تمرینات ورزشی: نوشیدن آب به تنظیم شدن دمای بدن در طول روز کمک می کند. از این گذشته مصرف مقادیر مناسبی از آب هنگام انجام تمرینات ورزشی نه تنها به افزایش انرژی و شادابی ورزشکار می انجامد، بلکه تاثیرات بسیار مطلوبی بر تامین انرژی عضلانی وی دارد.

 

۶ ـ آب و کمک به گوارش بهتر: از آنجا که نوشیدن آب موجب کارکرد بهتر سیستم گوارشی می شود، افزایش سوخت و ساز بدن نیز یکی دیگر از مزایای مصرف این مایع حیات بخش است. مصرف غذاها و انواع میوه و سبزی غنی از فیبر در کنار نوشیدن آب نه تنها به سلامت این اندام های مهم کمک می کند که به رفع بیماری هایی نظیر یبوست منتهی شده و ضامن سبکی و سرزندگی فرد است.

 

۷ ـ آب و جلوگیری از بروز انواع آسیب های جسمی: مصرف آب به روانکاری بهتر ماهیچه و مفاصل ختم شده و از این رهگذر آسیب های فیزیکی مختلفی چون گرفتگی عضلانی، پیچ خوردگی پا و مصدومیت هایی از این قبیل با تنزل روبه رو می شوند.

 

۸ ـ آب، سپری مقاوم در برابر بیماری ها: کثرت نوشیدن این مایع آسمانی می تواند بدن را در مقابله با بیماری هایی نظیر آنفلوآنزا، سنگ های کلیوی و حملات قلبی بیمه کند. از این گذشته، چکاندن چند قطره آبلیموی تازه در یک لیوان آب می تواند درمانی جادویی برای بیماری های تنفسی، مشکلات روده ای، رماتیسم و التهاب مفاصل باشد. جالب این که نوشیدن آب حتی به افزایش سطح ایمنی بدن نیز کمک می کند.

 

۹ ـ آب و رفع خستگی کلی بدن: آب ماده اولیه مورد استفاده بدن برای دفع سموم و ضایعات تولیدی سلول هاست؛ همان موادی که دیگر نیازی به آنها نداریم! اگر سطح آب بدن پایین باشد، قلب ناچار با سرعت بیشتری کار کرده و می کوشد خون تازه سرشار از اکسیژن را به تمام سلول های بدن برساند.

 

نه تنها قلب، بلکه سایر اجزای حیاتی بدن نیز ناچار با فشار کاری مضاعفی روبه رو شده و در نهایت این موضوع به خستگی عمومی فرد منتهی می شود. پس بهتر است برای اجتناب از چنین وضعی تا می توانیم آب سالم بنوشیم.

 

۱۰ ـ آب عنصر حیات و سرزندگی: نوشیدنی گوارایی چون آب علاوه بر تمام منافع و مزایای فوق به آدمی حس و حال خوبی بخشیده و احساس نوشدن، تازگی و سرزندگی را به فرد منتقل می کند. وجود مقادیر مناسبی از آب در بدن نه تنها موجب می شود همه اندام ها در حالت بهینه خود کار کنند، بلکه حال عمومی ما نیز خوب خواهد شد!