این روزها تغییر در سبک زندگی افراد سبب شده سرطان به یکی از شایع ترین بیماری ها تبدیل شود.آمار نشان می دهد ابتلا به این بیماری در نقاط مختلف سرزمینمان متفاوت است و در برخی شهرها این بیماری بیشتر به چشم می خورد.با تغییر دادن سبک زندگی به سمت یک زندگی سالم می توانیم تا حدود زیادی از سرطان پیشگیری کنیم.

احمد جمالی‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال گذشته حدود 20 درصد از مرگ و میرها در شهرستان‌های رفسنجان و انار مربوط به سرطان بود.

وی بیان داشت: در سال 93 نیز حدود 2 درصد به مرگ و میرهای ناشی از سرطان در این دو شهرستان اضافه شد.

جمالی‌زاده با اشاره به اینکه عوامل ابتلای سرطان در هر استانی نسبت به استان‌های دیگر متفاوت است، اظهار داشت: یکی از عوامل بروز سرطان ژنتیک است، اما بیشتر سرطان‌ها با پیشگیری، قابل درمان هستند.

وی ادامه داد: یکی از کارهای بهداشت در کشور، غربالگری سرطان‌های شایع است تا در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

جمالی‌زاده با بیان اینکه بیشترین شیوع سرطان در خانم‌های رفسنجان، سرطان سینه و سرطان دهانه رحم است، گفت: در مرکز شماره یک رفسنجان آزمایشات و بررسی‌ها به طور رایگان انجام می‌شود که در این رابطه تعدادی از خانم‌ها در مراحل اولیه تشخیص و شناسایی، تحت درمان قرار گرفتند.

وی تأکید کرد: سبک زندگی انسان‌ها اگر سالم باشد و تغذیه سالم، ورزش و تحرک و عدم مصرف مواد دخانی در زندگی‌ها رعایت شود، افراد کمتر به بیماری‌ها و سرطانها مبتلا می‌شوند.

 

منبع:فارس نیوز