اشخاص زیادی در سراسر جهان زیبایی برایشان بسیار مهم است و حتی برخی از آن ها هزینه های زیادی را برای بدست آوردن زیبایی متقبل میشوند.تاتو کردن یکی از روش هایی زیبایی که افراد متعددی به سراغ آن میروند و البته این روش خطرات زیادی دارد.امکان دارد شخصی که تاتو میکند پس از چند وقت از طرح تاتواش خسته شود و بدنبال طرح جدیدی برای تاتو کردن باشد ولی پاک کردن تاتو کار آسانی نمیباشد.

پاک سازی تاتو با لیزر کیوسوئیچ یک رویه درمانی رو به رشد می باشد. درمان لیزری یکی از تنها روش های درمانی است که می تواند رنگدانه های تاتو را حذف نماید. پاسخ دهی درمان وابسته به رنگ تاتو، قدیمی یا جدید بودن، عمق آن و ترکیبات رنگ به کار رفته در آن دارد.

چرا برخی از افراد از تاتو کردن پشیمان می شوند ؟

اغلب خانم هایی که بدنبال تاتو می روند، خواستار پاک کردن آن هستند و شایع ترین علت آن پشیمان شدن آنهاست. حتی مشاهده شده 70درصد این افراد یک ساعت پس از خالکوبی از این عمل پشیمان می شوند. علت عمده دیگر عدم قرینگی خط چشم یا ابرو و یا عدم تطابق آن با طرح ایده آل بیمار است. در بعضی افراد به دنبال واکنش حساسیت رنگ تاتو لازم می شود که آن را از پوست خارج کرد.

روش های پاک کردن تاتو

روش های متعددی برای از بین بردن تاتو مطرح شده است. در گذشته برای از بین بردن خالکوبی از روش هایی مثل سایش پوست، سرما درمانی یا حتی روش های تخریبی مانند ساییدن با نمک و مواد اسیدی استفاده می شد که اغلب با نمای ناپسندی همراه بود. خالکوبی های سطحی تر و قدیمی تر راحت تر پاک می شوند. البته شرایطی دارد مثلاً اینکه هر چه رنگ بکار رفته حرفه ای تر باشد، پاک کردن آن سخت تر است و برخی رنگ ها مثل سیاه، آبی و قهوه ای بهتر از رنگ هایی مثل قرمز قابل پاک شدن هستند.

از جمله لیزرهای مورد استفاده Q- switched است که بدون ایجاد زخم از طریق تکه تکه کردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول های ایمنی پوست را در زدودن رنگ خالکوبی کمک می کند. البته گاهی تا 10 جلسه لیزر لازم است.انواع دیگر لیزر که لیزرهای لایه بردار نیز هستند، لیزرهای CO2 هستند. که به تعداد جلسات کمتری احتیاج دارند. گاهی دیده می شود که آرایشگران برای پاک کردن تاتو به رنگهای همرنگ پوست متوسل می شوند که می تواند از آن به عنوان بزرگترین اشتباه نام برد چرا که پاک کردن این رنگ ها توسط لیزر با اشکالاتی همچون تغییر رنگ تیره صورت می گیرد و وضع بدتر از قبل می شود.

منبع : شفا آنلاین