نرخ سرطان پوست همواره درحال افزایش است. یک مطالعه جدید نشان می دهدکه ملانوم (سرطان پوست) بالقوه مرگبار شناخته شده ای است که نسبت به گذشته در حال افزایش است. این افزایش به طور چشمگیری در ایالات متحده دیده می شود، به طوری که از هر 54 نفر آمریکایی 1 نفر به نوعی به سرطان تهاجمی پوست در طول عمر خود مبتلا می شود.

این آمار، در دهه گذشته از هر 58 نفر 1 نفر بوده است. به طوری که برآورد می شود که این آمار تا سال آینده به حدود 76380 نفر برسد. سرطان پوست تا حد زیادی شایع ترین سرطان برای قاره آمریکا می باشد. بعضی از سرطان های پوست به راحتی درمان می شوند و از بین می روند. اما ملانوم می تواند بسیار جدی باشد. ملانوم تنها حدود 1 درصد از سرطان های پوست را شامل می شود؛ ولی اکثریت مبتلایان، مرگ ناشی از آن را تجربه می کنند.

مطالعه جدید نشان می دهد که مراحل اولیه محل درگیر که هنوز گسترش نیافته است، نازکتر و برای درمان بهتر جواب می دهد. تومور های مهاجم این سرطان که بسیار مرگبار هستند، در مراحل اولیه می توانند به خوبی درمان شوند. آمار مرگ و میر ناشی از این سرطان متخصصان سرطان پوست را شگفت زده کرده است. پزشکان معتقد هستند که تشخیص بهتر، نقش مهمی در افزایش و گسترش آن دارد.

عادات زندگی خاص نیز می تواند در این امر دخیل باشد. یکی از عوامل بالا رفتن این بیماری، برنزه کردن و قرار گرفتن در معرض نورU7 است. یکی دیگر از دلایل افزایش این بیماری کاهش ضخامت لایه ازن، است که پیش بینی می شود، تعداد سرطان های پوست در آینده به طور چشمگیری افزایش یابد. محققان می گویند هنوز هم به نظر می رسد که متأسفانه تومورهای قوی تر و خطر باکتری در انتظار پوست های مردم باشد. با این حال تأکید دارند که تشخیص زود هنگام باعث درمان بهتر می شود.

منبع: دکتر سلام