1

عادات بد غذایی در مدت زمان طولانی در ما شکل گرفته اند. همانطور که از اسمش پیداست ، این عادات برای بدن ما مضر هستند ، اما کمتر کسی است که بتواند عادات بد غذایی خود را کنار بگذارد ، ترک کردن برخی از این رفتار ها در دوران بارداری ضروری است.

تغییر عادت های غذایی که در طول زندگی با آن ها بزرگ شده ایم تنها به دلیل بارداری سخت است. با این حال داشتن تغذیه ای سالم و صحیح از جمله ضروریات دوران بارداری است که بر سلامت جنین تاثیر مستقیم می گذارد. آیا شما آنچه را که در دوران بارداری برای سلامت جنین تان لازم است می خورید؟ برای حصول اطمینان کافی است اطلاعات خود را محک بزنید.

 

 

 

آیا شما اهل خوردن ماهی یا گوشت نیم پز هستید؟

 

بله خیر

 

اگر جواب شما خیر است تبریک می گویم. ماهی و گوشت نیم پز یا میوه های دریایی خام یا مصرف میوه و سبزی نشسته می تواند باعث مسمومیت های غذایی در دوران بارداری شده و برای جنین شما خطرناک باشد. پخت کامل مواد غذایی در واقع نوعی حفاظت عالی مقابل انواع میکروب هاست!

 

 

مصرف ویتامین در دوران بارداری ضروری است؟

 

بله خیر

 

اگر جواب بله داده اید، باید بگویم اشتباه کردید. اگر روزانه ۵ واحد میوه و سبزی می خورید یعنی به اندازه کافی فیبر، انواع ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت می کنید. می توانید صبح یک لیوان آب پرتقال تازه، ظهر یک بشقاب سالاد همراه سیب زمینی و عصر میوه و سبزی بخورید. در طول بارداری آنچه اهمیت بسیار زیادی دارد، دریافت ویتامین B۹ یا اسیدفولیک و ویتامین D است. مصرف آهن نیز برای پیشگیری از کم خونی بعد از زایمان لازم است.

 

در طول دوران بارداری داشتن رژیم گیاه خواری خطرناک است و می تواند باعث بروز کمبود ریزمغذی ها در مادر و جنین شود.

 

بله خیر

 

جواب خیر صحیح است. اگر مادر رژیم گیاه خواری داشته باشد اما به اندازه کافی از منابع پروتئین گیاهی مانند انواع غلات، بادام، گردو، برنج، گندم، نخودسبز و… استفاده کند و تمام نیاز هایش به اسیدهای آمینه ضروری را برطرف کند، مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

امگا۳ می تواند از زایمان زودرس پیشگیری کند.

 

بله خیر

 

درست حدس زدید، جواب بله است. در واقع DHA که در ماهی وجود دارد می تواند احتمال زایمان زودرس و افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. نقش امگا۳ در کاهش مشکلات بینایی نوزاد و رشد بهتر مغزی او نیز به اثبات رسیده است. به تمام خانم های باردار توصیه می شود در هفته ۲ واحد ماهی به خصوص ماهی های چرب بخورند. مصرف ماهی به خصوص در ۳ ماهه آخر بارداری و در دوران شیردهی تاثیرات مثبتی بر مادر و نوزادش خواهد داشت.

 

در دوران بارداری نباید روزانه بیش از یک فنجان قهوه بخورد.

 

بله خیر

 

جواب خیر درست است. گرچه باید میزان مصرف قهوه را کاهش دهید اما مصرف ۲ فنجان قهوه در روز اشکالی ندارد.

 

وقتی بارداریم باید به اندازه ۲ نفر غذا بخوریم.

 

بله خیر

 

خیر. هیچ نیازی نیست که به اندازه ۲ نفر غذا بخورید. این مسئله نه تنها بی فایده بلکه می تواند خطرناک باشد. در دوران بارداری به خصوص ۳ ماهه نخست مادر به اندازه کافی چربی، آهن و پروتئین ذخیره می کند و در ۳ ماهه دوم که رشد جنین سرعت بیشتری دارد تا حدی این ذخیره ها مصرف می شود. کافی است غذاهای متنوع و سالم مصرف کنید تا دچار اضافه وزن بیش از حد نشوید و بعد از زایمان و در طول شیردهی بتوانید به تدریج این اضافه وزن را از دست بدهید.

 

 

در طول بارداری باید ۴ وعده غذا خورد.

 

بله خیر

 

بله درست است. مصرف ۴ وعده غذا به شما کمک می کند وعده های کوچک تری مصرف کنید و معده تان سنگین نشود. در ضمن این امر جلوی کاهش سریع قندخون را خواهد گرفت.

 

در دوران بارداری می توان از نوشیدنی های گازدار استفاده کرد.

 

بله خیر

 

جواب بله درست است. اگر دچار حالت تهوع هستید می توانید قبل یا بعد از غذا آب گازدار یا سایر نوشیدنی های گازدار را استفاده کنید.

 

اگر دچار کم خونی هستید باید مکمل آهن مصرف کنید.

 

بله خیر

 

بله. اگر مشکل کم خونی ندارید پزشک تنها ویتامین D و B تجویز می کند اما اگر دچار کم خونی هستید مکمل آهن نیز تجویز می شود. می توانید از منابع غنی از آهن مثل گوشت قرمز، ماهی یا سبزی های خشک هم استفاده کنید.

 

اگر تهوع صبحگاهی دارید، صبحانه خوردن ضروری نیست.

 

بله خیر

 

اشتباه نکنید. جواب خیر درست است. شما به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری یکی از وعده های غذایی تان را حذف کنید.