بیماری تب زرد،بیماری مرگباری است که شیوع آن از کشور آفریقایی آنگولا شروع شده است و به سرعت در حال گسترش است.سازمان جهانی بهداشت به مسافران این کشور هشدار داده است که حتما از واکسن علیه این بیماری استفاده کنند.مقامات وزارت بهداشت برزیل اعلام کردند: بر اثر شیوع بیماری تب زرد در این کشور، دستکم چهل شهروند جان خود را از دست دادند.

وزارت بهداشت برزیل تاکید کرده است: این میزان تلفات در مناطق روستایی ایالت ‘ مینزژرس’ در جنوب شرق کشور ثبت شده است و هم اکنون در 9 ایالت طرح واکسیناسیون عمومی در حال اجرا است.

بر اساس این گزارش، 70 مورد ابتلا به این بیماری ویروسی شناسایی و 368 مورد مشکوک مبتلایان در دست بررسی است.
سازمان جهانی بهداشت چندی پیش همزمان با نگرانی فزاینده درباره گسترش بیماری مرگبار تب زرد از کشور آفریقایی آنگولا به سایر نقاط جهان، به مسافران این کشور هشدار داد که واکسن علیه این بیماری را استفاده کنند.
از هنگام آغاز ویروس همه گیر تب زرد در دسامبر 2015 میلادی تاکنون بیش از 400 تن جان باختند و حدود یک هزار و 975 مورد مظنون به ابتلا به این بیماری که توسط پشه منتقل می شود، مشاهده شده است.
تب زرد، به شدیدترین مورد شیوع یک بیماری در چند دهه گذشته تبدیل شده است و این بیماری توسط همان پشه هایی که عامل ویروس های زیکا و دنگی است، انتقال می یابد، گرچه این بیماری با میزان مرگ و میر 75 درصد، بسیار جدی تر بوده و در موارد شدید، موجب بستری شدن بیمار در بیمارستان الزامی می شود.

 

منبع:شفا آنلاین