10

امروزه چاقی را می توان به یکی از اصلی ترین مشکلات جامعه و بزرگترین دغدغه های افراد دانست. بسیاری از افراد دست به هر کاری می زنند که وزن خود را کم کنند که گاهی نیز به ضررشان تمام می شود. در ادامه چند پیشنهاد غذایی کم کالری به شما می دهیم.

نوشیدن نصف لیوان آب ولرم پیش از صرف وعده های اصلی غذا مانند ناهار و شام می تواند تا حدی معده را پر کند و پیام سیری را با شروع خوردن غذا، زودتر به مغز برساند. البته حتما آب ولرم بنوشید تا معده و دستگاه گوارش با نوشیدن آب سرد دچار شوک نشود. نوشیدن نصف لیوان آب ولرم مایل به گرم می تواند معده و دستگاه گوارش را آرام و آماده پذیرش مواد غذایی کند.

 

انواع لبنیات زیر ۵/۱ درصد چربی را در برنامه غذایی تان بگنجانید. بهتر است ماست های ۱ درصد و شیرهای بدون چربی در میان وعده های خود داشته باشید.

 

براساس اعلام دانشگاه هاروارد، تمام افراد چاق و لاغر می توانند ۹ ۵ وعده میوه و سبزی در برنامه روزانه خود داشته باشند. بهتر است افراد دچار اضافه وزن، میوه ها و سبزی های کم کالری تر مانند گوجه فرنگی، خیار، کاهو، اسفناج و هویج را در برنامه غذایی شان بگنجانند تا به وزن ایده آل برسند. البته این معنای حذف میوه های دیگر نیست. حتی افراد چاق هم می توانند روزی یک سیب و یک میوه از گروه مرکبات بخورند.

 

میوه های خشک و برگه ها، نسبت به میوه های تازه، کالری بالاتری دارند. بهتر است در صورت امکان به جای میوه خشک از میوه تازه استفاده کنید.

 

حتما مغزها را بو نداده و خام مصرف کنید. انواع مغزها کالری بالایی دارند و بهتر است بیشتر از روزی ۵ ۳ عدد از هر کدام از آنها مصرف نکنید. ضمن اینکه خوردن ۲ گردو در روز مجاز است.

 

به جای انواع سس های پرکالری، از ادویه ها برای طعم دادن به غذاهای خود استفاده کنید.

 

از گوشت هایی با چربی کمتر مانند گوشت گوساله، بوقلمون، مرغ و شترمرغ به جای گوشت گوسفند استفاده کنید.

 

هرگز میان وعده های خود را حذف نکنید. مصرف میان وعده باعث می شود ولع و اشتهای شما برای خوردن وعده های اصلی غذا کمتر شود.

 

بسیار آهسته غذا بخورید و آن را به خوبی بجوید. هرچه غذا بهتر جویده شود، هضم آن برای دستگاه گوارش آسان تر می شود. خوردن صبحانه، ناهار و شام باید حداقل ۲۰ دقیقه طول بکشد.

 

با نظر متخصص تغذیه می توانید در دوران رژیم از ۲ گروه داروهای ضداشتها و ضدجذب چربی هم کمک بگیرید. داروهای ضداشتها با تحریک تولید هورمون سروتونین و سایر کاتکولامین ها باعث مهار مرکز اشتها می شوند. داروهای ضدجذب چربی هم باعث جلوگیری از جذب چربی از دستگاه گوارش می شوند. این داروها نسبت به گروه اول، مطمئن ترند و عوارض جانبی کمتری دارند.

 

ریزه خواری نکنید.

 

انواع قندهای طبیعی مانند توت خشک، کشمش، انجیرخشک، خرما و عسل را جایگزین قند و شکر کنید. البته به شرطی که در مصرف قندهای طبیعی هم افراط نکنید. شما می توانید با هر لیوان چای، قهوه یا شیر خود ۳ توت خشک یا کشمش، ۱ خرما یا نصف قاشق چایخوری عسل بخورید.

 

نان، بیسکویت، برنج، ماکارونی و غلات سبوس دار را جایگزین غلات تصفیه شده کنید. غلات سبوس دار کالری کمتر و فیبر بیشتری دارند. به همین دلیل می توانند مانع ابتلا به یبوست در طول دوره رژیمتان باشند.

 

هرگز میان وعده های خود را حذف نکنید. مصرف میان وعده باعث می شود ولع و اشتهای شما برای خوردن وعده های اصلی غذا کمتر شود.

 

ابتلا به چاقی و اضافه وزن یکی از عوارض زندگی ماشینی، افزایش شهرنشینی و گسترش کارهای اداری و پشت میزنشینی است. به همین دلیل این روزها خیلی از افراد در پی یافتن راه هایی برای کاهش کالری دریافتی خود از طریق مصرف خوراکی های مختلف و کم کردن وزنشان هستند. «پوستر سلامت» این هفته برای چاق ها تهیه شده تا با ۱۴ راه سالم برای کاهش وزن و کاهش کالری دریافتی آشنا شوند. اگر شما نیز جزو این گروه هستید، با این پوستر همراه شوید.

 

تاکنون تنها داروی موثر، مطمئن و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، داروی اورلیستات است که افراد با فشارخون بالا، چربی خون بالا، بیماران دیابتی و بیماران دچار مشکلات قلبی عروقی هم می توانند دارو را مصرف کنند. اورلیستات را شرکت های داروسازی گوناگون داخل ایران تولید می کنند و از نظر فرمولاسیون همگی کپسول و حاوی پودر یا پِلِت هستند. برند اصلی این دارو که به وسیله یک شرکت سوئیسی تولید می شود، نیز به شکل کپسول های حاوی پِلِت است. پِلِت ها ذرات درشت تری از دارو هستند و طی مراحلی از پودر تهیه می شوند. مزیت کپسول های حاوی پِلِت این است که به علت بزرگ تر بودن ذرات پِلِت نسبت به پودر، این ذرات مدت بیشتری در دستگاه گوارش باقی می مانند و فرصت بیشتری برای اتصال به آنزیم های لیپاز خواهند داشت، اگرچه آزادسازی دارو به شکل پِلِت و دفع چربی کندتر است اما در کنار اثر تدریجی و آرام دارو، عوارض گوارشی آن که ناشی از دفع ناگهانی چربی است نیز کاهش می یابد و تحمل کپسول های حاوی پِلِت به وسیله بیمار آسان تر خواهد بود. از آنجا که ماده موثره اورلیستات به حرارت و رطوبت حساس است، فرمولاسیون این دارو به شکل پِلِت باعث افزایش ماندگاری آن نیز می شود.