امروزه انواع روغن ها در سوپر مارکت ها وجود دارد و در اختیار افراد قرار می گیرد.به گفته متخصصان تغذیه روغن زیتون یکی از سالم ترین انواع روغن هاست که برای قلب انسان بسیار مفید است.اما نکته مهم این است که بدانیم در مصرف این روغن نباید زیاده روی کرد.در صورتی که روغن زیتون به درستی استفاده نشود می تواند خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش دهد.

روغن زیتون حاوی مقدار زیادی چربی می باشد ولی این بدان معنا نیست که این روغن مضر می باشد. خیلی از افراد فکر می کنند که وجود چربی در رژیم مضر است. در حالی که این طور نیست و کمبود چربی سالم در بدن موجب اختلالات در قند خون و عدم تعادل شیمیایی می شود که می تواند به بیماری های قلبی و آلزایمر کمک کند که جزء خواص روغن زیتون به شمار می رود. بنابراین بدن به چربی نیاز دارد ولی این چربی باید سالم باشد و روغن زیتون یکی از چربی های سالم محسوب می شود. اما مصرف زیاد آن بر سلامتی تاثیر معکوس دارد. روغن زیتون دارای کالری زیادی است، در نتیجه افرادی که در رژیم غذایی خود مجبور هستند کالری کمتری دریافت کنند، توصیه می شود در حجم کمتری از این روغن استفاده کنند.
روغن زیتون یکی از سالم ترین روغن ها به حساب می آید اما این فرآورده همانند همه محصولات دارای عارضه جانبی نیز است. بنابراین باید مراقب باشید و در مصرف روغن زیتون تعادل ایجاد کنید . در این مطلب به چند پیامد زیاده روی در مصرف روغن زیتون اشاره شده است. این روغن اگر چه برای آن دسته از افرادی که فشارخون بالا دارند مناسب است اما تعادل در مصرف آن ضروری است.
مصرف زیاد روغن زیتون باعث افت فشار میشود
عوارض مصرف زیاد روغن زیتون
التهاب: میزان چربی این روغن احتمال التهاب را بالا می برد. میزان اسید در این روغن مقداری لیپوپلیسکاریدز در خون رها می کند و هر چه میزان آن بیشتر باشد احتمال التهاب نیز افزایش پیدا می کند.
اسهال: افراط در مصرف روغن زیتون به دلیل بالا بودن میزان چربی می تواند باعث اسهال شود.
افت فشارخون: نتایج بررسی نشان می دهد مصرف زیاد روغن زیتون می تواند به افت فشارخون منجر شود اگر چه افت فشار برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا مفید است اما برای افراد عادی دردسر ساز خواهدشد.
به افراد چاق توصیه نمی شود: مصرف زیاد روغن زیتون می تواند باعث انسداد در کیسه صفرا و بروز سنگ صفرا شود. علاوه بر آن باعث بالا رفتن وزن نیز می شود.
حساسیت: در افرادی که به حساسیت مستعد هستند، مصرف زیاد روغن زیتون می تواند حساسیت پوستی، تنفسی و … ایجاد کند.
برای پوست مفید نیست: مصرف بیش ازحد روغن زیتون می تواند برای بعضی از پوست ها مشکل ایجاد کند ازجمله ایجاد آکنه، جوش های ریز پوستی و …
چربی های اشباع شده: روغن زیتون دارای میزان تک چربی اشباع شده است؛ مصرف 2 قاشق مرباخوری روغن زیتون در یک وعده غذایی به افزایش اسیدهای چرب منجر می شود و این می تواند احتمال بیماری هایی مانند چاقی مفرط، حمله قلبی، سرطان و …را بالا ببرد. بنابراین در مصرف این محصول سلامت بخش هم رعایت اعتدال ضروری است.
منبع: میزان