رایج ترین اشتباهات در دوران کاهش وزن

25

بسیارند کسانی که از اضافه وزن رنج می برند و به دنبال راهی برای کم کردن وزن خود هستند اما اکثر این افراد پس از انتخاب رژیم غذایی به نتیجه ی مطلوب که فکرش را کرده بودند نمی رسند ، این موضوع باعث می شود که با نا امیدی رژیم غذایی خود را رها کنند.

من که ورزش می کنم، من که رژیم می گیرم، من که همیشه نیمی از غذایم را نمی خورم، پس چرا لاغر نمی شوم؟ در حقیقت اینها سؤالاتی است که تقریبا همه افرادی که برای کاهش وزن تلاش می کنند، از خود می پرسند. حقیقت این است که هیچ مشکلی بی دلیل نیست و حتما این افراد مرتکب اشتباهایی می شوند که از آن بی اطلاع هستند.

 

 

 

هفته گذشته یک موسسه تغذیه در انگلستان بیش از ۱۰۰ عامل مختلف را شناسایی کرد که می تواند روی وزن ما تاثیر گذار باشد. بعضی از موارد گفته شده در این فهرست آنقدر عجیب و باورنکردنی هستند که ما تصمیم گرفتیم آنها را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. شاید شما هم با خواندن این مطلب متوجه شوید، چرا هیچ وقت در کاهش وزن خود به نتیجه دلخواه نمی رسید.

 

۱. خوردن کورن فلکس در وعده صبحانه

 

خوردن کورن فلکس (غذایی که از غلات تهیه شده و با شیر مصرف می شود) در صبح باعث می شود شما قبل از رسیدن به وعده ناهار احساس گرسنگی کرده و در مجموع غذای بیشتری در روز بخورید. در عوض افرادی که در وعده صبحانه، تخم مرغ می خورند هیچگاه به این مشکل برنمی خورند زیرا پروتئین موجود در صبحانه تا ساعت ها احساس سیری را برای آنها به ارمغان می آورد.

 

۲. خوردن نان و برنج سفید

 

سال ها بود که ادعا می شد مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید یا برنج سفید می تواند باعث افزایش وزن به خصوص در قسمت های میانی بدن شود. برای بررسی صحت این موضوع، دانشمندان رژیم غذایی با کالری کاملا یکسان را به ۲ گروه از انسان ها دادند و متوجه شدند افرادی که برنج سفید یا نان سفید بیشتری در رژیم غذایی خود دارند در هر سال ۱۰ میلی متر دور شکمشان بیشتر از گروه دیگر افزایش پیدا می کند.

 

۳. زیاده روی در خوردن آبمیوه

 

آبمیوه و دیگر نوشیدنی های شیرین نسبت به غذاهای جامد اثرات بیشتری بر اضافه وزن انسان ها دارند. اگر شما فقط یک نوشیدنی شیرین را در طول روز از رژیم غذایی خود حذف کنید، بعد از ۶ ماه نیم کیلو گرم از وزن بدنتان کاسته می شود. هر چه کاهش نوشیدنی های شیرین بیشتر باشد، به همان اندازه نتیجه بهتر خواهد بود.

 

 

 

۴. خوردن شیر با چای

 

سال گذشته، دانشمندان هندی متوجه شدند چای ترکیباتی مانند theaflavins و thearubigins دارد که باعث کاهش جذب چربی در شکم و کم شدن میزان کلسترول خون می شود. ولی پروتئین های موجود در شیر این اثر را کاملا خنثی می کند، پس بهتر است هیچگاه شیر خود را با چای ترکیب نکنید.

 

۵. نخواندن برچسب های غذایی

 

بررسی ها نشان می دهد، افرادی که از روی عادت برچسب های غذایی را می خوانند و ورزش می کنند، وزن بیشتری در مقایسه با دیگران از دست می دهند. نکته عجیب این است که خواندن برچسب های غذایی به تنهایی و بدون ورزش کردن هم می تواند باعث کاهش وزن شود. به اعتقاد دانشمندان این کار سبب می شود فرد درک بیشتری از کالری هایی که هنگام غذا خوردن وارد بدن می شود پیدا کرده و به طور ناخودآگاه غذایش را کم کند.

