این روزها شاهد رونمایی از امکاناتی هستیم که ابداع آن ها توسط نسل بشر واقعاً شگفت انگیز است.این ابداع ها شامل پزشکی،تکنولوژی،فناوری،علمی و … میشود.محققان کشور تایوان در دانشگاه ملی توسعه نسلی جدید از بینی مصنوعی را به انجام رسانده اند که میتوان با استفاده از آن و شناسایی باکتری عامل مسمویت خون عفونت را تشخیص داد.

در بینی مصنوعی از حسگرهای تشخیص بو استفاده شده است که زمان تشخیص وجود باکتری های کشنده در خون را از ۷۲ ساعت به ۲۴ ساعت کاهش می دهد.

این دستگاه شامل یک بطری کوچک پلاستیکی متشکل از آرایه ای از حسگرهای شیمیایی یا بینی مصنوعی است؛ نمونه خون داخل بطری تزریق شده و با کمی محلول غذایی درون آن، امکان رشد سریع باکتری ها فرا هم می شود.
باکتری رشد یافته بویی از خود ساطع می کند که توسط حسگرهای شیمیایی قابل تشخیص است.
رنگدانه های این بینی مصنوعی بر اساس نوع باکتری، تغییر رنگ پیدا کرده و به پزشک برای تشخیص بیماری و آغاز سریع درمان کمک می کند.

محققان امیدوارند با کمک این دستگاه هوشمند از ابتلا به سپسیس یا عفونت خونی که در آن سیستم ایمنی مجبور به واکنش بیش از اندازه در برابر باکتری های عفونی است، جلوگیری کنند؛ سالانه حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست می دهند.

منبع : ایرانیان موفق