زمانی که بدن انسان میخواهد به آلودگی هوا یا مواد تحریک کننده تنفسی واکنش نشان دهد سرفه را از خودش بروز میدهد.البته سرفه کردن در هنگام بیماری هم نمایان میشود،چرا که به منظور دفع ترشحات بروز میکند.خیلی از مردم هنگام سرفه کردن جلوی دهان شان را نمیگیرند و همین سبب آلوده شدن اطرافیان خواهد شد.

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند بر اساس تخمین انان در هر‌ بار عطسه یا سرفه، بیش از ۲۰ هزار ویروس وجود دارد که این تعداد برای آلوده کردن تعداد زیادی از مردم اطراف ما کافی است. این خطر مخصوصا برای اشخاصی که واکسینه نشده‌اند، بیشتر است. لذا دفعه ی بعد که عطسه یا سرفه کردید، دلیل موجهی برای گرفتن دستمال در مقابل دهان و بینی خود خواهید داشت.

در هر نوبت سرفه عادی، چیزی حدود سه هزار قطره کوچک آب دهان پخش می‌شود. در حالی که طبق مطالعات قبلی، بار ویروسی مخاط بینی و دهان در افراد بیمار بسیار زیاد است، در نتیجه اگر هر ‌قطره ۱ تا ۵ میکرومتر قطر داشته باشد، در هر نوبت سرفه‌کردن تعداد بسیار زیادی ویروس در هوا پراکنده می‌شود.

با توجه به این‌که قطره‌های در نظر گرفته شده کوچک بوده‌اند، لذا هرچه این قطرات بزرگ‌تر باشند تعداد ویروس‌های آنها نیز به همان نسبت بیشتر است.

با توجه به خطر اپیدمی آنفلوآنزا در زمستان که شمار زیادی را در جهان مبتلا می کند ،‌ لذا توجه به نکات بهداشتی در امر پیشگیری ضروری است.

با شیوع این بیماری، بسیاری از دولت‌ها، مردم کشور خود را به رعایت بهداشت فردی توصیه می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آنها پوشاندن دهان و بینی با دستمال تمیز به هنگام عطسه یا سرفه و دور انداختن دستمال است تا با این کار تا حد امکان از انتشار ویروس جلوگیری شود.