3

مؤلفه مهم در غلبه بر سرطان پستان   مراقبت از خود بعد از عمل جراحی سرطان پستان است. تغذیه و ورزش می تواند برای بدست آوردن مجدد سلامتی  بعد از عمل جراحی کمک کند

براساس یک گزارش منتشر شده در مرکز حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مک میلان در بریتانیا، بهبود یافتگان سرطان با انجام فعالیت ورزشی می توانند روند بهبود را تسریع بخشند و عوارض ناشی ازدرمان را کاهش دهند. یکصد وپنجاه دقیقه ورزش متوسط در هفته می تواند اثرات قابل توجه ای داشته باشد. دو یافته کلیدی در این مطالعه عبارت بودند از:

  • خطر ابتلاء مجدد به سرطان پستان دربهبودیافتگان سرطان پستان با انجام 150 دقیقه ورزش هفتگی به میزان 40 درصد کاهش پیدا می کند.
  • همه‌ی بیماران بهبودیافته از سرطان در صورت انجام فعالیت‌های ورزشی قادر هستند که عوارض ناشی از درمان سرطان همچون خستگی، افسردگی، پوکی استخوان، و بیماری های قلبی را کاهش دهند.

کاهش چربی مواد غذایی باعث کاهش عود سرطان پستان می شود

یک مطالعه هفت ساله در مورد عود سرطان پستان، نشان می دهد که کاهش چربی مواد غذایی می تواند منجربه کاهش عود مجدد سرطان پستان شود. بعداز پنج سال پیگیری بیماران، زنانی که در گروه مصرف کم ترچربی در رژیم غذایشان بودند ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر عود مجدد سرطان پستان قرارگرفتن . به بیان دیگر، عود مجدد سرطان در این زنان ۲۴ درصد کاهش نشان می داد. این کاهش در میان زنانی که رسپتور هورمونی منفی داشتند بیشتر بود. در میان این زنان کاهش خطر عود ۴۲ درصد بود. این مطالعه تاکید می کند که کاهش میزان چربی مصرفی در رژیم غذایی می تواند به کاهش عود سرطان پستان منجر شود.

مصرف  الکل خطر عود مجدد سرطان پستان را افزایش می‌دهد

بعداز تشخیص سرطان پستان در صورت مصرف 3 تا 4 بار الکل در هفته خطر عود مجدد سرطان پستان افزایش می‌یابد. این مورد به ویژه در بیمارانی که در دوره یائسگی هستند یا از چاقی مفرط رنج می برند شدیدتراست.

منبع-http://iranpink.com