در روپوست انسان ها یک جزء وجود دارد که میروید و این جزء نامش مو است.علاوه بر انسان هر پستانداری از مو برخوردار است.مو علیرغم اینکه برای زیبایی انسان نقش مفیدی را بازی میکند،یک عایق بندی گرمایی در مقابل سرما نیز میباشد.معمولاً در آقایان شاهد رشد موی زیاد هستیم و به همین امر بیماری کمتری گریبان گیر آقایان میشود.

این از آن دغدغه‌هایی است که این روزها گریبان خیلی‌ها به ویژه دختر پسرهای جوان را گرفته. غافل از اینکه کار از بیخ و بن خراب است. منظورم ضعف سیستم بدنی ناشی از تغذیه نادرست است که پوست و مو هم از آن بی‌نصیب نیستند.

معصومه متین‌نژاد- از معجون نخود خام، قهوه، حنا و سدر گرفته تا انواع شامپوهای ویتامینه و پروتئینه؛ همه را امتحان کرده‌ام؛ انگار نه انگار! اوایل از اینکه موهایم پرپشت نبود و تندتند قد نمی‌کشید، حرص می‌خوردم، اما حالا همان چهار لاخ شوید هم دسته‌دسته می‌ریزد تا آن اندازه که دیگر دل شانه کردن موهایم را هم ندارم؛ این از آن دغدغه‌هایی است که این روزها گریبان خیلی‌ها به ویژه دختر پسرهای جوان را گرفته. غافل از اینکه کار از بیخ و بن خراب است. منظورم ضعف سیستم بدنی ناشی از تغذیه نادرست است که پوست و مو هم از آن بی‌نصیب نیستند.

البته همه چیز هم به تغذیه ختم نمی‌شود؛ سلامتی و شادابی موهایمان به همان اندازه که وابسته به نوع تغذیه است، نیازمند مراقبت هم است. برای همین امروز قصد داریم کلی حرف‌های کارشناسانه دراین‌باره بزنیم که بیشتر ما به آن‌ها بی‌توجهیم. به‌طورمثال ابتدایی‌ترین و درعین حال ساده‌ترین نوع مراقبت بهداشتی از موی سر، شانه‌زدن به آن است که برای خیلی‌ها، عادتی است که فقط جنبه زیبا‌‌یی دارد، درحالی‌که همین عمل به‌ظاهر ساده هم، برای خودش کلی فوت و فن دارد.شاید برایتان جالب باشد که بدانید درست شانه‌کردن موها، بی‌شمار فایده را نصیب سلامتی پوست و مو و بدنتان می‌کند که حتم دارم شما از کمترین آن‌ها هم بی‌خبرید! باور ندارید به این حدیث گهربار از امام‌صادق(ع) که در کتاب حلیه‌المتقین علامه مجلسی(ره) درباره فضیلت‌های شانه‌زدن مو آورده شده، توجه کنید. حضرت می‌فرمایند: «شانه‌کردن موی سر، فقر را برطرف، روزى را زیاد و حاجت را روا می‌کند، دردها را از بین می‌برد، مو را نیکو و بلغم را قطع می‌کند و موجب بسیارى فرزند می‌شود».

با تغذیه زیرسازی کنید

پیش از اینکه دست به دامان نسخه‌ای برای تقویت و زیبایی موهایتان شوید، باید به فکر مستحکم‌کردن زیرساخت‌های موهایتان باشید؛ منظورم داشتن تغذیه اصولی است. مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات مختلف برای موها به شدت مفید است و توصیه می‌شود. به‌ویژه سبزی‌هایی مانند کرفس، کاهو، اسفناج و جعفری که به خاطر داشتن آهن باعث تقویت پیاز مو می‌شوند.

مصرف ماهی تازه و روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، آفتابگردان و ذرت هم برای رشد موها و جلوگیری از ریزش موی سر بسیار سودمند هستند. این مواد دارای آهن، کلسیم و مواد معدنی مفید برای موها هستند. حبوبات را هم نباید فراموش کرد؛ منابع خوبی از آهن، روی و بیوتن هستند که می‌توانند از نازکی و شکنندگی موی سر جلوگیری کنند.

