depressedmale-617x416

انجام دادن درست تست های غربالگری در وقت مناسب یکی از مهم ترین مشکلاتی است که مردان باید برای حفظ سلامت و تندرستی شان انجام دهند. 
غربالگری های وسیله ای برای تشخیص و شناسایی بیماری ها هستند، پیش از آن که علایم و نشانه های بیماری نمایان و درمان دشوار شود. تشخیص زودهنگام سرطان روده می تواند به نجات بیمار کمک فراوانی کند. یافتن بیماری ها در مراحل نخست می تواند تا حد زیادی مانع از دست دادن بینایی و قوه جنسی مردان شود. آزمون هایی که شما باید به دقت انجام بدهید بر اساس سن و عوامل خطر متغیرند.
سرطان پروستات
سرطان پروستات، پس از سرطان پوست دومین سرطان متداول در میان مردان است. این سرطان به آرامی رشد می کند، اما برخی از انواع سرطان پروستات به سرعت رشد می کنند و عملکردی تهاجمی دارند. آزمون های غربالگری می توانند این سرطان را در مراحل اولیه، پیش از رشد بیماری، بیابند و درمان را ساده کنند.
آزمون ها برای سرطان پروستات
غربالگری ها برای تندرستی مردان شامل آزمایش دیجیتال مقعد (DRE) و به احتمال زیاد آزمایش خون برای بررسی آنتی ژن ویژه پروستات است. دستورالعمل های دولتی توصیه می کنند از انجام دادن آزمایش دیجیتال مقعد پرهیز کنند. انجمن سرطان آمریکاتوصیه کرده مردان باید درباره فواید و مضرات آزمایش خون بررسی آنتی ژن مختص پروستات با پزشکان مشورت کنند. آزمون های غربالگری باید به ترتیب زیر آغاز شوند:
– مردان 50 ساله
– مردان 45 ساله آمریکایی آفریقایی تبار
– مردان 40 ساله ای که در سوابق خانوادگی شان ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد.
سرطان بیضه
این نوع سرطان غیر معمول در بیضه های مردان که وظیفه تولید اسپرم را بر عهده دارند نمایان می شوند. این نوع سرطان معمولا میان مردان 20 تا 54 ساله نمایان می شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه کرده همه مردان بالغ باید علاوه بر آزمون های غربالگری خود نیز بیضه هایشان را معاینه کنند. مردانی که در معرض خطر هستند باید با مشورت پزشک آزمون های غربالگری بیشتری انجام دهند. برخی از پزشکان به مردان توصیه می کنند به طور مرتب بیضه ها را بررسی و بلافاصله پس از احساس توده ای سخت به پزشک مراجعه کنند.
سرطان روده بزرگ
سرطان روده بزرگ، دومین سرطان متداول مرگبار است. مردان بسیار بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند. اکثر انواع سرطان روده بزرگ از تبدیل آهسته پلیپ ها به این بیماری آغاز می شوند: پلیپ ها در بافت بیرونی روده بزرگ رشد می کنند. پس از رشد سرطان، بافت های سرطانی به سایر اندام های بدن سرایت می کنند. راه پیشگیری از ابتلا به سرطان روده خارج کردن پلیپ ها از بدن پیش از سرطانی شدن آنهاست.
آزمون ها برای سرطان روده
غربالگری ها از 50 سالگی آغاز می شود. کولونوسکوپی آزمون معمولی برای شناسایی پلیپ ها و سرطان روده بزرگ است. پزشک با استفاده از لوله قابل انعطاف و دوربین داخل روده را مشاهده می کند. پلیپ ها می توانند در زمان آزمون از بدن خارج شوند. جانشین مشابه کولونوسکوپی، سیگموسکوپسی است که تنها بخش هایی از روده را با آن می توان مشاهده کرد.
سرطان پوست
خطرناک ترین نوع سرطان پوست ملانوما نام دارد. این نوع سرطان سلول های ملانوسیت که رنگ پوست را تولید می کنند را مبتلا می کنند. مردان سالمند دو برابر بیشتر از زنان سالمند در معرض ابتلا به این نوع سرطان قرار دارند. همچنین، مردان سه برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به نوعی سرطان پوست که سلول های بازال را درگیر می کنند قرار دارند. قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب و استفاده از دستگاه هایی مانند سولاریوم خطر ابتلا به سرطان پوست را به شدت افزایش می دهد.
غربالگری برای سرطان پوست
انجمن سرطان و آکادمی تخصصی امراض پوست آمریکا توصیه کرده اند باید پوست را مرتب معاینه کرد و تغییرات رنگ، ظاهر و ایجاد و تغییر خال ها و لکه ها را به پزشک گزارش کرد. بررسی پوست به وسیله متخصص پوست باید بخش مهم و غیر قابل انکار پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست باشد. درمان های موجود برای سرطان پوست به شرط تشخیص به موقع بیماری موثرند.
فشار خون بالا
خطر ابتلا به فشار خون بالا با بالا رفتن سن افزایش می یابد. وزن و نوع سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی بر افزایش فشار خون می گذارد. افزایش فشار خون می تواند سبب بروز بیماری های گوناگون بدون علایم و نشانه مانند نارسایی خطرناک دریچه های قلب شود. مردان می توانند با پیروی کردن از روش زندگی سالم و کاهش وزن خطر بروز سکته مغزی، بیماری قلب و عروق و نارسایی کلیه را به شدت کاش دهند.
