متخصصان قلب می گویند: علائم غیر معمول مانند درد قسمت فوقانی پشت بدن، درد فک، تنگی نفس و حالت تهوع درد حای غیر معمول هستند. یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که حساسیت کمتری نسبت به درد دارند، ممکن است در معرض خطر داشتن یک حمله قلبی خاموش باشند.

 

درد قفسه سینه یکی ازعلائم کلاسیک یک حمله قلبی است. اما بیشتر مردم دچار حملات قلبی خاموش می شوند؛ زیرا آنها متوجه علامت آشکار نمی شوند. تقریباً همه ی ما با حمله قلبی آشنایی داریم و در مورد آن چیزهایی شنیده ایم. اما آنچه کمتر شناخته شده است و بسیاری از مردم در مورد حملات آن تجربه ندارند، تشخیص آن است. هیچ کس نمی داند چرا؟

 

پژوهشگران با استفاده از یک آزمون استاندارد حساسیت به درد، دریافتند افرادی که دچار حمله قلبی خاموش شده اند به طور کلی در گذشته تحمل درد بالاتری نسبت به افراد دیگری داشته اند که با داشتن علائم اقدام به درمان کرده اند. با آزمایشات بیشتر متوجه شدند که این تحمل درد در زنان بیشتر از مردان است.

 

این یک یافته جالب است، اما معلوم نیست چه چیزی باعث این موضوع می شود. وقتی علائمی مانند درد قسمت فوقانی پشت یا فک، تنگی نفس، تهوع و فشار و سوزش سر دل در قسمت فوقانی شکم مشاهده شود باید  از این بابت مطمئن شویدکه مربوط به حمله قلبی نیست و باید بدانید که فقط و به طور خاص درد قفسه سینه مربوط به علامتهای حمله ی قلبی نیست و دیگر علائم را جدی بگیرید.

 

در یک مطالعه برای گرفتن آزمون حساسیت درد استاندارد، مردم را تا زمانی که می توانستند، حداقل تا ۲ دقیقه در آب سرد قرار می دادند. در جلسه ی بعدی بررسی، شرکت کنندگان تحت الکتروکاردیوگرام  قرار گرفته و می توانستند نشانه ای از یک حمله ی قلبی را  که حتی در گذشته به رسمیت نشناخته شده است ببینند.

 

بیش از ۴۸۰۰ نفر مورد آزمایش قرار گرفتند که معلوم شد ۸ درصد قبلاً دچار حمله قلبی خاموش شده بودند که کمتر از ۵ درصد آنها تا به حال حمله قلبی آنها تشخیص داده نشده بود. روشن نیست که چگونه اغلب حملات خاموش بدون درد و شاید حتی بدون علامت هستند.

 

برخی افراد ممکن است به سادگی از علائم بگذرند و ترجیح دهند درد را تحمل کنند. به طور کلی مردان بیشتر از زنان دچار حمله قلبی می شوند که آمار آنها 19 درصد در مقابل 7 درصد است، اما حملات خاموش برای سه چهارم از زنان اتفاق می افتد که در مقایسه با مردان 58 درصد بیشتر است. زنان به طور کلی تحمل درد کمتری دارند، اما در این تحمل درد و ارتباط بین تحمل درد و حمله قلبی بیشتر، تحمل درد زنان قوی تر از مردان است.

 

فقدان درد قفسه سینه، باعث می شود، پزشکان هوشیاری کمتری نسبت به حملات قلبی نشان دهند. مشکلات تنفسی و تورم پاها، می تواند نشانه ای از آسیب عضله قلب، از یک حمله قلبی تشخیص داده نشده باشد. اهمیت پیشگیری بسیار مهم است. یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کنترل عوامل خطر مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا، برای جلوگیری از این خطرات همه از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

 

منبع: دکتر سلام