آجیل هم منبع خوبی از سلنیوم به حساب می‌آید که مانع ریزش مو می‌شود و برای سلامت پوست سر فوق‌العاده است. تخم‌مرغ و به‌طور کل مواد پروتئینی، لبنیات کم‌چرب به‌خاطر داشتن کلسیم، آردهای سبوس‌دار که ویتامین‌های گروه B را تشکیل می‌دهند در‌صورتی‌که به حد کافی استفاده شوند، می‌توانند از ریزش مو بکاهند.

شانه‌کردن فراموش نشود

شانه کردن موها باید یکی از عادت‌های روزانه‌تان باشد حتی اگر موهای کوتاهی دارید. لابد می‌پرسید چرا؟ شانه‌کردن موی سر، افزون بر آنکه زیبایی مو و ظاهر آدمی را چند‌برابر می‌کند، فواید دیگری هم برای ما دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

پاک‌کردن گرد و غبار و ناخالصی‌هایی که در طول روز به‌سبب آلودگی هوا یا هر چیز دیگری روی مو می‌نشیند؛

از‌بین‌بردن باقی‌مانده مواد شیمیایی لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر فیکساتورها؛

لغزنده‌ساختن مو، ضمن آنکه چربی ترشح‌شده پوست سر را هم در طول مو پخش می‌کند؛

فعال‌ساختن جریان گردش خون از طریق تحریک پوست سر و نرمی‌بخشیدن و درخشش مجدد مو.

بهترین شانه‌ها کدامند؟

اینکه بخواهید از شانه استفاده کنید یا برس، به‌نظر خودتان بستگی دارد؛ هرچند برخی «شانه‌زدن» را بهتر از «برس‌زدن» می‌دانند. ‌برای انتخاب یک برس یا شانه خوب هم قبل از خرید بهتر است آن را روی کف دست خود امتحان کنید. اگر در برخورد با کف دست‌تان احساس ناخوشایندی داشتید و دندانه‌های آن در کف دست‌تان فرو رفت، آن را نخرید.

درضمن یک برس یا شانه مناسب نباید بیش از حد سخت یا نرم باشد. همچنین مراقب باشید بلندی موهای شانه یا برس، متناسب با نوع موهایتان باشد؛ یعنی اگر موی پرپشتی دارید، از شانه یا برسی استفاده کنید که دارای دندانه‌های بلندتری است. یادتان باشد فرم برس یا شانه چندان مهم نیست؛ بلکه نوک دندانه‌های آن نباید خیلی از هم فاصله داشته باشد، مگر اینکه مو‌‌های شما دچار مشکل بوده و دائم در هم فرو برود.

انواع شانه‌های موجود

برس‌ها و شانه‌ها بسته به جنسشان قیمت‌های متفاوتی دارند. از پلاستیک و چوب و فلز گرفته یا عاج فیل و شاخ گاو که هرکدام مزایا و ویژگی‌های خاص خودشان را  دارند.

چوبی‌: این‌گونه برس‌ها معمولا دارای دندانه‌های خیلی گرد و بزرگی هستند و برای موهایی که زیاد در هم فرو می‌رود، به‌کار می‌روند. شانه‌های چوبی کمیاب و گران هستند؛ زیرا از چوب‌های مناطق استوایی ساخته می‌شوند و برای موها مناسب‌تر هستند؛ چون الکتریسیته ساکن تولید نمی‌کنند.

فلزی‌: مطلقا از این نوع برس یا شانه استفاده نکنید زیرا استفاده از آن‌ها بیش از حد سخت است. ضمن اینکه پوست سر را می‌خراشد و به مو هم آسیب می‌زند. در روایتى از امام‌صادق(ع) آمده است که با شانه نقره، شانه‌کردن مکروه است .

