لنفادنوپاتی از شایعترین علل بیماری تورم غدد لنفاوی است، غدد لنفاوی بیشتر در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی بوجود می آید که فرد بیشتر متوجه غددی همچون غدد ناحیه گردن، زیر بغل یا کشاله ران که به سطح پوست نزدیک تر است، می شود. این غدد لنفاوی که بیشتر بر اثر عفونت بوجود می آید موضعی است و با از بین رفتن آن این تورم فروکش می کند.

بوجود آمدن تعداد زیادی از این غدد ممکن است نتیجه بیماری های ناشی از سرطان، سرطان پستان، لنفوما یا لوسمی باشد. عفونت با HIV و یا باکتری سل نیز می تواند لنفادنوپاتی دائم ایجاد کند. در صورت مشاهده این علائم باید با پزشک مشورت کرد.

هر آنچه باید درباره لنفادنوپاتی بدانید

لنفادنوپاتی به معناي بيماري موجود در غده لنفاوي است و به بیماری ‌های غدد لنفاوی اشاره دارد. عوامل مختلفی غدد لنفاوي را به 3 حالت حاد، تحت حاد يا مزمن درگير می كنند از جمله علل بروز لنفادنوپاتي ‌هاي گردني باكتري ‌ها، ويروس ‌ها، قارچ ‌ها، تك ياخته ‌ها، تومورها و در برخی موارد علت بروز آن ناشناخته باقی می ماند.
مشاهده توده گردني به عنوان تنها نشانه بیماری یا یکی از علائم این بیماری توسط پزشک مورد بررسی قرار می گیرد. روش ارزيابي ماهيت اين توده یا توده ها و اقدامات مورد نياز بستگي به برخی عوامل بستگی دارد که توسط پزشک تشخیص داده می شود.
در برخی شرایط توده های موجود در گردن بدخیم هستند که نحوه تشخیص، درمان و جراحی آن زمینه بررسی علت های بروز آن را فراهم کرده است.

ناحيه گردن به ویژه غدد لنفاوی بايد با دقت و توجه بیشتری توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد زیرا در برخی افراد لنفادنوپاتی بدون نشانه ظاهر می شود، بنابراین در این موارد تشخیص به هنگام باعث شروع روند درمانی در مراحل اولیه می شود.
لنفادنوپاتی یا تورم غدد لنفاوی یکی از شایع ترین علائم برخی بیماری‌ های محسوب می شود که در آن یک یا چند غده به طور همزمان درگیر می شوند.

غدد لنفاوی به طور معمول در پاسخ به عفونت باکتریایی یا ویروسی ورم می کنند.
در صورت ورم غدد لنفاوی موجود در ناحیه گردن، زیر بغل یا کشاله ران فرد به احتمال زیاد زودتر متوجه وجود آنها می شود زیرا در این نواحی غدد به سطح پوست نزدیک تر است.

دلیل اصلی ورم یک یا چند غده اغلب به عفونت باکتریایی موضعی برمی گردد به عنوان مثال، ورم غدد لنفی گردن اغلب به دلیل عفونت گلو ایجاد می‌شود، بنابراین در این شرایط با از بین رفتن عفونت ورم نیز برطرف می شود.
ورم غدد لنفی ناشی از عفونت به طور معمول با درد همراه است. نکته حائز اهمیت این است که ورم تعداد زیاد یا همه غدد لنفاوی می تواند نشانه ابتلا به انواع سرطان از جمله پستان، لنفوما یا لوسمی باشد.

عفونت اچ آی وی یا باکتری سل نیز می‌تواند باعث بروز لنفادنوپاتی شود، بنابراین در صورت مشاهده علائم لنفادنوپاتی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
گره لنفاوی بزرگ شده که در برخی شرایط غدد لنفاوی متورم نامیده می شود علت بروز آن می تواند به عواملی مانند سن، جنس، ژنتیک و سبک زندگی مرتبط باشد.

تورم غدد لنفاوی یک علامت شایع می باشد. یک عقده لنفاوی منفرد، گروهی از غدد لنفاوی و یا تمام غدد لنفاوی ممکن است تحت تآثیر قرار گیرند. غدد لنفاوی در پاسخ به عفونت با ویروس و باکتری متورم می شوند.

ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران، گردن، یا بازوها به علت نزدیکی به پوست توجه شما را به خود جلب کنند.

لنفادنوپاتی (Lymphadenopathy)

گره لنفاوی بزرگ شده که گاهی غدد لنفاوی متورم نامیده می شود و علت بزرگی آن نتیجه پاسخ به عفونت است.

سن، جنس، ژنتیک و نحوه زندگی: خطرها بستگی به علت بیماری دارند.

تورم غدد لنفاوی یک علامت شایع می باشد. یک عقده لنفاوی منفرد، گروهی از غدد لنفاوی و یا تمام غدد لنفاوی ممکن است تحت تآثیر قرار گیرند.

غدد لنفاوی در پاسخ به عفونت با ویروس و باکتری متورم می شوند. ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران، گردن، یا بازوها به علت نزدیکی به پوست توجه شما را به خود جلب کنند.

تورم یک غده منفرد یا گروهی از غدد لنفاوی اغلب ناشی از عفونت باکتریال موضعی است. به عنوان مثال تورم غدد لنفاوی گردن ناشی از عفونت گلو است.