 

 

 

 

۶. اضافه نکردن ادویه به غذا

 

اضافه کردن فلفل تند به وعده های غذایی می تواند سرعت سوزاندن کالری ها را بیشتر کند. علاوه بر آن فلفل اشتهای انسان را برای خوردن غذاهای چرب، شور و شیرین کاهش می دهد.

 

۷. نخوردن ماست

 

نتایج یک تحقیق در نشریه بین المللی چاقی نشان داده، افراد بزرگسالی که هر روز ۳ مرتبه ماست می خورند، ۲۲درصد بیشتر از دیگران وزن خود را از دست داده و زمان بیشتری هم این کاهش وزن را حفظ کرده اند. علاقه مندان به مصرف ماست ۸۱ درصد چربی بیشتری را هم در ناحیه شکم آب کرده اند. به نظر می رسد چربی و پروتئین موجود در این محصول لبنی نقش زیادی در سوزاندن چربی دارد.

 

۸. معاشرت با دوستان چاق

 

اگر دوست شما در حال افزایش وزن است، به احتمال زیاد شما هم در معرض چاق شدن خواهید بود. به گفته محققان دانشگاه هاروارد اگر فردی ۴ دوست چاق داشته باشد احتمالا ۲ برابر بیشتر از فردی که دوست چاق ندارد در آینده نه چندان دور افزایش وزن را تجربه خواهد کرد. به طور کلی انسان ها علاقه دارند رفتارهای یکدیگر را تقلید کنند و خوردن غذا هم بخشی از این رفتارهاست.

 

 

 

۹. خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی

 

کشف جدید روانشناسان دانشگاه ساوث کالیفرنیا یکی دیگر از عوامل عجیب چاقی را آشکار کرد و آن چیزی نیست جز خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی. نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات باعث تحریک قسمت های کنترل اشتها در مغز شده و علاقه ما به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه را افزایش می دهد. خواندن دستورالعمل های پخت غذا هم به شدت مغز را تحریک کرده و شما را علاقه مند به خوردن غذا می کند.

 

۱۰ نجویدن غذا به اندازه کافی

 

هر قدر غذا زمان بیشتری در دهان بماند، به همان اندازه زبان سیگنال های بیشتری را به مغز می فرستد و او را به ترشح مایعات گوارشی تحریک می کند. جویدن بیشتر غذا سریع تر احساس سیری را به انسان ها داده و میزان ورود به بدن را محدود می کند.

 

 

۱۱. غذا خوردن در محل کار

 

تحقیقات نشان می دهد، ما در محل کار ۳۰ درصد بیشتر از زمانی که در خانه هستیم غذا می خوریم که دلیل اصلی آن وجود همکاران در کنار ماست. جالب اینجاست که زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر همکاران خود قرار می گیرند. برای مثال منشی های خانم که میزشان در فاصله نزدیک از همکاران دیگر قرار دارد ۶/۵برابر بیشتر از زمانی که فاصله میز آنها از دیگران بیش از ۲ متر باشد شکلات می خورند.

 

 

 

۱۲. غذا خوردن در بشقابی با رنگ اشتباه

 

یکی از عجیب ترین یافته های دانشمندان در هفته های گذشته، تاثیر رنگ بشقاب روی میزان غذا خوردن انسان هاست. بر این اساس زمانی که رنگ بشقاب با رنگ غذای داخل آن شباهت داشته باشد به طور ناخودآگاه میزان غذا خوردن مردم بیشتر می شود. بر عکس اگر شما غذایی مانند اسپاگتی قرمز رنگ را در بشقاب سبز بخورید، حجم غذا بیشتر نشان داده شده و شما زودتر دست از غذا خوردن می کشید.

 

۱۳. نداشتن خواب به اندازه کافی

 

محققان به این نتیجه رسیده اند که نداشتن خواب کافی ژن های بدن را تشویق به افزایش وزن می کند. خواب بیشتر از ۹ ساعت هم همین اثر را روی بدن دارد و احتمال چاقی را بیشتر می کند.

 

۱۴. رژیم گرفتن به تنهایی

 

اگر شما تصمیم به کاهش وزن دارید، بهتر است حتما برای خود یک هم تیمی پیدا کرده و با او به رقابت بپردازید. همان طور که چاقی می تواند مانند بیماری های ساری منتشر شود، تلاش برای کاهش وزن به صورت گروهی هم تاثیر بسیار زیادی در افزایش انگیزه و پایبندی به رژیم های غذایی دارد. چندی پیش محققان متوجه شدند، افرادی که برای کاهش وزن در کلاس های گروهی مخصوص این کار شرکت می کنند، دو برابر بیشتر از اشخاصی که به تنهایی این کار را انجام می دهند نتیجه می گیرند.

