28

مسمومیت های غذایی می توانند گاهی تا سر حد مرگ برای فرد خطر ساز باشند ، پس بهتر است در خوردن مواد غذایی بیشتر دقت کنید ، در این مطلب هفت ماده غذایی که احتمال فاسد شدنشان زیاد است را به شما معرفی خواهیم کرد.

برخی موادغذایی که در معرض آلودگی با انواع باکتری ها و ویروس ها هستند، می توانند باعث بیماری یا مرگ شوند…

شناخت مواد غذایی، راه های آلوده شدن غذاها، روش های نگهداری از آنها و اصول مبارزه با میکروب ها و عوامل بیماری زا به ما کمک می کند تا بتوانیم از ابتلا به بیماری هایی مثل انواع مسمومیت ها، بیماری های انگلی مثل کرم و کیست و… که در اثر مصرف غذاهای آلوده ایجاد می شوند، پیشگیری کنیم. در اینجا ۷ ماده غذایی را که احتمال آلوده شدنشان بیشتر است و روش های پیشگیری از مسمومیت ناشی از مصرف آنها را برای شما آورده ایم.

۱. ماهی آزاد

اگرچه ماهی غذای لذیذی است اما می تواند در برخی شرایط سلامت مصرف کننده را به خطر بیندازد. نتایج تحقیقی که در اکتبر ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد به خصوص انواع دودی و دریایی ماهی آزاد می تواند آلوده به باکتری لیستریا باشد. این نوع باکتری در دمای پایین رشد می کند بنابراین احتمال تکثیر آن بعد از انجماد ماهی بیشتر است. دوره کمون مسمومیت با این باکتری ممکن است حتی ۲ ماه بعد از مصرف باشد. از علایم بروز این مسمومیت با آن، تب بالا، سردرد، مشکلات گوارشی و… است. لیستریا، بو و رنگی ندارد پس نمی توان فهمید ماهی به آن آلوده است یا نه، بنابراین تا حد ممکن باید از مصرف ماهی هایی که بوی آمونیاک می دهند، خودداری کرد.

۲. تخم مرغ

تخم مرغ از موادغذایی ای است که می تواند به سالمونلا آلوده باشد. از علایم مبتلا شدن به این عفونت، اسهال عفونی، تب شدید، درد شکم و حالت تهوع است. متاسفانه از آنجا که رنگ و بوی ماده غذایی آلوده به این باکتری تغییر نمی کند، تشخیص آلوده بودن آن مشکل است اما توجه به برخی نکته ها کمک می کند تا هر چه بیشتر از آلودگی با سالمونلا در امان بمانید؛ تخم مرغ را در خنک ترین محل یخچال قرار دهید، ظرف تخم مرغ را مرتب بشویید، تخم مرغ شکسته یا ترک دار مصرف نکنید، این ماده غذایی را قبل از مصرف و هنگامی که آن را در یخچال قرار می دهید، نشویید، به تاریخ انقضای قیدشده روی آن توجه کنید و نکته آخر اینکه موادغذایی تهیه شده با تخم مرغ خام مثل سس مایونز را در محیط خنک و برای زمان محدود نگهداری کنید.

۳. جگر

جگر می تواند عامل انتقال بیماری لیستریوز باشد. اگر این مسمومیت به سرعت تشخیص داده شود، مشکل ساز نیست اما در غیر این صورت می تواند مرگ آور باشد. از آنجا که باکتری لیستریا بو، رنگ و طعم جگر را تغییر نمی دهد، قابل تشخیص نیست و فقط می توان ترتیبی داد زمینه برای ورود آن به موادغذایی فراهم نشود. به عبارتی، جگر را فقط در محل خنک و برای زمانی محدود نگه داشت و محل نگهداری نیز باید عاری از هر نوع آلودگی باشد. مصرف جگر برای زنان باردار، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های سیستم ایمنی (به دلیل احتمال همین آلودگی) چندان توصیه نمی شود.

۴. شیرینی خامه ای

شیرینی های تر از رایج ترین موادغذایی هستند که می توانند به استافیلوکوک آلوده باشند. این باکتری عامل مسمومیت غذایی با نشانه تهوع و اسهال است. برای پیشگیری از بروز مسمومیت، بهتر است شیرینی تر را در دمای ۴ درجه سانتی گراد نگهداری کنید و آن را طولانی مدت در یخچال قرار ندهید.

۵. گوشت قرمز

باکتری اشریشیاکولی، معمولا بی ضرر است و در دستگاه گوارش زندگی می کند اما بعضی از انواع آن بسیار خطرناکند و حتی می توانند عامل مرگ باشند. فراموش نکنید این باکتری در گوشت قرمز نیز وجود دارد بنابراین برای پیشگیری از آلوده شدن به آن بهتر است گوشت را کاملا بپزید. تمیزکردن گوشت و بسته بندی صحیح و نگهداری در دمای مناسب نیز مهم است.

۶. گوشت مرغ

گوشت مرغ می تواند به باکتری کامپیلوباکتر آلوده باشد که عامل اسهال، دردهای شکمی و… است. معمولا حالت های مسمومیت ناشی از این باکتری یک هفته پس از مصرف گوشت آلوده بروز می کند. البته احتمال مرگ ناشی از آن کمتر از یک دهم درصد است. تشخیص گوشت آلوده سخت است اما با رعایت مواردی نظیر شستن کامل ظروف لازم برای پاک کردن مرغ قبل و بعد از اتمام کار، شستن با دقت دست ها و پختن کامل مرغ امکان آلودگی به حداقل می رسد.

۷. ژامبون

ژامبون از موادغذایی ای است که احتمال آلوده بودن آن به لیستریا بسیار بالاست. این باکتری می تواند عامل مشکلات عصبی شدید از جمله عفونت پرده های مغز باشد. ژامبون آلوده به این باکتری بو و طعم متفاوتی ندارد پس تشخیص آن از ژامبون سالم امکان پذیر نیست. برای پیشگیری از آلوده نشدن کالباس به این باکتری، از مصرف ژامبون خام و یخ زده خودداری و به تاریخ انقضای روی بسته بندی توجه کنید. در ضمن، ژامبون نسبت به گرما بسیار حساس است پس بلافاصله بعد از خرید یا پخت، آن را به یخچال منتقل کنید.