آفت کش ها از جمله مضر ترین مواد برای سلامت انسان هستند. در تمام کشور های دنیا میزان مشخصی از آفت کش ها و فقط استفاده از نوع مخصوصی مجاز است و محصول با درصد بیشتر از آن اصلا وارد بازار مصرفی مردم نمی شود. امروزه در ایران برای بازده بیشتر محصولات کشاورزی و کاهش آفت ها از میزان بالایی آفت کش استفاده می شود. با دکتر سلام همراه باشید.

بیش فعالی  (ADHD)

مطالعات موسسات پزشکی نشان می دهد که میان نوعی از آفت کش ها و بیش فعالی کودکان رابطه وجود دارد. همچنین بر اساس همین مطالعات ، این مشکل در کودکان پسر بیشتر از دختران بروز می کند . این نوع آفت کش ها از رایج ترین حشره کش ها در بازار به حساب می آیند.

آسم

خصوصا برای کودکان، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها بسیار خطرناک است .  محققان اعتقاد دارند میزان احتمال ابتلا به آسم در نوزادان و کودکان نوپا (در طول یک سال اول زندگی) و کودکان در سن پنج سالگی که در معرض علف کش ها و یا آفت کش ها قرار می گیرند به ترتیب  5/4 و 5/2 برابر بیشتر است . آنچه که به طور کلی می توان گفت این است که قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در خلال سال های اولیه زندگی می تواند با علائم تنگی نفس سازگار با آسم برای کودکان همراه باشد.

اوتیسم

عوامل محیطی نقش بسیار مهمی را در بیماری اوتیسم ایفا می کنند و حتی هنوز هم بخش های ناشناخته ای از رابطه ی این دو باهم وجود دارد که کشف نشده اند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه ی نزدیکی میان چند نوع آفت کش بروز و بیماری اوتیسم وجود دارد. همچنین بین قرار گرفتن در معرض آفت کش های سنگین و آلودگی هوا در دوران بارداری و بیماری اوتیسم (ASD) رابطه ی نزدیکی وجود دارد. همچنین میان بروز اختلالات عصبی در کودکان در صورت مواجهه مادر در دوران بارداری با آفت کش ها رابطه وجود دارد .

نقص هنگام تولد

مادرانی که در معرض آفت کش ها قرار می گیرند ، خطر نقص کودکان در هنگام تولد در آنان افزایش می یابد. با وجود اینکه وجود رابطه میان ابتلا به بیماری های عروق قلبی در مادرانی که بر اساس شغلشان با آفت کش ها در ارتباطند به اثبات نرسیده ، اما احتمال می رود که با برخی از زیرشاخه های این نوع بیماری در ارتباط باشند.

قرار گرفتن والدین در معرض آفت کش ها می تواند سبب افزایش تولد نوزادانی با بیماری سرطان مغز باشد

به عنوان مثال رابطه ی استفاده از حشره کش ها و نقص دیواره ی بین دهلیزی و یا تاثیرات این سموم بر ابتلا به سندرم قلب چپ هیپوپلازی و تنگی دریچه ریوی و همچنین افزایش ابتلا به تترالوژی فالوت.

سرطان مغز

قرار گرفتن والدین در معرض آفت کش ها می تواند سبب افزایش تولد نوزادانی با بیماری سرطان مغز باشد. به عنوان مثال در یک تحقیق که در طول یک سال قبل از بارداری بر استفاده از آفت کش های حرفه ای در خانه انجام گرفت نشان داد که میان قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در قبل و حین حاملگی و افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی در کودکان ارتباط وجود دارد. حتی در تحقیقی اینطور بیان شده که در کودکانی که پدرانی با شغل های مرتبط با آفت کش ها دارند (قبل و بعد از تولد) نیز احتمال خطر ابتلا به سرطان مغز وجود دارد.

ناتوانی رشد شناختی

محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض آفت کش های خاصی بر کاهش در رشد شناختی کودکان موثر است . تحقیقی در یکی از کشورهای اروپایی با اندازه گیری میزان غلظت دو نوع از آفت کش ها بر روی مادران و کودکان 6 تا 19 هفته ای و کودکان 6 ساله نشان داد که غلظت آفت کش خاصی در کودکان سبب کاهش قدرت درک کلامی و حافظه ی آنان می گردد.

چاقی کودکان

افزایش میزان چاقی در میان کودکان امری بسیار نگران کننده است. مطالعات نشان میدهد که میزان چاقی در کودکان و نوجوانان در چند دهه اخیر یک سیر صعودی را طی کرده است. اما آیا میتوان آفت کش ها را نیز در این مشکل دخیل دانست؟

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که قرار گرفتن در معرض آفت کش ها سبب اختلال عملکرد غدد درون ریز در طول دوره ی رشد کودکان می گردد که این امر منجر به چاقی می شود. تحقیقات جدید نیز احتمال تاثیر مخرب آفت کش ها بر کارکرد غدد درون ریز را دور از ذهن نمی داند.

تاخیر در بلوغ دختران

محققان مراکز تحقیقاتی در حال مطالعه اثر آلاینده های آلی پایدار بر تاخیر بوغ در دختران جوان هستند. برای این کار اثر آلاینده های مختلفی اندازه گیری و بررسی شد. نتایج گواهی از تاثیر در تاخیر 6 الی 11 ماهه در شروع سن بلوغ در میان دخترانی که غلظت بالاتری از آفت کش ها را داشتند می دهد.

کم کاری تیروئید

تحقیقات فراوانی برای تشخیص ارتباط میان قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و افزایش کم کاری تیروئید انجام گرفته که وابستگی بین این دو را نشان می دهد .

قرار گرفتن در معرض حشره کش های خانگی می تواند سبب ابتلای کودکان به سرطان حاد خونی گردد

یک تحقیق که اثرات 50 آفت کش را بر کم کاری تیروئید بررسی میکرد ، نشان داد که افزایش این مشکل در میان مردانی که با این آفت کش ها در ارتباطند و همچنین همسرانشان به میزان قابل توجهی وجود دارد.

سرطان خون

یک تحلیل جامع که با در نظر گرفتن و بررسی 40 مطالعه تحقیقاتی معتبر انجام گرفت نشان می دهد که خطر ابتلا به لوسمی و لنفوم به طور قابل توجهی در کودکانی که مادرانشان (خود و یا نزدیکانشان) در طول دوره ی قبل از تولد در معرض آفت کش ها قرار گرفته اند وجود دارد. مطالعه ی دیگری که در کشور چین صورت گرفته نیز نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض حشره کش های خانگی می تواند سبب ابتلای کودکان به سرطان حاد خونی گردد.

 

منبع: تبیان