 

 

 

۱۵. گفتن جمله من نمی توانم!

 

زمانی که به شما یک تکه کیک تعارف می شود، به جای گفتن جمله «من نمی توانم» بگویید «من نمی خواهم!» دکتر «ونسا پاتریک» از دانشگاه «بوفالو» با انجام تحقیقات عجیبی مدعی شده است، زمانی که شما می گویید: «من نمی توانم» به بدن خود پیام می دهید که دچار کمبود غذا هستید و خود را برای خوردن وسوسه می کنید. اما وقتی می گویید: «من نمی خواهم» و از موضع قدرت با احساس گرسنگی برخورد کرده و توانایی بیشتری برای نخوردن پیدا می کنید.

 

 

 

 

۱۶. فرار کردن از آینه

 

غذا خوردن روبه روی آینه تاثیر بسیار قدرتمندی در کاهش میزان کالری هایی دارد که شما مصرف می کنید. دکتر روانشناس «دیربلا مک کولا» از دانشگاه «روهامپتون» ادعا کرده، مردم هنگام صرف غذا در مقابل آینه یک سوم غذای خود را کاهش می دهند. با نگاه کردن مداوم به آینه مرتبا به شما یادآوری می شود که چاق هستید و باید وزنتان را کم کنید.

 

۱۷. تنهایی

 

هر قدر ارتباطات اجتماعی شما بیشتر باشد، به همان اندازه موفقیت در کاهش وزن هم بیشتر است. نتایج این تحقیق حداقل در مورد موش ها نتایج رضایت بخشی به همراه داشته است. دانشمندان متوجه شدند، میزان چربی های قهوه ای که عمدتا به انرژی تبدیل می شوند در بدن موش های اجتماعی بیشتر است و در عوض در بدن موش های تنها، چربی های سفید جمع می شود که به سختی آب می شوند.

 

۱۸. غذا خوردن در برابر تلویزیون

 

محققان دانشگاه «بیرمنگام» ادعا کردند، اگر تمرکز شما بر سر میز غذا روی خوردن تان نباشد، بیش از مواقع دیگر کالری وارد بدنتان خواهید کرد. بسیاری از مردمی که هنگام تماشای تلویزیون غذا می خورند، مقدار زیادی مواد غذایی وارد بدن خود می کنند و حتی نمی توانند به یاد بیاورند که چه خورده اند.

 

 

 

۱۹. استرس داشتن

 

استرس، بدن را تشویق به انباشته کردن چربی در اطراف شکم می کند که دلیل اصلی آن هم ترشح هورمون «کورتیزول» در رگ های خونی است. این هورمون نه تنها چربی ها را تشویق به جمع شدن در میانه بدن می کند بلکه نقش مهمی هم در بزرگ تر شدن سلول های چربی دارد.

 

۲۰. داشتن تنوع غذایی

 

نداشتن تنوع غذایی و خوردن غذاهای یکنواخت، کلید موفقیت در کاهش وزن به حساب می آید. به گفته محققان ایالات متحده در مجله تغذیه، زنانی که یک غذا را هر روز پشت سر هم می خورند به مرور زمان اشتهایشان کمتر شده و لاغر می شوند.

 

 

 

 

۲۱. طلاق گرفتن یا ازدواج کردن!

 

نتایج مطالعه روی بیش از ۱۰ هزار نفر اثبات کرده است ازدواج و طلاق یکی از بزرگ ترین شوک ها را به وزن بدن وارد می کند. پروفسور دمیتری تومین از دانشگاه اوهایو در این باره می گوید: ازدواج و طلاق افراد بالای ۳۰ سال باعث می شود آنها به دلیل استرس یا ناامیدی حجم زیادی غذا خورده و به سرعت چاق شوند.

