غذاهایی که شما قبل از خوابیدن می خورید می تواند بر روی خواب شما تاثیر بگذارد و باعث دیدن خواب های ناخوشایند گردد.دیدن برخی خواب ها آنچنان ناخوشایند است که فرد در تمام طول روز درگیر کابوس شبانه خود می ماند.ما در این مطلب قصد داریم با معرفی غذاهایی که خوردن آن ها قبل از خواب توصیه نمی شود به شما کمک کنیم از این کابوس ها در امان باشید.

خوردن هر چیزی نزدیک به زمان خواب، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و منجر به فعال ماندن مغز میشود و احتمال این که شخصی که خوابیده است، رویاهای واضحی ببیند را بیشتر میکند

سعی کنید رویای دیشب خود را به یاد بیاورید، اگر به یاد آوردید و تا حدودی رویای عجیب و غریبی بود، ممکن است مقصرش پنیری باشد که قبل از خواب خورده اید. افرادی که قبل از خواب یک غذای سبک میخورند بهتر است بدانند که، غذایی که قبل از خواب میخورند، میتواند تاثیر زیادی بر رویاهایشان داشته باشد.

جولی مونتاگو مربی تغذیه و یوگا توضیح میدهد: ” وقتی ما در نظر میگیریم که مواد مغذی موجود در غذا، موارد زیادی در بدن از قبیل سطح انرژی، خلق و خو و کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار میدهند، کاملا محتمل است که غذاهای مختلف به روش های مختلف، روی رویاها تاثیر گذار باشند “.

ما با در نظر گرفتن این موضوع لیست غذاهای ممنوعه ای برای شما که خوابهای فانتزی نمی بینید و تمام طول روز درگیر کابوسهای شبانه تان هستید، تهیه کرده ایم.

 

لیست غذاهایی که منجر به دیدن کابوس می شوند

 

پنیر

شما ممکن است از مادربزرگها شنیده باشید که خوردن پنیر قبل از خواب باعث میشود کابوس ببینید و از کجا معلوم شاید این ادعا درست باشد. مونتاگو توضیح میدهد: حدس و گمان در این مورد زیاد است و البته برخی تحقیقات منسجم نشان می دهند که خوردن محصولات لبنی نزدیک به زمان خواب، ممکن است باعث دیدن خواب بد یا غیرمعمول شود و ظاهرا شیر و پنیر بزرگترین مجرمان این گروه هستند. پنیر حاوی تریپتوفان است، اسید آمینه ای که بدن برای ساخت سروتونین استفاده میکند. سروتونین ماده ای شیمیایی در مغز است که به حفظ و ثبات خلق و خو کمک می کند. پس مصرف پنیر درست قبل از خواب منجر به افزایش سطح سروتونین در بدن می شود که تاثیر آشکاری بر کیفیت رویای شما می گذارد.

 

گوشت های فراوری شده

بهتر است از حمله به یخچال قبل از خواب برای خوردن برشهای گوشت سرد خودداری کنید. کامیلا شافنز متخصص تغذیه بالینی در لندن توضیح میدهد: سوسیس، کالباس، بیکن، هات داگ، کورن بیف، تیرامین بسیار بالایی دارند، تیرامین آمینو اسیدی است که فشار خون را تنظیم میکند. غذاهای سرشار از تیرامین بسیار مغذی بوده و الگوی خواب طبیعی و به طور کلی سیستم عصبی مرکزی را به هم میزنند که منجر به افزایش کابوس ها، خواب ناراحت یا میگرن مزمن خواهد شد.

 

ادویه کاری

یک دلیل این که شب جمعه رویاهای کج دار و مریض می بینید، غذاهایی است که از بیرون گرفته اید. مونتاگو توضیح میدهد:  غذاهای تند درست قبل از خواب هم در دیدن رویاهای عجیب و غریب دست دارند. بدن برای هضم غذاهای خیلی تند، نسبت به همیشه کار سخت تری در پیش دارد. این اختلال در دستگاه گوارس می توانید کیفیت خواب شما را تحت تاثیر قرار داده و منجر به رویاهای نامطلوب شود.

 

ترشی و غذاهای تخمیری

این خوراکیها برای تنفستان مشکل ایجاد میکند و مشکل بدتری برای رویاهایتان. سافنر توضیح میدهد: غذاهای تخمیری یا ترشی به هر شکلی، کلم ترشی، کیمچی، توفو یا خیار شور، سس سویا، میسو و خوراکیهای حاوی میسو، اگر شب خورده شوند منجر به القاء رویاهای بد خواهند شد.

 

الکل

به گفته سافنر : کوکتل یا مشروبات الکلی از قبیل آبجو، شراب قرمز، شری و لیکور به دلیل فرایند تخمیری که داشته اند، اگر شب هنگام مصرف شوند، منجر به دیدن کابوس خواهد شد بخصوص اگر در مصرف آن ها زیاده روی شده باشد.

 

شکلات

نه نه نه نه نه! مونتاگو توضیح میدهد : خوردن هر غذای چربی در شب باعث ایجاد سوء هاضمه میشود. سوء هاضمه میتواند کیفیت خواب را کاهش دهد و هر از گاهی بیدارتان کند و در این صورت بیشتر خوابهای عجیب و غریبی که دیده اید را به خاطر خواهید داشت که قلبتان را می شکند.

پس چطور مطمئن شویم که رویاهایمان بهتر از رایان گاسلینگ در سریال Walking Dead است؟ بهترین راهی که من می توانم برای اجتناب از رویاهای آشفته پیشنهاد کنم این است که، از دو سه ساعت قبل از وقت خواب چیزی نخورید . با این کار به دستگاه گوارش خود فرصتی برای جبران و هضم غذا داده اید و احتمال این که تا صبح خواب خوب و آرامی تجربه کنید را افزایش می دهید.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ
منبع: سیمرغ