صدها میلیون نفر وضعیتی با شکایت داشتن درد مزمن دارند. شاید خود شما هم جزء این افراد باشید. در حالی که شاید هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها ادامه داشته باشند، که علت آن ممکن است التهاب مفاصل، میگرن، فیبرومیالژی و یا چیزهای دیگری باشد که دردهای ناشی از آن ها می تواند زندگی را تغییر دهد. شدت درد (خفیف، متوسط یا شدید) معمولاً در درمان درد کمک کننده است.


چه عاملی باعث احساس درد می شود؟

 نتایج درد از سیگنال اعصاب به مغز ارسال می شوند. مانند دست زدن به اجاق داغ، که این احساس درد خود یک زنگ خطر و هشدار برای فرد است. وقتی درد همچنان ادامه پیدا می کند، زمانی است که درد، مزمن شده است.

هر کسی که دچار درد مکرر یا روزانه ای می شود، حتی خفیف، باید به دکتر مراجعه کند، به ویژه اگر درد باعث محدود شدن فعالیت های زندگی شود. چون بعضی دردها ممکن است جدی و در طول چند سال ناتوان کننده باشند.

یکی از بهترین نسخه های کمک کننده به دردهای مزمن پیاده روی است. پیاده روی روزانه و ورزش باعث آزاد شدن اندورفین مسکن های طبیعی بدن می شود. این کار باید ۵ بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود. راه حل دیگر طب سوزنی است.

در حال حاضر طب سوزنی در درمان بسیاری از دردهای مزمن کاربرد دارد. هیچ کس نمی داند واقعاً دلیل کمک این سوزن ها چیست، ولی محققان می گویند ممکن است این روش باعث آزاد شدن مسکن های طبیعی بدن شود و از بروز درد در سیگنال های اعصاب جلوگیری کند.

داشتن عادات خوب خواب و برنامه های منظم بیدار شدن برای جلوگیری از خواب زیاد می تواند راه حل خوبی برای کمک به کم کردن درد باشد. منحرف کردن ذهن به وسیله یک جدول یا مکالمه با یک دوست می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تغییر رژیم غذایی راه مناسبی برای کاهش درد است. افراد مبتلا به میگرن با خوردن پنیر دردشان بیشتر می شود. گوشت چرب یا شیر نیز ممکن است درد ناشی از آرتریت های التهابی را افزایش دهد. با قطع کردن مواد خاص برای درد بدن نشانه های بهتری را خواهید دید.

احساس درد و تنش بعد از چند دقیقه نفس عمیق خوب می شود و از بین می رود و در هر مکانی قابل اجرا می باشد. تقویت عضلات با کاهش وزن و تمرین های مقاومتی به جای داروها، می تواند در بسیاری از کمر دردها و ورم مفاصل مفید باشد.

تمرین قدرت در بهبود تعادل و انعطاف پذیری نیز مفید می باشد که باید حداقل ۲ بار در هفته انجام شود. مطالعات نشان می دهد که برخی از مکمل ها مانند:روغن ماهی، گلوکوزامین سولفات و یا برخی مواد دیگر نیز می تواند به کاهش درد مفاصل و آرتریت کمک کند.

تکنیک های ملایم کشش و ذهن و بدن در یوگا نیز می تواند از درد روزانه بکاهد. مطالعات نشان می دهد که یوگا به طور منظم می تواند با افزایش عملکرد، بهبود خلق و خوی و کاهش نیاز به داروهای ضد درد باشد.

اجتناب از استراحت طولانی مدت در بستر می تواند از ضعیف شدن عضلات جلوگیری کند، در نتیجه در این راه کمک کننده است. درمان های فیزیکی و کار درمانی نیز به افزایش تحرک و قدرت و کاهش درد کمک می کند.

مراجعه به مشاور یا درمانگر (بحث درمانی) نیز می تواند تأثیر گذار باشد. سعی کنید برای کم کردن درد خود مداوم از مسکن هایی مانند:استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن و… استفاده نکنید؛ زیرا اثر این داروها نیز گاه به گاه است و ممکن است در طولانی مدت عوارض خطرناکی بر جای بگذارند.

مراجعه به یک کارشناس یا متخصص می تواند بسیاری از دردهای شما را بهبود ببخشد. توصیف دقیق درد، در درمان درد نزد پزشک بسیار مهم است. شما باید دقیقاً همان چیزی را که موقع درد احساس می کنید بیان کنید.

مانند: درد؟ سوزش؟ چه چیزی باعث بهتر شدن یا بدتر شدن درد می شود؟ زمان های خاص از روز یا فعالیت یا اینکه داروها؟

برخی از داروها که برای افسردگی و صرع استفاده می شوند با تغییر سطح شیمیایی مواد در مغز می توانند در درمان دردهای مزمن مفید باشند و از رسیدن سیگنال های درد به مغز جلوگیری کنند.  آخرین مرحله برای درمان دردهایی مانند دیسک کمر یا موارد مشابه، جراحی نیز یک گزینه برای درمان می باشد.