 

۲۲. گوش دادن به موسیشقی حین غذا خوردن

 

محققان دانشگاه جورجیا استیت معتقدند، این کار میزان غذا خوردن شما را بیشتر می کند. حداقل اگر تمایل دارید هنگام صرف ناهار یا شام فضای اتاقتان ساکت نباشد، سعی کنید از موسیقی های بسیار ملایم استفاده کنید. هرقدر ریتم موسیقی سر میز غذا سریع تر باشد به همان اندازه میزان و سرعت غذا خوردن هم افزایش پیدا می کند.

 

۲۳. تنها ورزش کردن

 

زمانی که شما به تنهایی ورزش می کنید با احتمال بیشتری آن را رها می کنید یا حرکات خود را به درستی انجام نمی دهید. اما در عوض ورزش گروهی باعث ترشح مقدار زیادی از هورمون های شاد کننده در مغز شده و تعهد شما را به انجام کامل حرکات ورزشی بیشتر می کند. ورزش گروهی هم چنین توانایی تحمل فشار و درد تمرین را بیشتر کرده و باعث تقویت انگیزه می شود.

 

۲۴. حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا)

 

۵۰ دقیقه انجام حرکات کششی ذهن و جسم فقط ۱۴۴ کالری می سوزاند که تقریبا به اندازه راه رفتن آرام است. حتی شدیدترین و سخت ترین حرکات فقط ۲۳۷ کالری انرژی می سوزاند و تعداد ضربان قلب را فقط ۶۲ درصد افزایش می دهد.

 

 

 

۲۵. کار با وزنه های سنگین

 

تمرین کردن با وزنه های سبک همراه با افزایش تعداد دفعات، درست به اندازه بلند کردن وزنه های سنگین در ساخت عضلات موثر است. استفاده از وزنه های سبک به شما کمک می کند چربی های اضافه را آب کنید، در حالی که وزنه های سنگین بیشتر به افزایش حجم کمک می کنند.

 

 

۲۶. ورزش کردن به صورت اشتباه

 

اگر شما چند ساعت با سرعت یکنواخت ورزش می کنید، بدانید که روش اشتباهی را در پیش گرفته اید. متخصصان ورزش می گویند، به جای این کار بهتر است ورزش های پرفشار و سریع را در مدت زمان کوتاه انجام دهید. انجام این کار نه تنها تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارد، بلکه زمان کمتری هم از شما می گیرد.

 

۲۷. غذا خوردن بلافاصله بعد از پایان ورزش

 

زنان و مردانی که بلافاصله بعد از ورزش شروع به غذا خوردن می کنند، تقریبا به همان اندازه که چربی سوزانده اند، کالری وارد بدن خود می کنند و به این ترتیب نتیجه کمتری در کاهش وزن می گیرند.

 

۲۸. انتخاب رشته ورزشی اشتباه

 

بدن بعضی از مردم طوری برنامه ریزی شده که به ورزش های ایروبیک پاسخ نمی دهد. در حقیقت این ورزش ها کمک زیادی به تناسب اندام و حساسیت بدن این افراد نسبت به انسولین نمی کند و آنها نمی توانند با این نوع ورزش ها خود را از خطر ابتلا به بیماری دیابت در امان نگه دارند. بهترین ورزش برای این گروه کار با وزنه ها با شدت بالا و زمان کوتاه است.

 

۲۹. ورزش کردن در محیط بسته

 

تحقیقات بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد، ورزش کردن در فضاهای سبز و محیط های باز تاثیر بسیار بیشتری روی بهبود روحیه و کاهش ناامیدی داشته و احتمال استمرار ورزش را بیشتر می کند.

 

 

 

۳۰. ورزش نامناسب با سن

 

از ۳۰ سالگی به بعد، ما به ازای هر سال افزایش سن، ۹۰ گرم از ماهیچه های خود را از دست می دهیم. اما با انجام حرکات ورزشی به خصوص کار با وزنه ها می توان جلوی این اتفاق را گرفت. در عوض حرکات ایروبیک دیگر نمی تواند چندان به حفظ ماهیچه ها کمک کند و بهتر است از یک سن خاص به بعد، شکل حرکات ورزشی تغییر کند. اما اهمیت ماهیچه ها چیست؟ پاسخ روشن است، ماهیچه ها اهمیت بسیار زیادی در سوخت کالری دارند.

 

 

۳۱. ترکیب نکردن حرکات ورزشی

 

برای آنکه تناسب اندام داشته باشید، باید ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، کار با وزنه ها، ورزش های استقامتی و پیلاتس را با هم ترکیب کنید.

