18

یکی از مسائلی که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است ، ابتلا به انواع مختلف سرطان است. یکی از دلایلی که این بیماری را شایع مرده است ، تغییر سبک زندگی ها و ماشینی شدن کار ها می باشد ، اما چگونه می توان خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد؟

اگر کسی را می شناسید که مبتلا به سرطان تشخیص داده شده است و یا از دوستی مراقبت می کنید که با سرطان دست و پنجه نرم می کند؛ می دانید که پختن غذایی سالم و خوشمزه همیشه کار چندان آسانی نیست. ممکن است به علت درمان های فراوان وی، خستگی زیادی را تجربه کرده باشید. شاید هم در پختن غذای مورد علاقه او و به خاطر اشتهای کمش با مشکل مواجه شده باشید. این امکان نیز وجود دارد که بیمار، دچار عوارض جانبی ای که جذب مواد غذایی را برای وی محدود می کند شده باشد.

تمام این عوامل با راه و روش درستی که برای مصرف غذاهای خوشمزه و مغذی برای بیمار انتخاب می کنید، برطرف خواهند شد.

اما در حال حاضر بیشتر از هر زمانی به خاطر داشته باشید که خوب خوردن و لذت بردن از غذای خوب، برای سلامتی بیمار، حیاتی است. تغذیه برای پیشگیری و حفظ یک شیوه زندگی سالم، بسیار مهم است. اما مصرف اجباریِ غذاهای سالم دلیل بر این نیست که غذاهای خوشمزه را کنار بگذارید. هیچ کس نباید از خوردن غذاهای خوشمزه محروم باشد.

باید بدانیم کدام غذا، مواد مغذی مورد نیاز را تامین و به مبارزه با عوارض جانبی سرطان کمک می کند. آیا می دانستید غذاهای فوق العاده ای وجود دارند که برای کمک به جلوگیری از سرطان بسیار موثر می باشند؟

دانستن اینکه این غذاها را در برنامه غذایی که دوست دارید بگنجانید، راهی است که این اطمینان را می دهد شما در حال پیشگیری هستید. اینکار آسان تر از آن چیزی است که فکرش را می کردید.

با ایجاد تغییرات کوچک در برنامه غذایی خود می توانید به راحتی در کنار لذت بردن از غذا به ارزش غذایی آن نیز اضافه کنید. این چند ماده غذایی، شاید نمونه های خوبی برای تنوع بخشیدن به غذای چنین بیمارانی باشند.

 

 

باقلا و لوبیا

این باقلاهای کوچک و ارزان، همه کاره هستند و منبع خوبی از پروتئین، فیبر، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها به حساب می آیند.

باقلای پخته، انواع لوبیاها و عدس منبع مناسبی از فیبر هستند. این مواد به شما برای کنترل وزن کمک می کنند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان را کاهش می دهد.

 

 

انواع توت ها

توت ها جواهراتی بسته بندی شده، سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند که روند پیری را به تاخیر می اندازند. اینکه شما توت فرنگی، تمشک وحشی، تمشک سیاه و یا زغال اخته را انتخاب کنید هیچ فرقی نمی کند.

توت گزینه ای مناسب برای کاهش عفونت، محافظت از حافظه و کاهش ابتلا به سرطان هاست.

 

 

سبزیجات چلیپایی

به طور منظم سبزیجات چلیپایی را انتخاب کنید؛ این سبزیجات که کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ و خربزه را شامل می شوند، سرشار از فیبر هستند و ریسک ابتلا به انواع سرطان های معمول را کاهش می دهند، علاوه بر این به حفظ وزن هم کمک فراوانی می کنند.

برای نمونه بد نیست بدانید کلم بروکلی به اندازه یک لیوان شیر کلسیم و بیشتر از یک پرتقال ویتامین سی دارد؛ و همچنین محافظی قدرتمند برای مغز محسوب می شود.

 

 

سیر

تعجب آورترین مواد غذایی سالم که شما حتی ممکن است متوجه آنها نشوید در کابینت ادویه جات شما یافت می شوند.

سیر به دلیل داشتن آنتی اکسیدان بالایش دارای مزایای بسیاری از جمله کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون و کاهش ابتلا به برخی سرطان هاست.

 

 

زنجبیل

قرن هاست که از زنجبیل به دلیل خواص فراوان دارویی آن استفاده می شود.

زنجبیل نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر سرطان به شما کمک می کند. مدت هاست از این ماده برای درمان حالت تهوع به ویژه در زمان شیمی درمانی استفاده می شود.