تلاش محققان ایرانی باعث شد که جدا سازی و حذف آلاینده ها از آب های آلوده افزایش پیدا کند و تصفیه آب در آینده به روش نانوکامپوزیت‌های جدید بیوپلیمری که باعث افزایش جدا سازی آلاینده ها از آب و هم چنین کاهش هزینه تصفیه آب می شود انجام گیرد،این طرح با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، نسرین اروج زاده، مجری پروژه “ساخت نانوکامپوزیت‌های جدید بیوپلیمری برای حذف آلاینده ها از آب‌های آلوده” درباره این طرح که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام شده است، اظهار کرد: امروزه آلودگی آب‌ها یکی از مشکلات جوامع مختلف است، بنابراین در این پروژه حذف یون‌های سمی از آب با راندمان بالا هدف قرار گرفت، البته حذف یون‌های سمی از آب‌های آلوده پیش از این نیز انجام شده است، اما در این طرح با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها درصد حذف این یون‌ها افزایش یافته است.

اروج زاده ادامه داد: این طرح برای نخستین بار انجام شده و در مرحله ثبت اختراع هستیم؛ در واقع با استفاده از جاذب‌های تصفیه‌کننده که همان نانو ذرات مغناطیسی هستند، عمل تصفیه آب انجام می‌شود. نحوه کاربرد این مواد به این صورت است که با ریختن آنها در آب آلوده در مدت زمانی خاص آلودگی جذب و سپس با استفاده از فیلتراسیون ساده حذف انجام می‌شود. همچنین چون این مواد نانو ذرات مغناطیسی دارند، با هزینه پایین و با استفاده از آهنربا نیز می‌توان جداسازی را انجام داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، عضو هیات علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران  همچنین عنوان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع محققان در دنیا همواره درصدد حذف یون‌های سمی از آبهای آلوده و افزایش درصد این حذف بودند و همچنان نیز این تحقیقات ادامه دارد. در این طرح استفاده از نانو ذرات مغناطیس باعث اقتصادی شدن فرایند حذف یون‌های سمی می‌شود.

منبع/ایسنا