پلاستیکی‌: از این مواد هم دوری کنید زیرا چنین برس و شانه‌هایی سبب تولید الکتریسیته ساکن در جریان برس‌زدن یا شانه‌کردن می‌شود. علاوه‌بر‌آن قسمت انتهایی بیشتر دندانه‌های آن‌ها هم زاویه‌های تندی دارد که به مو آسیب می‌زند.

کاسه لاک‌پشت: بسیار لوکس و گران است، جزو ملایم‌ترین و لطیف‌ترین شانه‌هاست و در عین حال به‌سادگی می‌شکند. از‌این‌رو برای موهای خیلی نازک و پوست حساس توصیه می‌شود.

عاج فیل: این نوع شانه‌ها هم بسیار کمیاب و البته مناسب هستند. در احادیث بسیار وارد شده است که ائمه‌اطهار(ع) با شانه‌ استخوان فیل شانه می‌کردند. امام‌موسى‌کاظم(ع) درباره استفاده از این نوع شانه‌ها می‌فرمایند: شانه کنید به استخوان فیل که تب را از بین می‌برد.

شاخ گاو: ماده‌ای طبیعی است و بسیار مناسب برای شانه‌کردن که الکتریسیته ساکن هم تولید نمی‌کند.

روش درست شانه‌کردن

مو را باید روزی دو بار و با ملایمت و نرمی شانه کرد تا هم پوست سر تحریک شود و هم به موها و ریشه آن آسیبی نرسد. اگر موهای بلند و پرپشتی دارید، آن‌ها را دسته‌‌دسته کنید و به‌آرامی، منظم و بدون حرکت ناگهانی را شانه بزنید. بهترین روش برای این کار این است که موها را به‌صورت عمود شانه بزنید. بنابراین بهتر است کمی به‌سمت جلو خم شوید و از قسمت پشت‌سر و گردن شروع به شانه‌کردن بکنید و به‌سمت شقیقه‌ها بیایید. استفاده از نرم‌کننده‌ها و روغن‌های ویژه مو هم می‌تواند به نرمی، زیبایی، درخشندگی و راحت‌تر شانه‌کردن موهایتان کمک کند.

امام‌‌جعفرصادق(ع) هم در حدیثی، درباره آداب و اذکار شانه‌کردن موی سر می‌فرمایند: هرگاه خواستید موی خود را شانه کنید، شانه را در‌حالی‌که نشسته‌اید، با دست راست بگیرید و بر بالاى سر بگذارید و پیش‌سر را شانه کنید و این ذکر را بخوانید: «اَلّلهُمَّ حَسِّنْ شَعْرى وَ بَشَرى وَطَیبْهُما وَاصْرفْ عَنّى الْوَباءَ»، سپس عقب سر را شانه کنید و بگویید: «اَلّلهُمَّ لاتَرُدَّنى عَلى عَقَبى وَاصْرِفْ عَنّى کَیدَ الشَّیطانِ وَلا تُمَکِّنْهُ مِنْ قیادىَ فَیرُدّنى عَلى عَقَبى».

به‌جنگ موهایتان نروید

خیلی‌ها فکر می‌کنند هرچه قدر بیشتر در حمام موهایشان را بشویند بهتر است. اما لازم نیست موهایتان را هر نوبت که به حمام می‌روید، بسابید. برای موهای خشک یک بار و برای موهای چرب دو بار شستشو با شامپو کافی است. با موهایتان مهربان باشید و آن‌ها را مانند لباس چرک چنگ نزنید. شیوه درست شستن موها این است که باید با نوک انگشتان و کف دست به آرامی و به‌صورت دورانی پوست و مو سر را بشویید.

برای تشخیص جنس مویتان هم اگر یک یا دو روز بعد از حمام، موی سرتان چرب شد به‌طوری‌که چربی آن قابل تشخیص باشد، جنس موی شما چرب است. در‌صورتی‌که تا سه یا چهار روز بعد از استحمام موهایتان چرب نشد، جنس آن خشک است. اگر هم بین این دو حالت باشد موی شما معمولی است. درضمن بعد از هر حمام استفاده از نرم‌کننده می‌تواند باعث نرم و براق شدن موها و راحت‌تر شانه کردن آن‌ها شود. فقط حواستان باشد نرم‌کننده را به ریشه مو نمالید؛ بلکه ساقه مو را به آن آغشته کرده و بعد از چند دقیقه، خوب آبکشی کنید.