در اکثر موارد لنفادنوپاتی ناشی از عفونت است و با از بین رفتن عفونت، تورم غدد لنفاوی نیز برطرف می شود. غدد لنفاوی متورم که تورم آنها ناشی از عفونت است معمولآ دردناک هستند.

تورم مداوم یکی یا همه گره های لنفاوی ممکن است ناشی از بعضی انواع سرطان پستان، لنفوم ها یا سرطان خون باشند.

غدد لنفاوی ناشی از سرطان دردناک نیستند. در بریتانیا عفونت های طولانی مدت مثل سل و ایدز HIV ناشایع لنفادنوپاتی مداوم می باشند. اگر دارای تورمی هستید که به طور مداوم وجود دارد و یا در صورتی که علایم همراه، شما را نگران کرده است باید به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:مقابله با بی میلی جنسی در مردان

لنفادنوپاتي در کودکان

اغلب در معاینه های دوره ای توسط متخصص اطفال معاینه غدد لنفاوی مورد توجه قرار می گیرد، اما والدین نیز باید نسبت به هر گونه تغییر در غدد لنفاوی هوشیار باشند و در صورت ورم یک یا چند غده لنفاوی بلافاصله به چزشک مراجعه کنند.
پزشک ضمن معاینه فیزیکی کودک درباره سابقه خانوادگی، علائم سوال می پرسد که جواب صحیح به این سوالات در تشخیص زودهنگام به پزشک کمک می کند، همچنین علائم و نشانه هاي دیگر مانند ارگانومگالي، ضايعات پوستي مخاطي، تب یا احتمال بروز آن، کاهش وزن و تعريق باید مورد توجه قرار گیرند.
علت بروز لنفادنوپاتي در کودکان از عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني تا تشخيص جدي سرطان بدخيم متغير باشد، بنابراین تشخیص و پیش گرفتن روند درمان در زمان طلایی اهمیت دارد.

لنفادنوپاتی خوش‌خیم یا بدخیم

در اغلب مواقع عفونت ‌ها، التهاب و اتوایمیون باعث بروز لنفادنوپاتی می ‌شوند. در برخی افراد پزشک انجام بیوپسی را تجویز می کند که علائم بهترین روش برای انتخاب بیوپسی در کدام ناحیه یک لنفادنوپاتی سطحی یا محیطی است.
در فرد دارای علائم بیماری بیوپسی زودهنگام برای تشخیص و شروع روند درمانی مناسب اهمیت دارد. البته در اغلب افراد بدن علائم بیوپسی در مراحل اولیه انجام نمی شود و لنفادنوپاتی محیطی قابل لمس بیوپسی می شود، اما هنگام وجود لنفادنوپاتی داخل شکم یا پاراآئورت متوسط با تصویر برداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی قابل تشخیص است که می ‌توانند غده های لنفاوی کمتر از ۱سانتیمتر را نشان دهد. در این شرایط نقش رادیولوژیست برای کمک به تشخیص پزشک یا جراح نقش مهمی را ایفا می کند.

بیشتر بخوانید:7 روش بزرگ کردن سینه

علائم لنفادنوپاتی

گره های لنفاوی در بدن به راحتی قابل لمس و تشخیص نیستند. این گره ها زمانی که در اثر عفونت متورم شوند یا نسبت به آن واکنش نشان دهند قابل لمس هستند. اغلب این گره های ورم کرده اطراف ناحیه گردن و زیر بغل قابل مشاهده و لمس هستند البته که در نواحی مختلف نیز می تواند مشاهده شود.
علاوه بر متورم شدن غده یا غدد لنفاوی ممکن است بر اثر لمس مواردی مانند حساسیت، درد و گرما نیز احساس شود. بسته به علت بروز لنفادنوپاتی فرد بیمار علائم مختلفی را تجربه می کند به عنوان مثال، اگر گره های لنفاوی در اثر واکنش به عفونت های دستگاه تنفسی متورم شده باشند علائمی مانند آبریزیش بینی، ورم گلو یا تب ظاهر می شوند.

دلایل بروز لنفادنوپاتی

وجود لنفادنوپاتی یعنی بدن در حال مبارزه سخت با عفونت ها برای محافظت از فرد است. مایع لنفی سرشار از گلبول های سفید است در گره های لنفاوی به منظور به دام انداختن باکتری ها، ویروس ها و سایر پاتوژن های خطرناک در بدن ایجاد می شود که به جلوگیری از پخش عفونت در نواحی یگر بدن کمک می کند.
لنفادنوپاتی در برخی موارد بر اثر بیماری های خودایمنی مانند لوپوس ایجاد می شود. در بیماری خودایمنی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به یکی از اندام های بدن حمله می کند. علاوه بر این، کودکان نیز ممکن است در نخستین مواجهه با عوامل عفونت زا برخی مواقع دچار تورم گره های لنفاوی شوند. برخی از عفونت های ویروسی یا باکتریایی رایج که باعث بروز لنفادنوپاتی می شوند عبارتند از:

 • عفونت گوش
 • عفونت دندان و لثه
 • عفونت گلو
 • عفونت پوستی بر اثر زخم
 • مونو نوکلئوز عفونی
 • ویروس اچ آی وی یا ایدز

دلایل دیگر تورم واکنشی گره های لنفاوی عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی مقاربتی
 • توکسوپلاسموز
 • لوپوس
 • واکنش به برخی از داروهای ضدتشنج و پیشگیری از مالاریا
 • سرخک

گزارش: الهه زارعی