کربوهیدارت ها چه تاثیراتی بر سلامتی ما میگذارند به چه دلایلی بدن ما به دریافت و مصرف کربوهیدرات ها نیازپیدا میکند منابع سالم و کم خطر کربوهیدرات را در ادامه این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید .

فیبر دار بودن:

به دلیل داشتن فیبر فراوان، کربو هیدرات ها بسیار آهسته تر از خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین، قند آزاد می کنند.

تامین انرژی:

در یک رژیم غذایی متعادل و سالم، کربوهیدرات ها منبع اصلی تامین انرژی به حساب می آیند. کربو هیدرات ها پیش از آن که وارد جریان خون شوند، به گلوکز تبدیل می شوند. از آن جا، گلوکز با کمک انسولین وارد خون می شود. در نتیجه گلوکز به عنوان منبع انرژی بدن تان، عمل خواهد کرد.

 کاهش خطر ابتلا به بیماری:

سبزیجات، حبوبات، انواع سبوس دار ها، غذا های نشاسته دار و سیب زمینی منابع خوبی از فیبر هستند. فیبر بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم است. فیبر در موارد زیر بسیار موثر است:

  • ارتقاء سطح سلامت روده
  • کاهش خطر ابتلا به یبوست
  • کاهش سطح کلسترول

میزان مصرف کالری:

کالری موجود در کربو هیدرات ها از کالری چربی ها کم تر است، و غذا های نشاسته دار، منبع خوبی از فیبر هستند که گزینه ی خوبی در برنامه غذایی برای کاهش وزن می تواند باشد. با جایگزین کردن غذا ها و نوشیدنی های چرب و شیرین با غذا های نشاسته دار و با فیبر بالا، به راحتی می توانید میزان کالری دریافتی در رژیم غذایی تان را کاهش دهید. علاوه بر این، با خوردن خوراکی های فیبر دار زودتر احساس سیری خواهید کرد.

راجع به کربوهیدرات ها در لینک زیر بیشتر بخوانید: هیچوقت قبل از خواب کربوهیدرات نخورید!


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه  ورژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: هیچ وقت کربوهیدرات ها را به تنهایی نخورید!