استفاده از ادویه جات تند و یا خوردن فلفل قرمز همراه با غذا موضوعی سلیقه ای است که برخی افراد نسبت به خوردن آن ها اشتیاق زیادی نشان می دهند و برخی دیگر هم میل چندانی به آن ندارند.تحقیقات نشان می دهد مردانی که غذاهای تند می خورند و به خوردن این غذاها تمایل دارند،از سطوح تستوسترون بالاتری نیز برخوردار هستند.همچنین غذاهای تند برای سلامت قلب بسیار مفید هستند.

مطالعه ای که به تازگی در نشریه Plos One منتشر شده است به بررسی ارتباط بین مصرف فلفل چیلی قرمز تند و مرگ و میر پرداخته است. پژوهشگران دانشگاه ورمونت طی یک بازه زمانی بیش از شش سال و بررسی شرایط 16 هزار و 179 شهروند آمریکایی دریافتند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی در سوژه هایی که حداقل یک بار در ماه فلفل های تند مصرف می کردند، 13 درصد کمتر بوده است.

این مطالعه مبتنی بر مشاهده بوده و از این رو توانایی اثبات یک رابطه علت و معلولی را نداشته است. به بیان دیگر، شواهد کافی برای بیان این که ما باید به سرعت مصرف سس ها یا فلفل های خام تند را برای افزایش طول عمر خود آغاز کنیم، وجود ندارد. اما این مطالعه نشان می دهد که غذای تند می تواند برای بدن خوب و مفید باشد.

از جمله روش هایی که مواد غذایی تند می توانند بر سلامت انسان تاثیرگذار باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غذای تند می تواند به کاهش وزن کمک کند

نتایج مطالعه انجام گرفته روی موش ها توسط پژوهشگران دانشگاه وایومینگ در سال 2015 نشان داد که کپسایسین، ترکیبی در فلفل که مزه تند را به آن می بخشد، می تواند توانایی بدن برای تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای را افزایش دهد. چربی قهوه ای به عنوان «چربی هوشمند» در نظر گرفته می شود و می تواند به بدن در سوزاندن کارآمدتر کالری ها نسبت به چربی سفید کمک کند.

البته، از آنجایی که این مطالعه روی موش ها صورت گرفته بود، پیش بینی واکنشی مشابه در انسان ها دشوار است. اما توجه به این نکته می تواند ارزشمند باشد.

مردانی که غذاهای تند می خورند از سطوح تستوسترون بالاتری برخوردار هستند

پژوهشی که به تازگی در نشریه Physiology and Behavior منتشر شده است، نشان داد، مردانی که به مصرف غذاهای تند تمایل دارند و تندی غذای خود را با افزودن فلفل یا سس های تند افزایش می دهند، از سطوح تستوسترون بالاتری نیز برخوردار هستند.

مطالعات پیش از این نشان داده بودند مردانی که به مصرف کپسایسین تمایل دارند، رفتارهای سلطه جویانه، پرخاشگری و خطر پذیری بالاتری نیز از خود نشان می دهند.

کپسایسین می تواند به تنظیم سطوح قند خون کمک کند

هر زمان غذایی مصرف می کنید که به قند تجزیه می شود، از جمله کربوهیدارت ها، سطوح قند در جریان خون شما دچاز نوسان می شود. اما نتایج مطالعه ای که در سال 2006 در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، نشان داد که افزودن فلفل به غذا ممکن است به پیشگیری از افزایش بیش از اندازه قند خون پس از صرف یک وعده غذایی کمک کند. این شرایط به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند مفید باشد.

منبع:عصر ایران