4

در کل مصرف ادویه جات برای بدن فواید بیشماری دارد که این فواید هم از نظر طب سنتی تایید شده است و هم از نظر علم پزشکی نوین. در این مطلب قصد داریم به بررسی فواید یکی از ادویه های پرکاربرد بپردازیم. با ما همراه باشید.

در طول تاریخ، دارچین یکی از ادویه های محبوب و پرمصرف بوده است. افزون بر این، پژوهش های دانشمندان در سال های اخیر نشان می دهد این ادویه فواید بسیار زیادی نیز دارد؛ فوایدی که اطلاع از آنها مطمئنا شما را قانع می کند دارچین را به برنامه غذایی تان بیفزایید.

 

پایین آورنده کلسترول: پژوهش ها نشان می دهد تنها نصف قاشق چایخوری دارچین در هر روز می تواند پایین آورنده کلسترول LDL خون باشد.

 

تنظیم کننده قندخون: مطالعات انجام شده گویای آن است که دارچین می تواند تنظیم کننده قندخون، بویژه برای افرادی که دیابت نوع دوم دارند، باشد.

 

ضدعفونی کننده: برخی پژوهش ها از توانایی شگفت انگیز دارچین در متوقف کردن مقاومت دارویی در برخی از انواع عفونت ها حکایت دارد.

 

پیشگیری کننده از سرطان: برخی از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دارچین می تواند از پیشرفت سرطان خون و سلول های غدد لنفاوی جلوگیری کند.

 

ضد انعقاد خون: جلوگیری از لخته شدن خون نیز یکی دیگر از خواص دارچین است.

 

رفع کننده آرتروز: در مطالعه ای که در دانشگاه کپنهاگ دانمارک انجام گرفت، هر روز صبح قبل از صبحانه به عده ای از افرادی که از آرتروز (ورم مفاصل) رنج می بردند، یک قاشق چایخوری دارچین همراه یک قاشق سوپخوری عسل داده شد. پس از یک هفته مشخص شد این کار تاثیر چشمگیری در درمان ورم مفاصل داشت و این افراد توانستند ظرف مدت یک ماه بدون درد راه بروند.

 

خاصیت آنتی باکتریال: اضافه کردن دارچین به غذا سبب جلوگیری از رشد باکتری ها و فاسد شدن غذا شده و همچنین نگهدارنده طبیعی غذا خواهد بود.

 

افزایش دهنده کارکرد ذهن: در یک بررسی مشخص شد استشمام دارچین باعث بالا رفتن عملکرد حافظه و ذهن می شود.

 

از بین بردن باکتری ای کلای: (e coli) پژوهشگران دریافته اند دارچین می تواند باکتری ای کلای موجود در آبمیوه های غیرپاستوریزه را از بین ببرد.

 

سرشار از مواد مغذی: دارچین سرشار از منگنز، فیبر، آهن و کلسیم است.

 

جادویی برای کاهش وزن

 

یکی از موادی که مصرف آن در برخی از رژیم های کاهش وزن توصیه می شود، دارچین است. دارچین به چند دلیل می تواند به کاهش وزن کمک کند:

 

قند خون را می کاهد: خوردن بسیاری از غذاها سبب افزایش قندخون می شود و اگر این قند کنترل نشود، احتمال افزایش وزن بسیار زیاد خواهد بود. دارچین با کنترل میزان قندخون می تواند تا حدی از افزایش وزن جلوگیری کند.

 

میزان انسولین را کنترل می کند: دارچین علاوه بر متعادل نگه داشتن سطح قندخون، میزان انسولین را نیز کنترل می کند. میزان انسولین و قندخون ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. پایین نگه داشتن سطح انسولین یکی از مواردی است که برای سلامت و کاهش وزن اهمیت زیادی دارد.

 

سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود: بدن انسان برای هضم دارچین، نوعی واکنش شیمیایی خاص انجام می دهد. این فعل و انفعالات در واقع سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود تا به این ترتیب گرمای اضافه ای را که از طریق مصرف دارچین ایجاد می شود، کاهش دهد. وقتی سوخت و ساز بدن افزایش می یابد، بدن ما کالری بیشتری می سوزاند که این مساله به کاهش بیشتر وزن می انجامد.

 

با کمی حوصله و خلاقیت می توانیم از دارچین به طور منظم در وعده های غذایی خود استفاده کنیم. مثلا می توان دارچین را روی نان برای صبحانه یا روی میوه های عصرانه و نیز در ماست، چای و قهوه ریخت. تا وقتی به صورت منظم از دارچین استفاده می کنیم، چگونگی مصرف آن اهمیت چندانی ندارد. در هر حال سعی کنید همیشه دارچین را در وعده های غذایی روزانه خود جا دهید.