24

همانطور که در مطلب قبل گفتیم یکی از مهم ترین مسائلی که بسیاری ز افراد به ویزه خانم ها به آن اهمیت می دهند ، سلامت و زیبایی پوست است. باید بدانید که تغذیه و رژیم غذایی شما نقش مستقیمی در حفظ وضعیت پوستی شما دارد.

رژیم غذایی خوب باعث تناسب اندام و کاهش وزن می شود اما اثرات مفید رژیم های غذایی محدود به این ۲ نیست. غذایی که می خورید، (از آنتی اکسیدان های ضد چروک در میوه ها و سبزی ها گرفته تا اسیدهای چرب مفید و مرطوب کننده موجود در ماهی ها) به همان اندازه که بر اندام تان تاثیر می گذارد، روی پوست تان هم اثر دارد. اما رژیم غذایی شما با پوست تان سازگار است یا این که به آن لطمه می زند؟ برای جواب این سوال از پزشکان حرفه ای کمک خواستیم تا در مورد اثرات ۵ نوع از رژیم های متداول روی زیبایی و ظاهر شما بحث کنند. این مطلب را بخوانید تا ببینید که آیا شما نمره خوبی در آزمون زیبایی کسب می کنید یا نه و همچنین راه های بهترخوردن برای پوست بهتر را یادبگیرید.

 

 

اگر افراط نکنید

رژیم مدیترانه ای

رژیم هایی که با استفاده از مواد مدیترانه ای تهیه می شوند؛ غذاهای مردم لبنان و ایتالیا و یونان از این دسته غذاها هستند.

ماهی، سبزی ها، روغن زیتون و میوه ها در این نوع رژیم باعث سلامت قلب می شوند و چربی های اضافی بدن را از بین می برند. یک تحقیق جدید در ایتالیا به این نتیجه رسیده که این رژیم باعث جلوگیری از بیماری هایی مانند ملانوما که کشنده ترین نوع سرطان پوست است، می شود. در ضمن مطالعات گسترده آزمایشگاهی نشان داده، چربی های امگا۳ در ماهی باعث تقویت بافت های زیرپوستی می شود و آن را قوی و کشسان نگه می دارد.

آنتی اکسیدان هایی که در سبزی ها وجود دارند، باعث مقاومت پوست در برابر اشعه ماورای بنفش و بقیه فاکتورهایی می شود که به کلاژن و الاستین، ۲ فاکتور لازم برای کشسانی و حفظ انعطاف و جوان ماندن پوست، آسیب می رسانند. نتیجه این است که با این رژیم غذایی بعدها چروک کمتر و پوست صاف تری خواهید داشت.

روغن زیتون، گوجه فرنگی و سرکه انگور هم آنتی اکسیدان هایی دارند که جلوی فعالیت واکنش های شیمیایی که باعث آفتاب سوختگی و سایر ضررهای آفتاب به پوست می شوند را می گیرند.

پیشنهاد پزشک: (دکتر لزلی بومان، متخصص پوست و مو و عضو هیئت مدیره مرکز تحقیقاتی زیبایی میامی) سرکه انگور و سرکه بالزامیک هم ماده ضد چروکی به نام رزوراترول دارند و پیشنهاد می کنم که سالادتان را با این سرکه ها بخورید، اما زیاده روی کردن آن باعث خشکی پوست تان می شود، پس به اندازه بخورید.

 

 

چربی بخورید!

رژیم کم چربی ( Low fat)

مثل رژیم هایی که به «زیاد بخور و لاغر شو» معروف هستند

کم کردن چربی های اشباع که در گوشت و شیر خالص پیدا می شود، برای تناسب اندام و سلامت قلب بسیار مفید است. کم کردن چربی های حیوانی باعث کمتر تولید شدن رادیکال های آزادی شود که در پیری پوست نقش دارند. با وجود این برای سلامت و نشاط پوست، کمی چربی لازم است؛ چربی هایی که در مغزها و روغن زیتون پیدا می شوند بهترین نوع چربی هستند. چربی باعث می شود بدن بتواند آنتی اکسیدان های مفید و ویتامین های محلول در چربی (K,E,D,A) را جذب کند. این مواد باعث استحکام پوسته سلول ها می شوند و لایه زیری پوست را تقویت می کنند. در نتیجه پوست صاف تر و جوان تری خواهید داشت.

پیشنهاد پزشک: (دکتر چریل کارچر، متخصص پوست و زیبایی در نیویورک کالج) پیشنهاد می کنم حتما سعی کنید در رژیم تان، حداقل ۲۰درصد از کالری ها را از چربی های غیراشباع بگیرید.

