در چند روز اخیر و با ورود موج بارشی جدید از غرب کشور میزان شدت بارش ها افزایش یافته است و در اکثر استان های کشور شاهد بارش ها به صورت برف و کولاک هستیم،به نقل از رییس سازمان امداد و نجات امداد رسانی و باز کردن جاده ها توسط امدادگران سازمان امداد در حال انجام است.

رییس سازمان امداد و نجات روند امدادرسانی به برف و کولاک در 22 استان کشور را تشریح کرد.

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح عملیات برف و کولاک از ششم تا ساعت شش صبح نهم بهمن‌ماه، گفت: طی این مدت ٢٢ استان آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری ، خراسان شمالی و رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قم، قزوین، گلستان، لرستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، مرکزی و همدان تحت تاثیر برف و کولاک قرار داشتند.

وی افزود: طی این مدت ١٣٧ شهر و محور مورد امدادرسانی قرار گرفتند و 15هزار و 937 تن امدادرسانی شدند. همچنین 561 تن اسکان اضطراری یافته و 11 نفر هم به مراکز درمانی منتقل شدند. 30 نفر هم به صورت سرپایی خدمات درمانی لازم را دریافت کردند.

وی با اشاره به 2 فوتی در اثر سقوط بهمن در روستای قلقله شهرستان بانه ( 2 مرد ۴٧ و ٣٢ ساله) گفت: این حادثه ٢ مصدوم نیز داشت که پس از رهاسازی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه انتقال داده شدند.

سلیمی از رهاسازی ۴٠٩٠ خودرو از برف خبر داد و گفت: در این عملیات‌ها ١٩٣ تیم شامل ١١۶٧ نفر فعالیت داشتند. همچنین ٧۵٧ تخته پتو، ٢٣٢ بسته غذایی، ٢٠٠ کیلوگرم خرما، ٣۵٧٠ قوطی کنسروجات، ۵۴٠٠ قرص نان، ٧۶٠ بطری آب معدنی، ٧١٠ بسته بیسکویت، ٢۵ کیلوگرم کشمش میان متاثران از برف و کولاک توزیع شد.

وی تاکید کرد که امدادرسانی‌ها به مناطق متاثر از برف و کولاک همچنان ادامه دارد.

منبع/ایسنا