هرچند از تقویت‌کننده‌های گیاهی نمی‌توان انتظار معجزه داشت، اما بی‌تاثیر هم نیستند. حنا برای مو‌های چرب و سدر برای موهای خشک تاحدی مناسب هستند. همچنین می‌توانید از نسخه‌های مادربزرگ‌ها هم برای این منظور استفاده کنید. درحال حاضر لوسیون‌هایی هم وارد بازار شده که حاوی ترکیبات مختلف گیاهی است و آنتی‌اکسیدان هم دارد که برای تقویت مو موثر است. توصیه می‌شود از لوسیون‌های حاوی ترکیبات تقویتی استفاده کنید، این لوسیون‌ها در صورت اصل و طبیعی‌بودن مانند ترکیبات نخودخام، تخم‌مرغ و مواد مختلف دیگر تاثیرگذار خواهند بود.

اشتباه‌هایی که باعث تخریب موهایتان می‌شود

موکُشی

شانه نزدن پیش از حمام: موهای سر شما وقتی خیس می‌شوند در آسیب‌پذیرترین حالت ممکنه قرار می‌گیرند. برای جلوگیری از گره خوردن و نامرتب شدن مو بعد از حمام باید موی خود را پیش از خیس شدن شانه بزنید.

اگر دوست دارید هنگام حمام کردن هم این‌کار را تکرار کنید، باید ضمن استفاده از نرم‌کننده، شانه‌ای با دندانه‌های باز و فاصله‌دار هم انتخاب کرد.

شانه نزدن از ریشه مو: بسیاری بر این باورند که شانه زدن زیاد مو باعث تخریب ساقه موها و ریزش آن می‌شود. برای همین هم تنها به شانه کردن نوک مو بسنده می‌کنند. این درحالی است که چربی پوست سر بهترین نرم‌کننده مو به شمار می‌رود و وقتی مو را از ریشه شانه می‌کنید هم پوست سرتان را ماساژ داده‌ و هم فرصتی برای تغذیه ساقه مو فراهم کرده‌اید.

شستشوی روزانه: اینکه موی سر را نباید هر روز شست تا حدودی درست است؛ چراکه استفاده از شامپو در هر وعده حمام برای مو مضر است، با این حال اگر هر روز امکان دوش گرفتن دارید، موی خود را بدون هیچ موادی بشویید.

خشک کردن مو با حوله: در دستورالعمل بسیاری از محصولات مراقبت از مو تاکید دارند که مو را با حوله خشک کنید. با این حال لازم است بدانید که خشک کردن موی سر با این روش می‌تواند موجب گره افتادن در مو و زبر شدن آن شود. بهتر است تنها حوله را دور موها ببندید.

استفاده از سشوار، اتو، بابلیس و…: لوازم الکتریکی که به مدد گرمای مصنوعی به موی شما حالت می‌دهند یکی از زیان‌آورترین وسیله‌ها برای موهای شما هستند. با این حال بسیاری از زنان بدون این لوازم نمی‌توانند از موی خود نگهداری کنند. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که تا جای ممکن استفاده از این لوازم را به شرایط خاص محدود کنید.

استفاده از موس و اسپری پیش از حالت دادن: اگر برای ماندگاری بیشتر حالت موی سرتان پیش از فر یا اتو کردن به آن اسپری یا موس می‌زنید باید بدانید که بدترین جنایت را در حق موهایتان مرتکب شده‌اید.

الکل موجود در این مواد روی مو پس از آنکه حرارت می‌بینند، مو را شکننده و خشک می‌کند؛ به‌طوری‌که برای بازگرداندن سلامت آن تنها باید موهایتان را کوتاه کنید.

منبع : شهر آر آنلاین