(دکتر بامن):سبزی ها را در روغن زیتون و با حرارت کم تفت دهید و به سالادتان مغزهایی مثل مغز تخم آفتابگردان و تخم صنوبر اضافه کنید. ماهی، کنجد، تخم کتان و تخم مرغ را هم فراموش نکنید؛ لینولیک اسیدی که در روغن های گیاهی یافت می شود باعث انسجام بافت پوستی شده و این انسجام باعث می شود که رطوبت درون پوست حفظ شود و از آن در برابر تحریک ها محافظت می کند.

 

 

تا می توانید آب بنوشید

رژیم پرپروتئین و کم کربوهیدرات

مثل رژیم غذای مردم دریای جنوب و رژیم معروف اتکینسون

خبر خوب برای این گروه این است که کم کردن مصرف نان سفید، پاستاها و شکر تصفیه شده جلوی شل شدن پوست را می گیرند، در عین حال ترشح کورتیزول (هورمون استرس) را کم می کنند و از سکته پیشگیری می کنند. آنتی اکسیدان ها، روی و پروتئین های کلاژن ساز جزو موادی هستند که در غلات و مواد غذایی تازه یافت می شونداما سعی کنید به بهانه این رژیم غذایی در مصرف گوشت زیاده روی نکنید. با این که خوردن گوشت قرمز باعث تقویت لایه محافظ زیر پوست می شود اما زیاده روی در آن باعث افزایش رادیکال های آزادی می شود که با مداخله در واکنش های سلولی، باعث مرگ سلولی و پیری پوست و زیبایی آن می شوند.

پیشنهاد پزشک: (دکتر لیزا آیران، متخصص پوست و زیبایی، نیویورک) برای مرطوب نگه داشتن پوست تان آب زیادی بنوشید و سعی کنید هر از چندگاهی به جای گوشت قرمز از ماهی استفاده کنید. خوردن سبزی های تازه را هم فراموش نکنید.

 

 

روغن اضافه کنید

رژیم گیاهخواری

به هر دلیلی که گیاهخوار هستید (اخلاقی یا فقط برای سلامت)، برای جبران گوشت نخوردن باید از مواد غذایی تازه و غلات بیشتری استفاده کنید که این خبر خوشی برای پوست شما است، چون آنتی اکسیدان های موجود در این مواد غذایی، باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شوند. رادیکال های آزاد جزو موادی هستند که با چین و چروک و پیری زودرس پوست ارتباط دارند.

پروتئین های موجود در مواد گیاهی برای پوست خیلی مفید هستند، مثلا اکثر دانه های گیاهی عنصر روی دارند که ضد جوش است و باعث کم کردن التهاب پوست هم می شود که علت پشت پرده قرمزی پوست و چروک های زودرس است. بعضی تحقیقات نشان می دهند، لبنیات هم در جلوگیری از جوش ها و آکنه تاثیر دارند. اگر در خوردن لبنیات مشکل دارید، از دیگر منابع پروتئینی استفاده کنید.

پیشنهاد پزشک: (دکتر بومان) رژیم گیاهخواری به دلیل داشتن چربی کم باعث خشکی پوست می شود، پس حتما روغن هایی مثل زیتون و آفتابگردان را در رژیم خود لحاظ کنید چون این مواد جلوی از دست دادن آب توسط پوست را می گیرند و پوست مرطوب و نرم می ماند.

 

 

پروتئین بخورید

رژیم خام خواری

یعنی رژیمی که در آن از خوردن غذاهای پخته خودداری می شود

خام خوارها معمولا در رژیم غذایی خود از مغزها، آجیل، جوانه ها و غلات استفاده می کنند و اعتقاد دارند نپختن غذا باعث حفظ آنزیم های طبیعی آن می شود، به هضم غذا کمک کرده و با جلوگیری از دریافت انرژی اضافی، باعث وزن کم کردن می شود. درحالی که پزشکان این دلایل را به طور کامل قبول ندارند اما هیچ کس منکر این نمی شود که این مواد غذایی باعث نشاط پوست می شوند. علاوه بر آن، روغن های سالمی که در مغزها یافت می شود و روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، باعث استحکام پوسته سلول ها می شود و کشسانی آن را زیاد می کند اما یکی از مضرات چنین رژیمی این است که وقتی پروتئین های گوشتی نخورید، مواد لازم برای ساخت کلاژن به بدن تان نمی رسد و در نتیجه پوست تان آن حالت منعطف و سرحال را ندارد.

نسخه پزشک: (دکتر لیزا آیران): بهتر است مصرف جوانه، سوشی، سویا و انواع دیگر پروتئین های خام را زیاد کنید تا مواد مورد نیاز برای ساخت کلاژن به بدن تان برسد و برای استحکام سلول های پوستی، چربی های مفید را از موادی مثل بادام، تخم کتان و روغن زیتون دریافت کنید.