آشنایی مردم با انواع بیماری ها و علائم آن ها می تواند به افراد در پیشگیری از بیماری ها کمک کند و سطح سلامت جامعه را ارتقا دهد.در این مطلب قصد داریم به بیان انواع بیماری های مربوط به گوش و علائم آن ها بپردازیم.دکتر مهدی خواجوی متخصص گوش و حلق و بینی و رییس انجمن گوش و حلق و بینی ایران در این مطلب به انواع سوالات مربوط به گوش پاسخ داده اند.

در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی در جامعه و همچنین پیشگیری و آموزش شناخت برخی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.

مهدی خواجوی، متخصص گوش، حلق و بینی و رییس انجمن گوش و حلق و بینی ایران مهمان برنامه «مطب مجازی» بود،وی از پزشکان برجسته و متخصص در زمینه بیماری‌های گوش و حلق و بینی است. خواجوی در حال حاضر رییس انجمن گوش و حلق و بینی ایران و مدیریت گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را بر عهده دارد.

در ادامه تعدادی از سوالات مطرح شده مخاطبان برنامه مطب مجازی را در جلسه ای با دکتر خواجوی مطرح کردیم که در ادامه مشروح پاسخ‌ها را می‌خوانیم:

ن.احمدی از بوشهر: پیر گوشی به چه معناست؟ برای درمان پیر گوشی باید چه کرد؟

دکتر مهدی خواجوی رییس انجمن گوش و حلق و بینی ایران در پاسخ گفت: قسمت اصلی گوش انسان که انرژی مکانیکی را منتقل می‌کند شامل تعداد بسیار زیادی سلول است و در هر حلزون گوش بالغ بر هجده هزار سلول شنوایی وجود دارد که نقش گرفتن امواج صوتی و ژنراتور را بازی می‌کنند. با افزایش سن، میزان خون رسانی به این سلول ها کاهش می‌یابد و این موضوع سبب ضعیف شدن و مرگ تعدادی از این سلول ها خواهد شد.

گوش نوزاد توانایی دریافت صداهایی با فرکانس های 20 تا بیست هزار را دارد که با رشد انسان از این فرکانس ها کاسته شده و به تدریج هر نوع صدایی را نمی شنود. این موضوع در تمام افراد یکسان نیست و عواملی مانند تغذیه سر و صدای محیط، آلودگی محیط، سیستم عصبی انسان و بیماری ها نیز از عوامل تاثیر گذار برای از بین رفتن این سلول ها هستند و با توجه به این نکته برخی افراد در سنین پایین تر نیز دچار بیماری پیر گوشی شوند.

معمولا بیماری پیر گوشی از سنین هفتاد سال به بالا مشاهده می‌شود و افرادی که در این سن کم شنوایی را در یک گوش خود احساس می‌کنند دچار بیماری پیرگوشی نیستند و باید گفت پیرگوشی به معنای افزایش عمر سلول های شنوایی است.

م.احدی از یزد: برای درمان بیماری سینوزیت باید چه کاری انجام داد؟ بنده مدت زیادی است گرفتار این بیماری هستم.

نوزاد به دنیا آمده در اطراف بینی فضاهای خالی دارد که به تدریج با افزایش سن این حفره ها افزایش حجم می‌دهند، این حفره ها منافذ حساسی هستند که باعث ضربه گیری و محافظت از چشم و پیشانی خواهند شد. این حفرات دارای مخاط هستند که هنگام بروز سرماخوردگی دچار تورم می ‌شوند و سینوس های بینی نیز عفونت می‌کنند.وقتی سرما می خوریم احساس پر خونی و تورم  در ناحیه سر و صورت نیز به دلیل عفونت سینوس ها است.

اگر این تورم ادامه پیدا کند باکتری ها فرصت پیشروی پیدا می کنند که این موضوع به سرعت رخ نمی دهد و معمولا یک هفته طول می کشد. ترشحات بینی و پشت حلق سر درد شدید و تب از نشانه های بروز سینوزیت است که در بسیاری از مواقع با گذشت چند روز بهبود می‌یابد اما در مواقعی نیز بیماری فرد خوب نمی شود که در آن زمان باید داروهای ضد عفونی داروهای رقیق کننده ترشحات برای باز شدن منافذ سینوس برای فرد تجویز می شود. البته باید دانست که درمان این بیماری در مواقعی چندین ماه طول می‌کشد که فرد باید مراقبت های لازم را انجام دهد.

افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است و یا تغذیه نامناسب دارند و همچنین و در معرض آلودگی ها قرار دارند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

ف.احمدی از مازندران: خارش گوش و گلو به چه دلیلی است؟

گلو توسط مخاط، و گوش انسان نیز توسط پوست پوشیده شده اند، معمولا خارش گوش به دلیل حساسیت های گوش خارجی است اما در مواقعی در گوش میانی خارش احساس می‌شود که با خارش گلو نیز همراه است. عمدتا هر عامل تحریک کننده و حساسیت زا باعث خارش این نواحی می‌شود. تعریقات پوستی و خشکی بیش از حد پوست و عفونت های گوش خارجی نیز باعث خارش می‌شود که با مراقبت های لازم برطرف خواهد شد. در خصوص گلو پرهیز از مصرف غذاهای حساسیت زا مانند ادویه‌ها می‌تواند به کاهش خارش کمک شایانی کند.

پ. شجاعی از پرند: پارگی پرده گوش به چه علتی رخ می‌دهد؟ با چه روشی باید این مشکل را درمان کرد؟

شایع ترین علت پارگی پرده گوش عفونت گوش میانی است، گوش میانی فضایی است که به فضای سیستم تنفسی راه دارد و پوشش این بخش شبیه پوشش بینی و راه‌های تنفسی است.

اگر عفونتی  از طریق شیپور استاش به گوش میانی برسد پدیده ای مشابه سینوزیت بروز می‌کند و باعث به وجود آمدن عفونت در گوش میانی خواهد شد که به دنبال عفونت و بسته شدن این مجرا باکتری ها شروع به رشد می‌کنند و ترشحات چرکین در گوش تجمع می‌کنند و قسمت های نرم گوش میانی یا پرده گوش آسیب می‌بیند که به اصطلاح به آن پاره شدن پرده گوش می‌گوییم. این موضوع با درد و تب همراه است که متاسفانه این پدیده در کودکان شیوع بیشتری دارد که بی قراری بیش از حد کودک می‌تواند نشان دهنده وجود درد در گوش وی باشد. در ورزش هایی مثل کوه نوردی، غواصی، شیرجه زدن در آب و مسافرت های هوایی ممکن است به دلیل اختلاف فشار هوا باعث پاره شدن پرده گوش شود افراد شود.

ضربه های وارد شده به گوش نیز از عللی است که می تواند باعث پاره شدن پرده گوش شوند، در مواردی که عفونت گوش میانی داریم بدن توان غلبه بر عفونت ها و ترمیم پرده گوش را خواهد داشت ولی در حالات خاص که این پرده ترمیم نشود باید با انجام عمل جراحی و پیوند پرده گوش آن را ترمیم کنیم.

ح. حاجی وند از اردبیل: این موضوع که در مسافرت ها خصوصا مسافرت‌های هوایی احساس گرفتگی گوش رخ می‌دهد به چه علتی است؟

زمانی که فشار هوا در دو طرف پرده گوش اختلاف داشته باشد این احساس دست می دهد که گوش ما کیپ شده است، این احساس یک موضوع طبیعی است. برای شنوایی مناسب باید هوا دائما از طریق شیپور استاش وارد گوش میانی شود و باید دانست اگر فردی دچار سرما خوردگی شود، تورم در شیپور استاش به وجود می آید که باعث نرسیدن هوا به گوش میانی می شود. به همین دلیل نیروی بیشتری برای باز شدن دهانه لازم است تا هوا بتواند وارد گوش میانی شود. اگر در جاده های کوهستانی و مسافرت ها با این مشکل مواجه شدیم میتوان با گرفتن بینی و انداختن هوا در گوش شرایط را بهتر کرد. اگر این اختلاف فشار زیاد باشد باعث خون ریزی در گوش یا پاره شدن پرده گوش می‌شود.

م. لشکری راد از تهران: درد شدید گلو در هنگام بلع غذا به چه علتی است؟

حلق، محلی برای وارد شدن هوا و غذا به ریه و معده است، این ناحیه عضلات متعددی دارد که دائما در حال حرکت هستند و این ناحیه نیز توسط مخاطی پوشانده شده است که اگر این ناحیه با تورم رو به رو شود مسلما اعصاب حسی این ناحیه احساس درد و ناراحتی می‌کنند. احساس درد در هنگام بلع غذا نیز به دلیل عفونت های ناحیه حلق و لوزه ها است. اختلال عملکرد در سیستم مخاطی یا سیتم عصبی نیز باعث بروز درد در این ناحیه خواهد شد، زخم در ناحیه گلو، آفت در ناحیه حلق و بیماری هایی که منشا خود ایمنی دارند باعث بروز این حالت خواهند شد.

ریفلاکس اسید معده و برخی از تحریکات مزمن مانند نفس کشیدن از دهان که موجب تحریک گلو و حلق می‌شوند نیز می تواند بروز درد در این ناحیه شوند.

منبع: فارس