غربالگری برای فشار خون بالا
باید دو عدد را برای سنجش فشار خون بخوانید. عدد نخست، فشار درون رگ ها وقتی قلب می تپد را نشان می دهد. عدد دوم، فشار خون بین دو تپش قلب را نشان می دهد. فشار خون طبیعی کمتر از 80/120 و فشار خون بالا 90/140 و بالاتر است.
کلسترول خون
میزان بالای کلسترول بدن خون (LDL  ) سبب سخت شدن دیواره رگ های خونی بدن، بروز بیماری های قلب عروق، سکته مغزی، حملات قلبی و … می شود. با تغییر سبک زندگی و اجرای دقیق دستورات پزشکی می توان میزان کلسترول بد خون و ابتلا به بیماری های قلب و عروق را از میان برد.
تعیین میزان کلسترول
با آزمایش خون ناشتا می توان میزان کلسترول بد (LDL )، کلسترول خوب (HDL ) و تری گلیسرید ( چربی خون ) را سنجید. نتایج این آزمایش به پزشک نشان می دهد بیمار تا چه میزان باید کلسترول و جربی خون را کاهش دهد تا خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلب و عروق و سکته مغزی از میان رود. مردان 35 ساله باید سالانه آزمایش خون بدهند تا میزان کلسترول و تری گلیسرید بدن شان مشخص شود.
دیابت نوع 2
یک سوم شهروندان آمریکایی مبتلا به دیابت از بیماری شان بی اطلاع هستند. عدم کنترل دیابت می تواند سبب بروز بیماری قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، ناتوانی جنسی، نابینایی به دلیل صدمه دیدن شبکیه و آسیب های عصبی شود. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده و کنترل شود بیماری ها و صدمات ذکر شده بروز نمی یابند. پزشکان باور دارند با پیروی کردن از رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن، کاستن  وزن و مصرف دارو می توان این بیماری را کنترل کرد.
غربالگری برای دیابت نوع 2
آزمایش ناشتای قند خون بهترین روش برای سنجش میزان گلوکز خون است. پزشکان بیش از پیش آزمایش A1C را که نشان دهنده توانایی بدن در کنترل قند خون است را تجویز می کنند. مردان 45 ساله باید هر سه سال یک بار آزمایش قند خون بدهند. افرادی که مبتلا به فشار خون و کلسترول بالا هستند باید آزمایش قند خون را بسیار زودتر از 45 سالگی آغاز کنند.
ویروس نقص ایمنی بدن ( اچ آی وی)
اچ آی وی ویروسی است که سبب بروز بیماری ایدز می شود. این ویروس در خون و سایر ترشحات بدن افراد آلوده وجود دارد. این ویروس می تواند از طریق آلت تناسلی مردان و زنان، دهان، چشم ها و زخم های ایجاد شده در بدن منتقل شوند. تا کنون واکسنی برای مقابله با این بیماری ساخته نشده است. درمان مدرن بیماری ایدز، می تواند عفونت ایجاد شده در بدن – به دلیل از میان رفتن سیستم ایمنی – را کنترل کند.
آزمون های غربالگری ویروس اچ آی وی
ویروس اچ آی وی در بددن افراد آلوده سال ها باقی می ماند و خود را نشان نمی دهد. تنها راه شناسایی این بیماری پشت سر گذاشتن چندین آزمایش خون است. نخستین آزمایش خون ELISA نام دارد. پزشکان با استفاده از این آزمایش به دنبال آنتی بادی های ویروس اچ آی وی در خون فرد آلوده هستند. پزشکان برای این که از نتیجه آزمایش اول مطمئن شوند، آزمایش دوم را که ” سنجش بدنامی غربی ” نام دارد را انجام می دهند. اگر فردی به تازگی به این ویروس آلوده شده باشد ممکن است پاسخ آزمایش هایش منفی باشد. اما تکرار آزمایش ها با مشورت پزشک می تواند اثر بخش باشد.
پیشگیری کردن از گسترش ویروس اچ آی وی
افرادی که به تازگی به ویروس اچ آی وی آلوده شده اند پس از دو ماه نتیجه آزمایش خون شان مثبت اعلام می شود. برقراری رابطه جنسی ایمن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز ضروری است. اگر به بیماری ایدز مبتلا و باردار هستید باید بالافاصله به پزشک اطلاع دهید تا او اقدامات لازم برای مبتلا نشدن فرزندتان انجام دهد.
آب سیاه
این گروه از بیماری های چشم به عصب بینایی صدمه می زنند و سبب نابینایی غیر قابل بازگشت می شوند. غربالگری چشم به منظور شناسایی ناهنجاری هایی که در چشم نمایان می شوند انجام می گیرد تا از ابتلا به آب سیاه جلوگیری شود.
غربالگری آب سیاه
آزمون های آب سیاه بستگی به خطرات فردی و سن افراد دارد:
مردان زیر 40 سال: دو تا چهار سال یک بار
مردان 40 تا 54 سال: یک تا 3 سال یک بار
مردان 55 تا 64 سال: یک تا دو سال یک بار
مردان 65 سال به بالا: شش ماه تا یک سال یک بار
برای آشنایی با روش های گربالگری باید با پزشک مشورت کرد، اما گروه هایی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند عبارتند از: آفریقایی آمریکایی تبارها، افرادی که در خانواده شان سابقه ابتلا به آب سیاه وجود دارد، اشخاصی که چشم شان آسیب دیده است و داروهای استروئیدی مصرف می کنند.