 

 

 

۳۲. ورزش بدون موسیقی

 

موسیقی کلید اصلی ایجاد انگیزه هنگام ورزش کردن است. گوش دادن به آهنگ های تند نه تنها توجه شما را از درد و خستگی حین ورزش کردن دور می کند بلکه برای بدن طوری برنامه ریزی می کند که زمان طولانی تری تحرک داشته باشد. به گفته دکتر «کاستاس کاراگوریگز» موسیقی مانند داروهای نیروزای مجاز و بی ضرر است که می تواند کارایی بدن را حین ورزش کردن تا ۱۵درصد بیشتر کند.

 

۳۳. نداشتن چربی های قهوه ای

 

افراد لاغر بیشتر از چاق ها چربی های مفید قهوه ای رنگ دارند. این چربی ها کالری ها را سریع تر می سوزانند و کمک زیادی به حفظ سلامت بدن می کنند. یک نوع از چربی های قهوه ای وجود دارند که همراه با کاهش دمای بدن شروع به سوختن می کنند تا بدن را گرم کنند.

 

۳۴. داشتن حس بویایی قوی

 

افراد چاق به این دلیل دچار اضافه وزن شده اند که بویایی قوی دارند و حساسیت شان نسبت به بوی غذا بیشتر از افراد لاغر است.

 

۳۵. معضل سن

 

میزان سوخت و ساز بدن به ازای هر ۱۰ سال افزایش عمر بین یک تا ۲درصد کاهش پیدا می کند. به عبارت دیگر، بعد از۲۰ سالگی به ازای هر ۱۰ سال، بدن ۱۵۰ کالری کمتر می سوزاند. به همین دلیل شما باید همراه با افزایش سن، میزان غذای خود را کاهش دهید.

 

 

۳۶. داشتن ژن های گرسنه کننده

 

بسیاری از ژن ها در بدن وجود دارند که باعث چاق شدن ما می شوند. چندی پیش محققان متوجه شدند، بعضی از جهش های ژنتیک می تواند پاسخ مغز به هورمون های اشتها را مختل کرده و به این ترتیب مانع رسیدن پیام های مناسب هنگام سیر شدن به مغز می شود. در این هنگام شما بعد از سیر شدن، به موقع متوجه این موضوع نمی شوید و به این ترتیب بیشتر از انسان های دیگر غذا می خورید.

 

 

 

۳۷. زن بودن!

 

با استفاده از اسکن های مغزی، دانشمندان متوجه شدند مردان چاق توانایی بیشتری در کنترل اشتها و تمایل به غذا خوردن در مقایسه با زنان دارند. مهم ترین دلیل هم وجود هورمون های متفاوت در بدن مردان و زنان است.

 

 

 

۳۸. داشتن مغز متفاوت

 

هورمون «لپتین» کمک زیادی به کنترل اشتها می کند، اما محققان متوجه شدند میزان حساسیت مغز افراد چاق به این هورمون زیاد نیست و به همین دلیل آنها توانایی کمتری در کنترل اشتهای خود دارند.

 

۳۹. معضل بدن

 

دانشمندان به تازگی متوجه شدند زمانی که افراد چاق وزن خود را از دست می دهند، میزان سوخت وساز بدن آنها کاهش پیدا کرده و تغییرات هورمونی در بدن آنها به وجود می آید که منجر به افزایش اشتها می شود. سال گذشته محققان استرالیایی متوجه شدند، این تغییرات طولانی مدت هستند. به همین دلیل افرادی که لاغر شده اند باید باهوش باشند و بدانند با رسیدن به وزن ایده آل جنگ با چربی ها تمام نشده است.

 

۴۰. داشتن والدین چاق

 

همه می دانیم که چاقی و لاغری ارثی است. در سال ۲۰۰۹ محققان انگلیسی اثبات کردند، فقط ۴درصد از دخترانی که مادرشان وزن نرمال دارند چاق می شوند، اما در میان دخترانی که مادر چاق دارند این آمار به ۴۱ درصد می رسد. بررسی های بیشتر نشان می دهد از لحاظ وزنی دختران بیشتر به مادر خود و پسران بیشتر به پدر خود می روند.

۲۰ فروردین ۱۳۹۳ ۰۱:۱۲
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.