براساس نظرسنجی از بزرگسالان و نوجوانان آمریکایی مشخص شده است که بسیاری از امریکایی ها آگاهی کمی نسبت به خطرات دود سیگار دارند. بیشترین مشکل محققان و همچنین سازندگان دخانیات حذف 42 درصدی به 72 درصدی مواد افزودنی است. برای پاسخ به این فکر اشتباه که مواد افزودنی بیشترین مواد شیمیایی خطرناک را در سیگار تولید می کنند، با این حال مردم باید بدانند سیگار کشنده است.

 

استاد رفتار بهداشتی در دانشگاه کارولیای شمالی می گوید: درباره دود سیگار و همچنین محافظت خود از آن سوء تفاهم های زیادی وجود دارد.

براساس یک نظرسنجی محققان دریافتند 22 تا 33 درصد بزرگسالان و 27 درصد نوجوانان معتقدند که باید مواد شیمیایی مضر دود سیگار را تصفیه نمود. اما با  توجه به نتایج مرکز کنترل و پیشگیری ایالات متحده این فیلترها شما را از خطرات دخانیات محافظت نمی کند؛ زیرا آنها طوری طراحی شده اند که دود را به ذرات کوچکتر تبدیل می کند که باعث جذب بهتر و در نتیجه اعتیاد می شود.

 

در واقع خطرات موجود از سوختن سیگار است که از سوختن سیگار، کاغذ یا فیلتر آن، مواد شیمیایی جدید و خطرناکی تولید می کند که بر روی دیگر افراد تأثیرگذار است؛ در حالیکه مواد افزودنی یک منبع مهم آسیب به نظر نمی رسند. پس چرا ممکن است مردم فکر کنند، مواد افزودنی مانند شکر، آمونیاک و طعم دهنده ها منبع مواد شیمیایی خطرناک هستند. مردم به این علت فکر می کنند مواد افزودنی منبع اصلی آسیب هستند؛ زیرا تبلیغات، سال های زیادی این فکر را در ذهن آنها القاء کرده است.

 

Brewer می گوید: اگر مردم نمی دانند سیگار چگونه باعث آسیب به آنها می شود، مواد افزودنی سیگار را از آن جدا کنید. آنها اشتباهاً فکر می کند این چشم پوشی از مواد افزودنی باعث سلامت سیگار می شود. در حالیکه این سیگار نیز مانند دیگر سیگارها خطرناک و حتی مرگبار است. محقق دخانیات و سیگار و رئیس بخش سلامت و بهداشت جامعه در دانشگاه ایالتی می گوید: مطالعات نشان می دهد افراد سیگاری آگاهی کافی ندارند و حالا باید چکار کرد:

 

برنامه های آموزشی لازم نیست. اما FDA (سازمان غذایی و دارویی آمریکا) باید اطلاعات لازم در مورد مواد شیمیایی موجود در سیگار را به اشتراک بگذارد. این روش به کاهش یا جلوگیری از کشیدن سیگار، کمک می کند. اما این بدان معنا نیست که افراد، مارک سیگار خود را تغییر دهند یا بگویند فلان سیگار امن تر است. در واقع این فریب دادن خودتان است.

 

civinoمی گوید FDA باید درستی یا نادرستی ادعاهای جدید در مورد انواع دخانیات را براساس مواد شیمیایی موجود یا فیلترهای آنها مورد بررسی قرار دهد. می توانید، مطالعه بیشتری در مورد، اثرات سیگار بر ژنتیک انسان، داشته باشید.

 

منبع: دکتر سلام